Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Konec krize v České republice je na obzoru

Petr Pokorný

Nastává čas, kdy bychom měli sledovat i jiné, než přímo číselné ekonomické údaje. Nikoliv rezignovat na ekonomiku, ale hledat i jiné průsečíky.

Jaká je tedy skutečná situace?
Z vyjádření Strany Národního Zadlužení ČSSD vyplývá, že nástup ekonomické expanze je zaklet ve formulce: musí být dluhy, musí být dluhy, musí být dluhy.

A následná řešení jsou: uděláme dluhy, abychom smazali dluhy. Uděláme dluhy, abychom smazali dluhy, uděláme dluhy, abychom....

A tak se Paroubek za Stranu Národního Zadlužení ČSSD vyjádřil: "Nemáme peníze, ale to nevadí. Dáme důchodcům třináctý plat, chudým zaplatíme částečně nová auta (šrotovné), začneme platit zvýšenou nemocenskou a zrušíme poplatky. A že to bude stát třeba dalších 50, 100, 500 miliard? To nevadí. Blbí lidé - pracující nám to volební vítězství z daní zaplatí...A když dopadneme jako Maďarsko? No a co, my politici máme své jisté a nás nikdo nezavře!

Ano, tímto stylem opět vytváří reklamu předseda dosud druhé nejsilnější strany SNZ ČSSD - Strany Národního Zadlužení ČSSD Jiří Paroubek

Může být skutečný konec krize v České republice, když všichni mluví jinak?
Popořádku: Nobelova cena Al Gora, mnohé strany zelených v Evropě a SNZ ČSSD - jak se to rýmuje? Více, než si umíme představit. Ač předešlá věta nevypadá na seriózní rozbor, ale spíše na demagogický, populistický výkřik, následující text to vyvrátí: Co je tak zvláštního, že zde předkládám úplně odlišný názor? Počasí a dluhy! Bez ironie a zesměšňování: počasí a dluhy!

Kde vznikla světová krize již dnes není pochyb. Dluhy států, či lépe řečeno politiků, kteří se rozhodli, že chudým lidem dají byty a další vymoženosti, dostaly velmoci do pasti. Malé státy už tam jsou - např. Maďarsko, či větší Argentina nedávno. USA žily na obrovský dluh a kreditní karty. Svět těžil ze zvedajícího se dluhu USA. Bublina splaskla.

Proč se tedy má vymykat zrovna Česká republika?
Dluhy máme proti světu relativně malé, byť se strana Strana Národního Zadlužení ČSSD v čele s právnickým elévem, přeškoleným na ekonoma Sobotkou a ekonomickým komikem docentem Havlem snažila, seč mohla. A především, stále více je slyšet, že zde ve střední Evropě není krize bank, ale krize důvěry. A z těchto konstant je třeba vycházet:

Rozklíčujme jednotlivosti: přes bláboly klimatologů byla tato zima velmi dlouhá. Stavební průmysl se dostal do těžkého útlumu samozřejmě poklesem přes světovou krizi, ale i tam, kde už další projekty jsou, není možné kvůli zimě a bahnu stavět. Nebo s obrovskými překážkami. A co je ještě víc zvláštní: v době krize se zvedají úložky na účtech občanů! Paradox? Ne, ale velká část spoluobčanů zarazila investice. A tak se podívejme, proč? Je jasné, že část z paniky, kterou vyvolali hysteričtí novináři a špinavá reklama Strany Národního Zadlužení ČSSD v čele s pseudoekonomem Havlem a Sobotkou. Ale je zde další "agregát" v současné době nepopsaný. Nejenom u nás, ale i v Německu, Slovensku, Rakousku mají lidé po čase dlouhé zimy plné zuby. Tma, sníh, vlezlá zima a nikomu se nechce ven, natož dělat nějaké venkovní práce, opravy střech, omítání domů, chalupářské jarní úpravy a tím nákupy různého zboží!

Porovnejte to vůči minulým zimám, kdy celé zimní období stavební firmy šlapaly naplno a lidé se v březnu dokonce opalovali. Dnes je globální zima a příroda se teprve probouzí, včetně nás, lidí.

Je jasné, že předimenzované nabídky automobilových firem se musí korigovat.

Je jasné, že předimenzovaná výstavba nesmyslných skladů a obrovských budov úřednického aparátu zabírající každý kout přírody či zbylých parků se musí korigovat.

Nepotřebujeme je. Jsou zbytečné, drahé, neproduktivní.

Ale výstavba malých bytů, tunelů, koridorů či úpravy okolí měst a vesnic se bude razantně zvyšovat tak, jak budou klesat žádosti na výstavbu na zelených loukách a ničící další a další území přírody. (A to je i jeden z dluhů, kvůli kterým se protlačili fanatičtí zelení do parlamentu a ODS dostává v obcích přes ústa)

Na závěr: dnes je 31.3.2009
ani já nevěřím, že u nás bude vzestup o deset procent, když v okolních státech je deseti procentní pokles. Nejsem blázen. Navíc nemáme moře, plyn, ropu... Touto poloanalýzou však ukazuji, kolik proměnných je nutné sledovat v konečném účtování a proč z duše nenávidím výkřiková hausnumera odborů, či SNZČSSD s jejich pseudoekonomy Sobotkou a Havlem, či dokonce hlásnou troubou odborové Strany Národního Zadlužení ČSSD Štěchem!

Prostě se špínou straší, protože vždy jsou nějaké volby a podvodník odborář či politik svoji špínu nějak prodat musí!

P.S. Přes všechny ukazatele propadu velmocí, katastrofy Maďarska, Ukrajiny a dalších jsem přesvědčen:

Pokud se neprosadí pomatené nápady ideové skupiny SNZČSSD (třinácté platy šrotovné apod.), ale vezmou se pouze ty normální, které prosazuje třeba bývalý ministr Urban, katastrofa se nás netýká a už na jaře (lépe definováno lepším počasím) se nám ekonomický sešup razantně zpomalí. A kdo ví, jestli zlepšené počasí trend pádu přímo nezastaví. Jdu proti obrovskému proudu katastrofických scénářů. Věřím, že ano. Zpomalí, nebo zastaví. Uvidíme. Dnes je 31.3.2009 a poprvé se udělalo ve střední Evropě lepší počasí. Bude to mít vliv? Kdo bude mít pravdu?



Petr Pokorný
zakladatel webzinu Pařát
 
  Přístupy: 23104 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA