Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Vykořisťovaní zaměstnavatelé

Jiří Schwarz jr.

Liberální institut

Nejsou lidi! Zaměstnanci vytváří kartely (odbory) a využívají své pozice k vydírání svých zaměstnavatelů! Co dělá Antimonopolní úřad? Spí?

Samozřejmě bych nechtěl, aby Antimonopolní úřad zakročoval proti jakémukoliv kartelu. I když na rozdíl od nestálých kartelů vzniklých na volném trhu mají odboráři podporu státu a mohou tedy opravdu efektivně vydírat své zaměstnavatele. Pouze jsem naznačil, jaké titulky bychom měli v dnešní době vidět v médiích. Kdyby tomu totiž bylo naopak - tedy zaměstnavatelé by spolu uzavírali dohody s cílem snížit mzdy svých zaměstnanců -, docela určitě bychom se podobných výkřiků dočkali.

A přesto je v tomto směru ticho. Hospodářské noviny sice píšou, že problémy, jak sehnat nové pracovníky, mají tři čtvrtiny českých firem. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu uskutečněného mezi devatenácti sty tuzemskými společnostmi, který pro HN připravila Hospodářská komora.

"Nepamatuji, že by byla o zaměstnance tak velká nouze. Neseženeme ani lidi z venkova, kde nebyla taková nabídka míst," potvrzuje Milan Teplý, šéf největších tuzemských mlékáren Madeta.

Rovněž společnost Siemens by uvítala pět set spolupracovníků, stejně jako mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Naproti tomu tuzemským bankám by většinou stačilo získat několik desítek posil.

Nikoho však ani nenapadne, aby zmínil roli odborů. Nikdo z těch, kdo se ještě nedávno dívali skrz prsty na mladoboleslavskou Škodovku, která nechtěla přistoupit na odborářské požadavky (a nakonec jí v podstatě nic jiného nezbylo), nepřizná, že už dávno neexistuje rezervní armáda nezaměstnaných. Že ti zlí kapitalisté u nás nemohou jen tak nutit dělníky k práci v otrockých podmínkách za mzdu sotva dostatečnou k přežití. Poptávka po práci zkrátka přesahuje její nabídku. Obzvláště poptávka po té kvalifikovanější práci, což už je dnes zřejmě skoro každá - i Martin Jahn, personální šéf Škodovky, se vyjádřil ve smyslu, že nemohou snížit požadavky na kvalitu svých zaměstnanců.

Vždy, když poptávka po jakémkoliv statku přesahuje jeho nabídku, musí nutně docházet k růstu ceny daného statku. V tomto případě sledujeme růst mezd. I když je to milým socialistům docela určitě proti srsti, stojí za zvyšováním mezd zcela běžné tržní procesy. Ano, přesně ty procesy, které podle nich mají vést jen k hromadění peněz v rukou "nadnárodního kapitálu" a ožebračování všech, kteří v jejich očích všechny ty hodnoty skutečně tvoří.

Jsem opravdu zvědavý, jaká bude reakce státních představitelů na vzniklou situaci. Myslíte, že je třeba napadne zjednodušit přijímání zahraničních zaměstnanců? Nebo přiškrtit sociální systém, aby motivovali lidi pracovat? Nebo například vpustit trh a konkurenci do školství, aby se ukázalo, které z oborů jsou žádány na trhu práce a které nikoliv?

Asi bych je zbytečně nepřeceňoval…



Jiří Schwarz jr.
Výzkumný pracovník Liberálního institutu
 
  Přístupy: 15636 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA