Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Paroubek versus Topolánek: Otázky Václava Moravce



03.01.2010, ČT 24




Václav MORAVEC, moderátor


Oba byli premiéry České republiky, oba jimi chtějí být i po květnových volbách. Vyhrát ale může jenom jeden. Pozvání do Otázek přijali předseda Občanských demokratů MirekTopolánek. Přeji hezký Nový rok, vítejte v Otázkách. Dobrý den.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Také přeji všem pěkný Nový rok a dobrý den.



Václav MORAVEC, moderátor


A šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Vítejte v Otázkách, i vám hezký dobrý den.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Dobrý den. Přeji vám všem krásný Nový rok a také tady svým, svému oponentovi a panu moderátorovi.



Václav MORAVEC, moderátor


Za ta léta už si veřejnost zvykla na, řekněme, vyhrocené politické spory mezi vámi jako předsedy dvou nejsilnějších politických stran. Existují ale témata, která vás ať lidsky nebo politiky spojují? Pane předsedo Topolánku?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak já si myslím, že ta rivalita, pokud přesáhne určitou ideologickou nebo politickou mez, tak je hodně umělá, je hodně mediální. Co nás spojuje, tak určitě nás spojujou děti. Já jsem se ptal pana předsedy, jak miminko, myslím si, že oba jsme si pořídili poměrně, řekl bych, v pokročilém věku malé děti, takže to nás určitě spojuje. Tyto starosti a radosti.



Václav MORAVEC, moderátor


Povídáte si často o dětech?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, tak když se sejdeme, tak si také povídáme o dětech, to je zřejmé. Víte, já myslím, že ten vztah lídrů těch dvou největších českých politických stran samozřejmě není jednoduchý, nemůže být jednoduchý. Když se na něčem dohodneme, tak část médií z toho udělá to, že připravujeme velkou koalici, když se na něčem nedohodneme, no tak se z toho udělá, že spolu nedokážeme hovořit. Takže my, ta pravda je někde mezi tím, a to znamená, že my se musíme snažit se k té dohodě, pokud je to v zájmu země, dostat. Ale samozřejmě, že existuje X-otázek, ať už třeba důchodová reforma, o které jste tady hovořili v úvodu, nebo i jiné otázky, kde máme zcela rozdílné názory.



Václav MORAVEC, moderátor


A ty otázky teď budeme probírat v následující víc než hodině. Jak bylo řečeno, pro Česko je rok 2010 supervolebním rokem. Prezident Václav Klaus už několikrát prohlásil, že musí dojít k dohodě dvou nejsilnějších politických stran o budoucím vývoji na české politické scéně a v novoročním projevu pak Klaus dodal:



Václav KLAUS, prezident republiky /natočeno 1. 1. 2010/


Rok 2010 bude rokem volebním. Stejně jako v roce 2006 se sejdou volby sněmovní, senátní a komunální. Jen kraje zůstanou beze změn. Opět dostaneme příležitost touto formou promluvit do věcí veřejných. Pokusme se přispět k tomu, aby volby otevřely cestu k vytvoření silné a akceschopné vlády, kterou naše země tolik potřebuje.



Václav MORAVEC, moderátor


Konstatoval v novoročním projevu prezident Klaus, který pozval oba předsedy nejsilnějších politických stran v zemi k separátním obědům. Na kolik máte, páni předsedové, pochopení pro ta Klausova slova, když mluví o nutné dohodě dvou nejsilnějších politických stran, ČSSD a ODS? Pane předsedo Topolánku?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak vzhledem k tomu, že já jsem měl možnost dnes konečně ten projev přečíst, tak ještě jsem na něj nereagoval. Tak jednu větu, jenom reakci, je to typický prezidentský novoroční projev, který má dát trochu optimismu, trochu naděje. Já jsem tam našel celou řadu, celou řadu bodů, které vyzývaly k obezřetnosti, které vyzývaly k odložené spotřebě, k nezadlužování země, takže mně byl sympatický. Nicméně takovéto Klausovo trochu formalistické pojetí, pojetí většiny, to znamená, preference formy nad obsahem, takový ten permanentní tlak na dohodu dvou nejsilnějších stran, je něco, s čím já nemohu úplně souhlasit, protože preferuji vždycky spíše obsah jak formu. Pro mě je ...



Václav MORAVEC, moderátor


Myslíte, že to bude ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... ani tak není důležité, jestli v té Strakovce bude sedět Jiří Paroubek nebo MirekTopolánek, ať si tam sedí, kdo chce, pro mne je důležité, jestli budeme dělat odpovědnou nebo neodpovědnou politiku, jestli budeme dělat politiku obezřetnou nebo populistickou a rozhazovačnou. To znamená, pro mne takový ten tlak, já nevěřím na kolektivní odpovědnost. Tu jsme tady měli čtyřicet let. Vždycky šlo spíše o kolektivní neodpovědnost. Takže ta dohoda s ČSSD současnou je velmi složitá, já ji pokládám v některých ohledech za nemožnou. Já jsem schopen se dohodnout s Kalouskem, se Svobodou, asi i se Zemanem, ale velmi těžce s ČSSD, a proto ty volby budou trochu klíčové v tom smyslu, že se ukáže, kudy občané této země chtějí jít a v tom smyslu dohoda na těch klíčových věcech, které nás čekají, je velmi složitá.



Václav MORAVEC, moderátor


Myslíte, že vás Václav Klaus chce, jako předsedy dvou nejsilnějších politických stran, našťouchat do velké koalice, byť to veřejně popírá?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Velká koalice, já jsem to říkal už tisíckrát za těch X-let, je prostě řešení, kdy není jiná varianta, to znamená ...



Václav MORAVEC, moderátor


Já se ptám, jestli vás do ní chce Václav Klaus našťouchat, podle vás.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak dlouhodobě mám pocit, přestože on to vždycky popře, že by se mu to řešení líbilo nejvíc. Je to řešení, které preferuje i velký byznys, protože jsou jasně čitelné dohody, jsou jasně čitelné mantinely té hry. Ta země se rozparceluje asi jako v Rakousku mezi lidovce a socialisty, kdy nakonec i vrátný na úřadu, který patří k lidovcům, je lidovec. To znamená, vede to k určité, to, co k čemu vedla i opoziční smlouva. Takže ne všechny dohody, třeba Mnichovská je taková typická, kde se preferuje právě ten, ta forma nad obsahem, jsou nakonec úspěšné a já musím říct, že se natlačit do toho určitě nenecháme.



Václav MORAVEC, moderátor


Pane předsedo Paroubku, jak vy si vysvětlujete ta slova Václava Klause několikrát opakovaná o nutné dohodě dvou nejsilnějších politických stran?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já si myslím, že je potřeba to vidět v nějakém kontextu. Tak určitě pan prezident zná svoji a zná ji dobře, svoji ústavní roli, tak já bych jej nepodezíral z toho, jako někteří komentátoři, že chce někoho tlačit do nějaké koalice. To, že země potřebuje silnou vládu, to je zřejmé. Zatím ten vývoj volebních preferencí je takový, že si myslím, že sociální demokracie by byla schopna po příštích volbách tu silnou vládu vytvořit. Když se tady dívám do poznámek ...



Václav MORAVEC, moderátor


Pokud byste ji tvořili třeba s komunisty.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak to jsme vždycky vylučovali a vylučujeme a zcela nepochybně tomu tak nebude, takže budeme hledat jiné řešení. My jsme ...



Václav MORAVEC, moderátor


Jaké, když ty menší strany s vámi nechtějí spolupracovat, viz. TOP 09 jako nováček na české politické scéně?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak podívejte, já myslím, že to je úsměvné, když někdo, kdo ještě nevyhrál, nevyhrál žádné volby a ještě, řekněme, ještě vlastně skoro ani neexistuje, nemá žádnou územní strukturu, vlastně se ani neví, jakou má podporu, tak bude mistrovat stranu, která má stabilní politickou podporu v zemi. To myslím, že nemůžu brát vážně, takovéhle, takovéhle vystoupení některých politiků tohoto typu. Každý z nás jsme si mohli najít něco v tom projevu prezidenta republiky. Já řeknu otevřeně, že mně pana prezidenta trošku bylo líto, když jsem slyšel potom některé ty komentáře, které tak trošku ho démonizovaly v některých oblastech, kde si myslím, že si to ani nezasloužil a myslím, že ten projev jeho splnil svoji roli v tom smyslu, že byl přáním občanů, přáním všeho dobrého do Nového roku. Hovořil o Topolánkově vládě jako o nejlabilnější vládě v kontextu těch projevů, těch jeho veřejných vystoupení, které měl ...



Václav MORAVEC, moderátor


Ono je zajímavé, jak si každý berete z Klausova projevu to, co se vám líbí. Vy si ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já jsem to také říkal, že tedy pád vlády ...



Václav MORAVEC, moderátor


Ano, vy si berete slova o Topolánkově vládě, MirekTopolánek si bere slova o zadlužování.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... je tedy logickým krokem. No, tak ta slova o zadlužování s ohledem na to, jak dopadl minulý rok, že je to kolem těch dvou set miliard korun, no, takto je vizitka především Topolánkovy vlády, takovýto schodek, schodek státního rozpočtu. Takže za poslední dva roky tři sta miliard, pane předsedo Topolánku, já bych se nesmál, být na vašem místě. Takže myslím, že my jsme také řekli, v čem se neshodujeme s panem prezidentem, určitě v tom pohledu, v tom pohledu do budoucna. Myslím, že nás musí zajímat třeba otázka jako je životní prostředí, co tady bude za sto let, co tady bude za padesát let a i co dnešní politici rozhodnou, tak prostě bude svým způsobem ovlivňovat ty příští generace. Takže politika v našem pojetí určitě není hrou na něco po nás potopa, ale to tak pan prezident nemyslel. Já jsem ten jeho projev bral jako určitou výzvu k politickému realismu. A já si dokonce myslím, že jsou otázky, ať už kdokoliv nás skončí v opozici, tak že budeme muset o některých otázkách hovořit, třeba úprava ...



Václav MORAVEC, moderátor


Myslíte teď společná, společná ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Přesně tak, úprava ústavy v některých těch částech, kde se ukázalo, že prostě ta ústava dobrá není, je nedotažená. Ale domnívám se, že bychom měli hovořit i o systému důchodového zabezpečení, o dalších otázkách. Pokud se dohodneme, dobře, pokud se nedohodneme, no, tak to musíme hledat jinou cestu. Nemyslím tím jenom samozřejmě dohodu s ODS, ale také hovořit s těmi dalšími politickými stranami, které v zemi jsou.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Teda já jsem sem nepřišel soutěžit o vysílací čas, abych získal přesnou polovinu nebo třetinu, dejme tomu, kdybych, pane moderátore, vám tu třetinu nechal. Nicméně všichni tušíme, co by tady bylo za padesát let, kdyby komunisti a socialisti vyhráli ty květnové volby. Takže my přece víme, co by tady bylo v obou těch variantách. Já se domnívám, že silná vláda při současném volebním systému je možná pouze dvojí, to je, pokud by náhodou komunisté, socialisti vyhráli volby a v krajích to mají vyzkoušeno, ta druhá je velká koalice. To znamená, to volání po silné vládě je trochu volání po velké koalici a já musím říct, že já věřím na takovou, určitý selský rozum lidí, protože ta krize ukázala, že nejsme schopni všechny věci ovlivnit sami, stejně jako jsme nebyli schopni ovlivnit právě ten schodek v době krize, no a deficit dvě stě miliardový za loňský rok, tak nejsme schopni ovlivnit úplně všechno. Ale jsou věci, na kterých se ty dvě největší politické síly v každé zemi, v této chvíli to je ČSSD a ODS, tak se na tom musí být schopny dohodnout. Čili na světě to funguje, u zahraniční politiky a bezpečnostní politiky.



Václav MORAVEC, moderátor


A to se právě chci zeptat, na čem vy budete schopni se ještě dohodnout ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


A tam právě nejsme úplně schopni se na tom shodnout a myslím si, že to destabilizuje tu zemi a ten loňský rok to ukázal v plné nahotě. Mně chybělo v tom Klausově projevu, mně ten projev se líbil, je tam ne nejlabilnější, ale labilní, jenom abychom pro pořádek, což já souhlasím. Vláda sto na sto musí být labilní, když má podporu sto hlasů ve sněmovně. Mně tam chybělo to bilancování loňského roku a rizika vyplývající z toho, že padla vláda během předsednictví, že jsme ztratili tvář v podstatě, že jsme se stali nespolehlivým partnerem, nespolehlivým spojencem, že jsme nebyli schopni uspořádat volby, že jsme si je nechali ukrást Ústavním soudem, ČSSD, Jiřím Paroubkem, že jsme se ukázali jako země nedospělá. Toto všecko může mít vliv i na ekonomiku zpětně na takový ten maďarský scénář. Z toho já mám obavu, proto naše řešení se nemůžou nikde potkávat s těmi řešeními plýtvavými, rozhazovačnými, s těmi řešeními, které v době krize nabízejí větší sociální komfort, než v době konjunktury, což je nemožné.



Václav MORAVEC, moderátor


A na čem se můžete tedy potkat ještě před volbami, jsou-li nějaká témat? Když prezident Václav Klaus tedy vehementně odmítá spekulace, že horuje pro velkou koalici ODS a ČSSD, v předvánočním rozhovoru pro deník Právo dodal, citujme: "Některá dohoda nebo nějaká dohoda těchto dvou stran o dalším vývoji na naší politické scéně, tím nemyslím ideová, ale procedurální, je podle mého názoru nezbytná. A čím dříve k ní dojde, tím lépe," dodal v předvánočním rozhovoru pro deník Právo prezident Václav Klaus. Podle těch informací, které vy jste, pane předsedo Topolánku, řekl v týdeníku Respekt, se bavíte například o zavedení klouzavého mandátu, některých změnách ústavy. Je možné, že by k takové dohodě došlo ještě před volbami? Pane předsedo Paroubku?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Podívejte, já budu muset reagovat na to, co říká pan předseda, to, že některé věci nemůžu nechat pochopitelně bez reakce. Především bych chtěl říct, že mi to připadá, pane předsedo, že pokud by tady nebyli komunisté a strašení komunisty, tak byste vlastně neměli ani co říct té české veřejnosti, ruku na srdce. Myslím, že to tak je. To, že je určitý názorový rozkmit mezi námi v otázkách zahraniční politiky a bezpečnostní politiky, je zřejmé. Koneckonců třeba i mezi americkými politiky, touto administrativou prezidenta Obamy a předchozí administrativou prezidenta Bushe, je přeci ohromný rozdíl. Tam z toho nikdy nikdo nedělal žádný problém. Když jsem byl v Kongresu Spojených států, tak kongresmani demokratičtí mi říkali: "Ano, když vyhrajeme volby, tak změníme generální linii americké zahraniční politiky." Všichni na to byli připraveni. Když někdo z činitelů Kongresu, představitelů Demokratické strany Spojených států se dostal do zahraničí, třeba paní Pelosiová, tak vysvětlovala, jaké budou asi premisy té zahraniční politiky. Pokud jde tu vládu, tak máte pravdu, že pan prezident použil jiné epiteto, ale já dodávám jenom to epiteto nejzlobbovanější vláda, kterou použil zase před časem. A pokud jde ...



Václav MORAVEC, moderátor


Můžete mi tedy, na čem jste schopni se ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... o pád vlády, víte ...



Václav MORAVEC, moderátor


... dohodnout ještě do voleb?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já bych, já bych ještě na to reagoval, protože myslím, že by nebylo dobré, abych nereagoval na některé věci, protože nevím, jestli budu mít ještě k tomu prostor. Pokud jde o pád vlády, no, tak ukázalo se, že vláda Jana Fischera je lepší vládou, nežli Mirka Topolánka, že jsme měli pravdu, že ten plán B, s kterým jsme přišli přitom s tím pádem té vlády a s vytvořením vlády úředníků, že se ukázal být správný a že je možné mít lepší vládu, nežli byla vláda Mirka Topolánka. Takže, pane předsedo, já bych to jenom trošku ...



Václav MORAVEC, moderátor


V tom případě nepotřebujeme, promiňte, pane předsedo, ale v tom případě nepotřebujeme politické vlády, protože se ukazuje, že ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Volby, nepotřebujeme volby.



Václav MORAVEC, moderátor


... že umí lépe vládnout úřednická vláda.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pane Moravče, to, v tom to takhle není. Víte, ta vláda Mirka Topolánka, když odcházela ze své funkce, tak měla podporu nějakých dvaceti procent občanů. Vláda pod mým vedením dva měsíce před volbami, kdy bylo poslední měření důvěry, tak měla čtyřicet devět procent. Takže i politická vláda může mít i v exponovaném politickém čase velmi slušnou podporu obyvatelstva. Pokud jde o ...



Václav MORAVEC, moderátor


Můžete mi teď odpovědět na tu otázku, v čem jste schopni se ještě dohodnout a jestli připravujete například změny ústavy týkající se klouzavého mandátu?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já myslím, že pokud jde o ten klouzavý mandát, že by to bylo velice dobré řešení, pokud bychom se na tom byli schopni dohodnout. Já jsem teď byl na Slovensku a vracím se za rodinou na Slovensko, takže vím, jak to tam funguje. Sleduju slovenskou politickou scénu. Myslím, že není nikdy dobré kumulovat ty funkce jako je funkce člena vlády a poslance. No, ale ten náš politický systém, ústava nás k tomu prostě nutí, takže ...



Václav MORAVEC, moderátor


Na tom ještě jste schopni se dohodnout před volbami?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Myslím, že bychom na tom měli být schopni se dohodnout. Nevím, jestli tedy je to představa i ODS. Určitě budeme hovořit i o dalších otázkách, stejně tak jako s dalšími politickými partnery na té české politické scéně - lidovci, komunisty, budeme určitě hovořit i se Stranou zelených o některých otázkách. Takže domnívám se, že to je normální, využít, snaha využít těch několik měsíců, které jsou ještě do voleb před námi.



Václav MORAVEC, moderátor


Na čem jste ochotni se tedy domluvit se sociálními demokraty? A klouzavý mandát, je to ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Mně se líbilo, že Jiří Paroubek vynechal Miloše Zemana a Miroslava Kalouska s Karlem Schwarzenbergem. Ale to jenom spíš žertuji. Já myslím, že na Obamovi a na přístupu k americké administrativě je strašně vidět, jak ta česká politika je zapouzdřená, jak je svým způsobem provinciální. Obama ve svých dvou posledních projevech, které jsem měl možnost sledovat a číst, to byl projev o Afghánistánu a o zahraniční politice, a to byl projev, když přebíral Nobelovu cenu míru, trochu absurdně, projev o zahraniční politice, kde použil poprvé termín "just War". Obama za ten rok ukázal, že v žádném případě ty změny v , ...



Václav MORAVEC, moderátor


Teď jste měl odpověď na tu otázku, kterou jsem kladl.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... já chci říct, že to je jenom na dokreslení toho, o čem se bavíme. Klouzavý mandát je drobnůstka, je to věc, já jsem o tom s Robertem Ficem mluvil mnohokrát, jaké jsou zkušenosti ze Slovenska. Má to svoje pro a proti. Takový ten anglosaský systém, že vláda se skládá z poslanců, dolní sněmovny téměř výlučně, nebo výlučně. Je to systém, který ve střední Evropě nemusí být kopírován. Jenže ta ústava samozřejmě vyžaduje celou řadu jiných změn a na těch není možné se shodnout v obou komorách parlamentu na třech pětinách. Jakékoliv koketování s volebním systémem, které bude mimo změnu ústavy, naráží podle mne na Ústavní soud. Je to velmi problematické, to znamená ...



Václav MORAVEC, moderátor


Bavíte se spolu o změnách volebního systému, když se sejdete? Jednoznačná odpověď.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak my jsme se o tom bavili, neshodujeme se v tom úplně. Já pokládám takový ten vysněný, ODS vysněný většinový volební systém jednokolový, jednomandátový za velmi riskantní v tom, že ukazuje se při těch propočtech, že některé kraje, ne jenom oblasti, vůbec neměly svého poslance, což myslím z dané politické strany, což je určité riziko. Přináší to, přináší to určitě problém, že by mohl ten systém přinést pouze tři strany - ODS, socialisty, komunisty. Takový ten systém "karlovarizace", což je terminus technicus, který jsme přinesli do té diskuse, který už tady jednou byl na stole, to znamená zvětšení počtu volebních krajů a vyrovnání počtu obyvatel z hlediska, řekl bych, počtu voličů na potřebný mandát, ten s sebou přináší fakticky možné riziko s Ústavním soudem, sice jakoby pro ty malé strany určitou výhodu stejného počtu voličů na mandát, ale fakticky zvyšuje tu hranici vstupu do sněmovny o deset procent, takže z toho dělá většinový volební systém. My jsme navrhli určitý kompromis, který levice v Poslanecké sněmovně odmítla, to vyhovět jak větší, řekl bych, poměrnosti toho systému a spravedlnosti počtu voličů na mandát a na druhé straně bonusu pro vítěze, abychom po, od roku 1996, to znamená po čtrnácti letech, což spíše po osmnácti, protože do těchto voleb se to už nestihne, měli v podstatě vůbec šanci, že vláda, která nebo strana, která vyhraje volby, může realizovat svůj program a dostane takový bonus, aby sestavovala nejlépe dvoukoaliční vládu, ne tříkoaliční anebo jsme se potáceli plus minus devadesát devět, sto jedna plus minus dva hlasy, tak jako od roku 1996 standardně. To znamená ...



Václav MORAVEC, moderátor


Chápu-li to správně, tak je nepravděpodobné, že by v letošním roce dvě nejsilnější ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Je to velmi nepravděpodobné.



Václav MORAVEC, moderátor


Teď myslím ale i po volbách, že by po volbách ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Za dvacet let od revoluce vlastně byla jenom jednou situace, kdy bylo možno v obou komorách parlamentu něco prosadit, to byl ten tehdy v době opoziční smlouvy ten, změna volebního systému, kterou Ústavní soud natolik vykuchal, že ten stávající zbytek je to vůbec nejhorší řešení, které jsme od roku 1989 měly a ty minulé volby to samozřejmě tím patem ukázaly.



Václav MORAVEC, moderátor


Ale přesto se nedohodnete na změně v letošním roce?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já bych chtěl možná reagovat na některé ty věci, co tam, co tady pan předseda řekl, aby to bylo taky trošku zajímavé, kontroverzní pro diváky. Především ...



Václav MORAVEC, moderátor


Já bych chtěl, aby to bylo o obsahu, takže mi odpovězte.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Ale pane redaktore, já myslím, že to, co říkám, je obsah. Nechci vás tedy nějak rušit ve vašich vývodech, ale řekl bych, že je to o obsahu.



Václav MORAVEC, moderátor


Tak velmi, velmi pozorně vás poslouchám. To jsem zvědav.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pokud jde o Miloše Zemana, podívejte, pan předseda by si sám, samozřejmě myslím pan předseda Topolánek, by si představoval, že by to měl být nějaký problém pro sociální demokracii. Já myslím, že nikdo ze sociální demokracie panu Zemanovi nebude bránit, aby svou dobrou a vcelku úspěšnou politickou kariéru zakončil potupnou politickou porážkou. Tolik k němu.



Václav MORAVEC, moderátor


Vy se nebojíte, že můžete dopadnout vy tak v Ústeckém kraji, když proti vám bude kandidovat? Protože jsou to vaše slova o zbabělství Zemana, které ho pravděpodobně vženou.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já myslím, že ta slova jsem řekl před šesti týdny a jestli někdo reaguje v emoci, tak reaguje druhý den a ne po šesti týdnech. Já vám řeknu ty pravé příčiny, které jsou. Myslím, že Miloš Zeman je chytrý muž, určitě má podobné informace jako já a z těch informací, které já mám na základě posledního průzkumu STEMu, který jsme si udělali, nechali udělat tedy před Vánoci, tak vyplynulo, že z dvanácti set šedesáti respondentů, tedy těch, kdo odpovídali, by pouze jeden, slovy jeden byl ochoten volit Zemanovu, respektive Šloufovu a Melčákovu stranu. Takže, pane redaktore, já z toho opravdu obavy žádné nemám. Ale teď k tomu obsahu. Pokud jde o zahraniční politiku, víte, při vší úctě k významu zahraniční politiky, přeci jenom si myslím, že v tom rozhodování českých voličů je to nějaké dvanácté, třinácté, čtrnácté téma. Ta hlavní témata budou krize, nezaměstnanost, udržení životní úrovně, korupce, zdravotnictví, to budou ta hlavní témata. Samozřejmě jsem připraven hovořit o těch všech souvislostech zahraniční politiky. Pokud jde o volební systém, my jsme asi před rokem a čtvrt uspořádali v rámci sociální demokracie vnitrostranickou debatu na toto téma. Musí říct, že to je debata pochopitelně pro fajnšmekry, takže se jí neúčastnily stovky místních organizací, ale spíš desítky jednotlivců, sem tam nějaká místní organizace. Ten termín "karlovarizace", až budou někde hledat zase v Lidových novinách originální výraz, tak ten jsem, prosím, vymyslel já, pane předsedo ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ano, to je pravda, to je pravda, já jsem to nepopřel.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Přiznávám. Je to pro nás možný kompromis, pokud bychom se na něm dohodli. Ale my žijeme v tom, co latiníci vyjadřují výrazem circulus vitiosus. Když půjdeme po volbách do koalice, tak půjdeme do koalice s menšími politickými partnery, no a ti si samozřejmě nebudou přát posílení prvků většinového volebního systému. Takže ...



Václav MORAVEC, moderátor


Přesto ale můžete uzavřít, aniž bych vás do toho tlačil, dohodu s druhou nebo dvou nejsilnějších politických stran.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Myslíte, že bysme byli takoví sprosťáci, s odpuštěním, že přes hlavy těch malých koaličních partnerů, ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Anebo idioty před volbami.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... že bychom jaksi udělali nějaký pakt s občanskými demokraty, to ne.



Václav MORAVEC, moderátor


Takže nebudete měnit volební systém, chápu-li to správně?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Obávám se, obávám se, že ten volební systém v nějaké dohledné době, pokud se nestane něco, což se v politice může stát, tak že asi nebudeme schopni se na takové věci dohodnout. A osobně bych dával přednost nějaké té "karlovarizaci", nějakým osmnácti, dvaceti volebním krajům. To si myslím, že by byl rozumný kompromis, ne nějakých třicet pět volebních krajů, to skutečně už by bylo něco, co tady jednou bylo odmítnuto Ústavním soudem. Těch dvacet, to je podle mého názoru vyargumentovatelné.



Václav MORAVEC, moderátor


Je to možné, je to možné ještě stihnout do těchto voleb, nebo je to téma až pro volby příští?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


To je vyloučeno, to je vyloučeno.



Václav MORAVEC, moderátor


Na tom se shodnete?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


To se, na tom se shodneme.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ta "karlovarizace" je takové ďáblovo kopýtko, takové lákadlo, mámení prostě sociálních demokratů. Myslím si, že na to nemůžeme naskočit ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Ono by to /souzvuk hlasů/ ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ono fakticky vede, kdyby pan předseda byl korektní, byl by řekl: ´Milí zelení, milí lidovci, milé další strany, desetiprocentní hranici pro jednu stranu nepřekročíte.´ Ona fakticky vede k těm deseti procentům. Ale v tom, co říkal o té zahraniční politice, to je přesně téma, které nevyhrává volby, nevyhrává volby, je v těch preferencích dvanácté, třinácté a tady se přesně ukazuje ten rozdíl mezi formou a obsahem. My se bavíme o obsahu politiky, protože všechno, co ohrožuje volební výsledek sociální demokracie, musí z toho programu pryč, všechno, co ovlivňuje preference negativně, musí pryč. Přičemž ale víme, že právě naše ukotvení v Evropské unii, v NATO, naše bezpečnostní prostě strategické, geopolitické posazení ve střední Evropě, naše energetické, energetické problémy, které můžeme mít, je dáno právě zahraniční politikou. A těm lidem to minimálně teď, kdy ještě nezačala volební kampaň nebo aspoň není v té horké fázi, tak bychom měli mít odvahu jim říkat pravdu. To, co jsme předvedli loni nebo předloni, hlasování o Afghánistánu, to, jakým způsobem jsme ohrozili naše předsednictví, to, jakým způsobem se stavíme my jako země, která permanentně je posazena geopoliticky mezi Německem a Ruskem, a to se nemění, s protiraketovou obranou, to všechno nás natolik znevěrohodňuje venku, že svým způsobem to může i pro investory, finanční investory, institucionální investory znamenat zprávu - ta země již není taková jako v roce 1989, kdy vzbuzovala naděje. Takže o tom, ta zahraniční politika ...



Václav MORAVEC, moderátor


Můžeme si to, promiňte ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... ovlivňuje každé další programové, řekl bych, východisko nebo programové návrhy každé strany, protože, a to je to, o tom ty volby budou, Západ nebo Východ, o tom ty volby budou.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Víte, já si vzpomínám, když jsem měl příležitost hovořit s americkým viceprezidentem Bidenem nedávno, ostatně jako pan předseda, a pan viceprezident hovořil něco o Rusku a o Východě a podobně. Já jsem mu řekl, ale pane viceprezidente, my jsme si přeci vybrali, my jsme našim vstupem do Evropské unie a do NATO, my jsme si tu orientaci země vybrali. Tady nejde o to, že bychom chtěli znova o těch věcech hovořit. Přeci, pane předsedo, to nemyslíte vážně, že by my bychom nenesli nějaké politické riziko, že všechno děláme účelově, pokud jde o oba zahraniční politiky. Já přeci vím, že třicet až čtyřicet procent voličů sociální demokracie je proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Přesto sto našich poslanců a senátorů, všech sto našich poslanců a senátorů hlasovalo pro přijetí Lisabonské smlouvy, protože si myslíme, že je to správná cesta, že je to správná politika, že jdeme správným směrem, směrem do Evropy. Takže myslím, že by nebylo korektní tohleto říkat. Že hovoříme o tom, že je možné mít přátele také v jiných zemích světa, na Východě nebo na Jihu nebo v Latinské Americe, to myslím, pokud jde o regionální velmoci typu Ruska, Číny, Brazílie, Mexika, Jižní Afriky, to myslím, že je naprosto pochopitelné. No a tam nás vede národní zájem, to je především ekonomický zájem země, to je zřejmé.



Václav MORAVEC, moderátor


Horší období je teprve před vládou, alespoň podle premiéra Jana Fischera. S blížícím s termínem květnových voleb je zjevné, že Fischerův kabinet bude mezi mlýnskými kameny dvou nejsilnějších politických stran, tedy občanských a sociálních demokratů. Další zásadní zkouška čeká vládu na konci ledna. Poslanecká sněmovna má totiž probírat levicové návrhy na zrušení zdravotnických poplatků, zavedení třináctých důchodů, proplácení prvních tří dnů nemocenské. Premiér Jan Fischer označuje návrhy levice za demontáž nedávno schváleného státního rozpočtu. V případě přijetí prohloubí schodek rozpočtu až o dvacet miliard korun. Výsledek lednového jednání sněmovny o těchto návrzích považují za klíčové pro další podporu vlády občanští demokraté.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS//natočeno 15. 12. 2009/


ODS se naprosto ztotožňuje se základní podmínkou, kterou si pro svou další existenci stanovila vláda a kterou je boj proti hlubšímu deficitu. Tato podmínka je nyní zásadně ohrožena. Vláda si to plně uvědomuje. S premiérem Fischerem jsme se naprosto shodli na tom, že situaci je třeba řešit. Odpovědný přístup k veřejným rozpočtům je základní hodnotou Občanské demokratické strany a také vlády.



Václav MORAVEC, moderátor


Sociální demokraté zase považují varování premiéra Jana Fischera i občanských demokratů před levicovými návrhy ve sněmovně za neopodstatněné. Podle nich je možné šetřit v rozpočtu a přitom zavádět třinácté důchody nebo proplácet první tři dny nemocenské.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD//natočeno 15. 12. 2009/


Je možné nalézt další miliardy, možná desítky miliard korun v průběhu příštího roku. Šetřeme na provozu státu, nešetřeme na lidech, to je moje ..., nešetřeme tolik na lidech, to je moje odpověď.



Václav MORAVEC, moderátor


Premiér Jan Fischer chce podle svých slov udržet stav státní pokladny pod kontrolou. Do květnových voleb však už jeho kabinet s žádnými zásadními změnami zákonů do Poslanecké sněmovny nepřijde.



Jan FISCHER, premiér /natočeno 20. 12. 2009/


Tak tím, že nebudeme připravovat takový balíček jako jsme připravili teď, to znamená nějaká legislativní opatření, která přineseme do parlamentu, který nakonec bude sedět naposledy v dubnu před řádnými volbami, tak tudy ta cesta nevede. Ale nicméně ministerstvo financí si nedává nějaké prázdniny, bude pracovat na možných scénářích, které může pak nabízet samozřejmě politikům, expertízy, odborné práce, návrhy na opatření. Ale voliči na jaře rozhodnou o tom, v jakém konceptu se pak bude ubírat názor na rozpočet, deficit a konečně na stav veřejných financí. Jestli to bude na straně daní nebo na straně výdajů, to už potom ponechme na rozhodování politické vládě. Ale určit podklady, scénáře, analýzy od této vlády a od ministerstva financí a dalších určitě dostane.



Václav MORAVEC, moderátor


Podle premiéra Jana Fischera jeho kabinet předloží v nejbližší době také sociálním partnerům i veřejnosti takzvaný plán Exit strategie, kterým chce po krizi pomoci české ekonomice znovu na nohy. Když jsme tady probírali dohodu těch dvou vašich nejsilnějších politických stran, myslíte si, že je možné, aby ještě došlo k nějaké dohodě v souvislosti s lednovou schůzí Poslanecké sněmovny, nebo budeme svědky, že si přes Fischerův kabinet budete vyřizovat své účty s třináctými důchody, s třemi dny nemocenské a může se stát, že Fischerova vláda by vládla v demisi? Pane předsedo Paroubku, začněme tentokrát u vás.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak podívejte, já myslím, že na jedné straně ty schodky jsou samozřejmě smutné, toho státního rozpočtu. Jak již jsem řekl, je to odpovědnost Topolánkovy vlády, těch dvě stě miliard ...



Václav MORAVEC, moderátor


Fischerova vláda nenese, protože podle údajů ministerstva financí skončí loňský schodek státního rozpočtu ve výši sto devadesáti pěti miliard korun. Fischerova vláda chtěla udržet schodek na sto šedesáti pěti, to znamená, až překročení o třicet miliard.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


My jsme říkali, že to je nerealistické, myslím, že to číslo není konečné, že spíš půjde k těm dvěma stům miliardám korun. Od jistého okamžiku jsme to prostě říkali, že to, tohle číslo takové bude a ukázalo, že jsme měli pravdu ...



Václav MORAVEC, moderátor


A že jste k němu přispěli?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já nevím čím, v čem, pane redaktore. Já bych vám ...



Václav MORAVEC, moderátor


Například demontáží Janotova balíčku, jak tvrdí premiér Jan Fischer.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Víte, já bych vám řekl, já bych vám ukázal takovou zvláštní logiku, kterou používají, tím neříkám, že vy to používáte primárně, to určitě jste někde slyšel, ale používá to především pravice, kdy my jsme stavěni do pozice jakéhosi rozvraceče, my jsme rozvrátili státní rozpočet dvanácti miliardami, přičemž šlo o přesuny v rámci výdajů státního rozpočtu, který má ve výdajové části tisíc sto osmdesát pět miliard, čili hlo se jedním procentem. Zachoval se, zachovala se výše schodku státního rozpočtu pro příští rok. No a vláda Mirka Topolánka koncepčně, vysoce odborně dosáhla za minulý rok za pomoci nejlepšího ministra financí světa Kalouska schodku státního rozpočtu ve výši téměř dvě stě miliard korun. Tak mi to vysvětlete. Já myslím, že ...



Václav MORAVEC, moderátor


Takže Fischerova vláda nenese za to spoluzodpovědnost?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... ukazovat na nás, ukazovat na nás ... Tak samozřejmě nějakou spoluzodpovědnost může nést, ale to je spíše v morální rovině. Ale upřímně, kdyby tam byl kdokoliv, tak těžko by něco seškrtával v průběhu někde druhé poloviny roku, protože v té ekonomice přeci všichni víme, že ty procesy, tak jak jsou nastartovány, tak je nějaká síla setrvačnosti a ta síla setrvačnosti je většinou rok nebo dva. Jinak já bych se ...



Václav MORAVEC, moderátor


A to, že vy děláte, promiňte, jak si mám ... Teď nechme stranou pravici, ale slova Jana Fischera, ten jasně říká, levicové návrhy prosazené ve sněmovně jsou demontáží státního rozpočtu na příští rok a necháváte tady skrytý schodek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pan předseda vlády Fischer ... Já jsem teď ukázal argumentaci, dvanáct miliard, respektive sto devadesát pět miliard. Pokud jde o ty jednotlivé položky, o kterých je tady řeč. Třinácté důchody nepůjdou na vrub výdajů státního rozpočtu, jejich zdrojem budou příjmy z dividend z ČEZu ...



Václav MORAVEC, moderátor


Které mají být ale použity na jiné věci, jak říká ministr financí.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, na jiné věci, ale pan ministr financí si nemůže myslet, že bychom souhlasili s tím, že by důchodci nebo předtím to byli hasiči, lékaři, zdravotnický personál, učitelé, kteří slyší celých dvacet let, že ještě musejí na něco počkat. Tak proč by ti lidé měli na něco čekat? Já to nechápu. Takže třinácté důchody, my budeme usilovat o jejich prosazení. A nejde to na vrub tedy zvýšení schodku státního rozpočtu. Pokud jde o tři dny nemocenské, tak to bude platné od 1. 1. 2011. Pokud jde o poplatky ve zdravotnictví, já jsem jednoznačně řekl, že budeme usilovat o kompromis, který je jediný schůdný v této Poslanecké sněmovně. Něco jiného to bude až v té Poslanecké sněmovně, pokud budeme vítěznou stranou ve volbách, která bude po volbách do Poslanecké sněmovny. Ale teď si myslíme, že to největší zlo, které tady je, je poplatek za recepty. A to jsou, to je řádově několik set miliónů korun, které je jistě možné při lepším hospodaření v rámci pojišťoven zdravotnických nalézt. No a pokud jde o mateřskou, tak to je návrh lidovců a my ho samozřejmě podpoříme.



Václav MORAVEC, moderátor


A nemáte obavy, že by kvůli tomu mohl premiér Jan Fischer dát demisi? Nebo vám je to jedno?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já si myslím, že pan premiér se bude chovat odpovědně pan premiér bude určitě se mnou jednat, ostatně to řekl. Já jsem byl velice rád, když mi zavolal poslední den roku, oznámil mi, nebo seznámil mne s tím, že se se mnou chce sejít, tak jako s představiteli dalších politických stran. Budeme o tom hovořit a určitě bude přístupný těmto argumentům, které jsem tady řekl, které podle mého názoru jsou rozumné. No a k nějakému navýšení schodku státního rozpočtu nedojde. Kromě toho já jsem připraven upozornit na některé věci, kde je možné ten, tu výdajovou část nebo i příjmovou část státního rozpočtu změnit tak, aby se snížil schodek státního rozpočtu.



