Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Rovnostářství dle Evropské komise

Ondřej Šlechta

Zaměstnavatelé v EU mohou do nabídek práce zahrnout klauzuli, která odmítá uchazeče-kuřáky. Uvedla to nedávno mluvčí Evropské komise Katharina von Schnurbeinová. V praxi to bude znamenat, že jakákoli evropská firma bude moci nepřijmout uchazeče o práci z docela prostého důvodu – protože kouří. Zakázat na pracovištích kouření je však v kompetenci zaměstnavatelů již dnes a přiznejme si, kuřáci opravdu často díky svým „pauzám“ zpomalují práci, neboť jí nestihnou tolik, jako jejich nekuřáčtí kolegové.

Nejnovější manýr Evropské komise však znamená jasnou diskriminaci posvěcenou mezinárodní institucí. Dnes když jste kuřák a ucházíte se o práci kde je kouření zakázáno, prostě zákaz respektujete a chuť na cigaretu musíte vydržet až do skončení pracovní doby, či do přestávky. Podle Evropské komise by jste ale mohli být nepřijati do určité práce, pokud v dotazníku uvedete, že jste kuřák. To samozřejmě můžete zamlčet, ale že vůbec existuje takováto možnost kádrovat a (ano!), nebojme se toho slova, diskriminovat, je velice zarážející a znepokojující, ale v kontextu činnosti a nápadů Evropské komise to nepřekvapuje.

Jiného názoru je však mluvčí Evropské komise Schnurbeinová a český eurokomisař Vladimír Špidla. "Zaměstnavatel neporušuje žádné z antidiskriminačních pravidel na evropské úrovni, pokud připojí ke Kuřáci kolonku nežádoucí". K okomentování tak arogantního a demagogického blábolu snad postačí jen citace z Charty základních práv EU. Kapitola 3, pojednávající o „rovnosti“, respektive článek 20, odstavec 1. jasně hovoří. Je zakázána jakákoliv diskriminace, zejména na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, etnického, či sociálního původu, geneticky daných vlastností, jazyka, náboženského vyznání, přesvědčení, politického, či jiného smýšlení, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, původu, postižení, věku, či sexuální orientace. Pravda, „diskriminace na základě kouření“ zde výslovně uvedena není, ale v odstavci je ohledně nepřípustnosti diskriminace důležité jedno slovo, a to „jakákoliv“. Bohužel je zde problém, že tato volnost umožňuje bruselským mocipánům považovat za „diskriminaci“ v těch oblastech, které nejsou výslovně zmíněny, právě jen to, co se jim hodí. Navíc není pojem „diskriminace“ sám o sobě v žádném dokumentu EU přesně vymezen a tak asi nezbývá, než se bohužel spokojit s faktem, že možnost nepřijmout do práce kuřáka na základě jeho „zlozvyku“ diskriminací není, protože to tak řekla Evropská komise. Tečka.

Měli bychom to tak nechat a mlčet? Rozhodně ne. Kam až hodlají zajít bruselští soudruzi s jejich sociálně-inženýrskými a regulačními plány? Dočkáme se kvót vyřazující z pracovní poptávky na základě míry pití alkoholu, obezity, inteligence? Toho posledního však asi ne, protože v tom případě by musela přestat pracovat evidentně celá Evropská komise.

Na jednu stranu nás Evropská unie zásobuje tak nesmyslnými a s demokratickou společností těžko slučitelnými výmysly, jako různými „anti-diskriminačními zákoníky“, které de facto znemožňují zaměstnavateli vybírat si pracovníky, nebo kvótami ve jménu politické korektnosti a pozitivní diskriminace, které jsou paradoxně do nebe volajícími příklady zvýhodňování určité skupiny (většinou menšinové na úkor majoritní). Na druhou stranu je podle ní správné odmítat kuřáky coby uchazeče o práci. EU chce bojovat proti diskriminaci, avšak ve skutečnosti vytváří diskriminaci naruby, nebo (jako v tomto případě) jí sama zavádí.

Za všechno jeden krásný příklad – ředitel jisté irské firmy prohlásil, že kuřáci jsou asociálové a vybírají si příliš mnoho zdravotní dovolené. Dovedete si představit, že by jste jako zaměstnavatelé totéž prohlásili o nějakých jedincích etnické minority, o kterých by jste věděli, že se do práce příliš nehrnou? Jenomže na onoho ředitele si nikdo stěžovat nebude, nikdo jej nebude v médiích trhat na kusy, protože se vyjádřil v souladu s pokrokovými zájmy evropských institucí.

Připadá Vám činnost Evropské komise, spočívající v co nejtužší regulaci našeho života nepochopitelná, neuvěřitelná a šokující? Nejste sami. Můžete o tom však zatím jen mluvit, to je vše co s tím naděláme. Protože bruselský úředník zavelel.



Ondřej Šlechta
Autor je šéfredaktor stránek www.eportal.cz
Osobní stránky
 
  Přístupy: 7262 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA