Bez elektřiny z jádra se neobejdeme
Jiří Pospíšil
17.12.2009, Právo
Některá občanská sdružení vytrvale protestují proti rozšíření jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky, s čímž počítal už původní projekt. Místo toho navrhují vyrábět elektřinu z tzv. alternativních zdrojů. Domnívám se, že jsou to ale chybné a nebezpečné úvahy.
Kdyby, nedej Bože, protijaderní aktivisté dosáhli odstavení českých jaderných elektráren z provozu, tak bychom museli začít v budoucnu elektřinu dovážet a nevyhnuli bychom se masivním výpadkům v jejích dodávkách.
Jsem proto přesvědčen, že hlavním zdrojem výroby elektrické energie v budoucnu v ČR mohou být jen elektrárny jaderné, a proto je potřeba Temelín dostavět, rekonstruovat, rozšířit Dukovany, a následně stavět další jaderné elektrárny. Tepelné elektrárny, spalující většinou hnědé uhlí, jsou i přes odsíření moderními technologiemi významnými znečišťovateli životního prostředí. Zamořují radioaktivním zářením více než elektrárny jaderné.
Pro masivní výstavbu dalších vodních elektráren u nás nejsou přírodní podmínky a výroba elektřiny ze solárních panelů je silně dotovaná a tedy nesmyslná. Každý z nás na ni doplácí, neboť výrobcům špatný zákon, přijatý pod tlakem EU, garantuje nákupní cenu necelých 13 Kč za vyrobený kilowatt, přičemž tržní cena je zhruba desetkrát nižší.
A protože elektřinu povinně vykupují obchodníci s energií a ti nemají jiné peníze než od nás spotřebitelů, tak jim tu výrobu dotujeme. V ceně, kterou platíme za účty za elektřinu, ale také v ceně rohlíků, aut a vlastně všeho. Žádný výrobce, který platí elektřinu při výrobě, nemá žádné jiné peníze než ty získané od zákazníků, a proto se jeho dotace výrobcům ekologické energie promítne i v ceně zmíněného rohlíku.
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil (ODS)
senátor České Budějovice