Václav MORAVEC, moderátor


Pane předsedo, vaše spoluzodpovědnost za sto devadesát pět miliard korun schodku státního rozpočtu v loňském roce?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak já tady nechci teď házet nějakými čísly, ale ČSSD ukazuje dlouhodobě právě v rozpočtové oblasti totální nekompetentnost. Je přece evidentní, je to vidět ze schodku roku 2008, kdy to bylo devatenáct celé čtyři miliardy, kdy jsme snížili dokonce o dvě procenta daňovou zátěž obyvatel, kdy zcela evidentně jsme i díky nenáviděnému baťohu zastavili tu expanzi mandatorních výdajů, že se vracíme zpátky, za prvé díky krizi, celé řady protikrizových opatření, které se promítají do toho schodku, a díky tomu, že jsou samozřejmě menší než plánované příjmy, speciálně v daních, právě díky krizi a větší než plánované výdaje díky většímu počtu nezaměstnaných a podobně. Takže to je úplně nesmyslná, nesmyslná ...



Václav MORAVEC, moderátor


Ale vy jste ty příjmy zase podsekli. Přece nemůže ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ale to je, pane moderátore, to je úplně jedno, protože kdybychom je ...



Václav MORAVEC, moderátor


To není jedno.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


No, je to jedno ...



Václav MORAVEC, moderátor


Je tady schodek sto devadesát pět miliard.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Nicméně my jsme dělali ten rozpočet a já to nechci teďka tady se opakovat, tu genezi, my jsme udělali situaci, kdy i ty nejpesimističtější odhady Světové banky, centrální banky a všech ostatních, na které byl nastaven ten rozpočet, byly optimističtější než to, jak to skutečně dopadlo. To znamená, my jsme tu krizi nemohli předpokládat v takovém rozsahu a v tom smyslu ten rozpočet, ten přece, on se odráží pouze v tom schodku, stejně musí být řešen, jako by byl řešen, kdybychom ho naplánovali. To znamená, to je jedna věc ...



Václav MORAVEC, moderátor


Připouštíte si ale spoluzodpovědnost za těch sto devadesát pět miliard?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Spoluzodpovědnost nula.



Václav MORAVEC, moderátor


Nula?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Nula.



Václav MORAVEC, moderátor


Tak kdo za to může?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Naopak, naopak musím říct, že díky ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Sociální demokracie, zřejmě podle pana předsedy.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... tomu, že jsme vládli aspoň ty dva roky, dva roky a čtvrt roku místo čtyř let standardně, vítězná strana ve volbách má vládnout čtyři roky, přebírat plnou odpovědnost, tak jsme učinili taková opatření, speciálně třeba v oblasti nemocenské. Mluvil jste moc dlouho, pane předsedo, tak mne nechte to aspoň doříct.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já vás, já to tady neřídím, pane předsedo.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Nemocenské, zavedení třídenní garanční lhůty znamenalo snížení nemocenské o pětačtyřicet procent, dostali jsme se na úroveň standardních zemí při jisté míře nemocnosti, při tom, jak máme zdravotní péči nastavenu, to ruší, toto opatření pokládám za zločinné. To, že nepřinese zázračné peníze, když plánujeme schodek sto šedesát miliard, je evidentní. Zvýšení daní, progresivních daní, kdy my chceme, to je populistické opatření číslo jedna, my chceme prostě postihnout ty odborníky, lékaře, pracovníky IT, odborníky vysokých škol, že je více zdaníme, získáme z toho možná čtyři miliardy korun, ale chybí nám těch sto šedesát pořád. To znamená, toto jsou ... Třináctý, třinácté důchody z dividendy ČEZu, tak to je největší populismus, jakého se kdy ČSSD dopustila. Přece ty dividendy ČEZu, ty nikdo nedostává jiný než stát a stát je přerozděluje nějakým způsobem, v tomto případě do dopravní infrastruktury. Kterou silnici zastavíte? Kterou krajskou komunikaci prostě postihnete tím, když na druhé straně hejtmani volají po větším množství peněz, po zahájení té stavby a oné stavby a dokončení té stavby, kterou tu stavbu teda na úkor té, tohoto, jak bych řekl, třináctého důchodu zastavíme? Je to úplný nesmysl. Ta cesta je úplně opačná. V tom je možná to, kde se nemůžeme potkat, protože pro mne ta ekonomická, finanční, makroekonomická, fiskální, řekl bych, obezřetnost v následujícím období je naprosto klíčové slovo. A my se v tom shodujeme, shodujeme s celou řadou mých kolegů. Kromě těch, kteří chtějí opravdu teď fiskálními impulsy nějakým způsobem uměle nastartovat ekonomiku, což nefunguje, ukazuje se to zcela jednoznačně. Takže všechny ty návrhy ...



Václav MORAVEC, moderátor


Myslíte, že tady, pane předsedo, hrozí demise Fischerovy vlády, pokud ty návrhy projdou?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


To si myslím, že nehrozí, protože k Fischerově vládě, proboha, já jsem si Jana Fischera vybral, budu za ním stát až do konce jeho mandátu, nicméně přece ta úspěšnost té vlády je dána hlavně tím, že nemusí řešit žádný problém. On to řekl sám, připravíme scénáře, analýzy, ať udělají rozhodnutí. No, nemůžou, nemají k tomu žádný mandát. V té vládě sedí polovina ministrů, kteří jsou opravdu řízeni z Lidového domu, taková ta Pecinova gerila, která nabourala ten Janotův balíček, který neexistuje. Janotův balíček neexistuje. Poprvé ho naboural ve vládě Pecina se svými lidmi, podruhé byl nabourán dohodou v Poslanecké sněmovně, na kterou jsme přistoupili, přestože se nám zdála krvavá. Potřetí byl nabourán definitivně na výdajové straně právě těmi rozpočtovými nebo pozměňovacími návrhy v rámci rozpočtu, které znamenaly dalších dvanáct miliard. Janotův balíček neexistuje, přičemž víme, že z daní nejsme schopni vybrat více. Ukazuje se to, my jsme snížili daně asi zhruba o desetinu z dvaceti čtyři na dvacet jedna procent, vybralo se zhruba o třetinu více. Já chci říct, že to funguje, v době krize ty firmy neplatí daně, ti živnostníci neplatí daně. Ten propad na příjmové straně žádné sazby nezmění. Oni prostě můžete projíst jenom tolik, kolik ti lidi prostě zaplatí. To znamená, progrese nic neřeší, zvýšení korporátní daně nic neřeší. A u spotřební daně a DPH, u DPH ti lidi prostě musí jíst, tam se to řešení jakoby našlo a je to zase jenom krátkodobé řešení, ale gró toho problému je na straně výdajové. A jestliže my zvyšujeme uměle už k tak vysokému schodku výdaje tu o dvanáct miliard, dalšími návrhy ve sněmovně o dvacet miliard, tak se dostáváme na trajektorii maďarské cesty. Já jsem nedávno psal někde v novinách, viděl jsem v Budapešti v centru prkny zatlučené obchody. To přijede ten Mezinárodní měnový fond, já před tím nechci strašit, ten scénář je jasný, nebudeme schopni obsluhovat vlastní dluh ...



Václav MORAVEC, moderátor


No, ale na to, promiňte ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Jezdí tady ratingové agentury, každé snížení našeho ratingu o jeden bod znamená deset miliard navíc k sedmdesáti sedmi ...



Václav MORAVEC, moderátor


Promiňte, pane předsedo, ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... miliardám obsluhy dluhu v příštím roce, nebo v tomto roce.



Václav MORAVEC, moderátor


Ale to podle ekonomů, podle ekonomů hrozí. Premiér Jan Fischer dal před vánočními svátky jasně najevo ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Proto, já to dokončím, proto Jan Fischer má naši absolutní podporu v úsporných opatřeních. Doufám, že vláda neschválí tyto návrhy. Pokud projdou ve sněmovně, tak samozřejmě se dostává do velmi nemilé situace, to já nevím, jak ji bude řešit, protože jiná vláda do voleb už nebude. Je to, to se žádná vláda sestavovat nebude ...



Václav MORAVEC, moderátor


A vy to nebudete řešit tak, že byste stahovali svoje ministry, když mluvíte o gerile ...?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


A co bysme tím, co bysme tím dokázali? Já si dovedu představit, také jsem to řekl, že pokud někdo ve vládě půjde proti základní misi této vlády a ta vlastně od toho října, kdy se neuskutečnily volby, do května letošního roku, kdy se mají uskutečnit řádné volby, je vlastně úsporný rozpočet, snížení deficitu, řešení krize, přivedení země k volbám, snižování, řekl bych, toho ztraceného kreditu v zahraničí, tak to je základní mise. A pokud někteří ministři půjdou proti této misi, což shodou okolností budou ministři nominovaní sociální demokracií, tak má od nás plný mandát je odvolat.



Václav MORAVEC, moderátor


Gerilová?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, tak já myslím, že pan předseda má půvabný slovník, ale já to jako originalitu oceňuju. Myslím ale, že je to trošku přehnané, pane předsedo, takovýhle slovník. Když se tedy dívám do těch poznámek, jak jste tady hovořil poměrně dlouho, já bych v tom obecném v něčem s vámi souhlasil, že určitě ten schodek státního rozpočtu je do značné míry způsoben krizí. Je tam ale jeden moment, který je potřeba zdůraznit, anebo dva momenty. Ten jeden moment je vaše daňová reforma k 1. 1. 20208, kterou jste připravili daňové příjmy státu o osmdesát miliard korun. Vy to teď zakrýváte tím, jaký je to populismus, tedy ta daňová progrese a že by se nemělo zvyšovat, neměly zvyšovat daně, korporátní daně. Já si to nemyslím, není to žádný populismus, je to normální v celé vyspělé západní Evropě, že ty daně v tom nejvyšším daňovém pásmu mají vyšší, nežli u nás.



Václav MORAVEC, moderátor


Podle ministra financí tím ale získáte zhruba deset miliard korun.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Dobré jsou. Jestli mi dovolíte ...



Václav MORAVEC, moderátor


Ne, jestli dovolíte, poslechněme si premiéra Jana Fischera.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Ale já bych to dokončil, jestli dovolíte. Druhá věc, kterou bych rád řekl, je, že ta vláda Mirka Topolánka reagovala pozdě na krizi. Vy jste hovořili před rokem a něco o tom, fantazírovali jste s nejlepším ministrem financí světa o tom, jak budeme ostrůvkem v té krizi, v které se budou potácet ty další evropské země. To, co říká zkrátka MirekTopolánek ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


To nikdo nikdy neřekl.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... a Mirek, Miroslav Kalousek o ekonomice teď, má stejnou vypovídací hodnotu jako před rokem, bohužel.



Václav MORAVEC, moderátor


Zahrňte do té skupiny ještě prezidenta Václava Klause a jeho chřipku, když jste tak hodně zastáváte ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, tak to nebyl vhodný výrok, já jsem to mnohokrát kritizoval. Pokud jde o to navýšení deficitů veřejných rozpočtů. No, skutečně tím nějakým trikem účetním se panu ministrovi, nejlepšímu ministrovi světa Kalouskovi, financí tedy ...



Václav MORAVEC, moderátor


Pane předsedo, opakovaný vtip není vtipem.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já vím, ale je potřeba, aby si to pan ministr financí bývalý užil, protože si to už nikdy neužije. Tak chtěl bych říct, že pokud si dobře pamatuji ta čísla, státní dluh, veřejný dluh se za loňský rok navýšil o osmdesát pět miliard korun, nebyly k tomu žádné důvody. Za minulý rok k tomu nebyly žádné důvody.



Václav MORAVEC, moderátor


Vy, promiňte ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pokud jde o Státní fond dopravní infrastruktury, nemáte pravdu, i za minulý rok, v minulém roce ještě vaše vláda prosadila, že z dividend ČEZu, respektive z těch výnosů ze státních podniků, šlo čtyři celé čtyři miliardy korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. No, my jsme prosadili pět celých jedna pro rok 2010. To není žádný velký rozdíl.



Václav MORAVEC, moderátor


Ale ty peníze možná budou chybět, už o tom ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


A pokud jde o ty, o ty prkny zatlučené obchody, právě ta naše politika, kdy nechceme podseknout koupěschopnost obyvatel, vede k tomu, aby ti živnostníci měli otevřené obchody.



Václav MORAVEC, moderátor


Pane předsedo, premiér Jan Fischer dal před vánočními svátky v Otázkách jasně najevo, že jeho kabinet už nepošle do sněmovny žádný balíček, úsporný balíček. Přesto chce Fischerův kabinet předat budoucí vládě doporučení, jak dál s hospodařením státní pokladny. Tady jsou Fischerova slova:



Jan FISCHER, premiér /natočeno 3. 12. 2009/


Sdílím názor pana ministra financí, že možná pro nastartování, nastartování růstu pro to nejbližší období i do oblasti daní, že se s nimi budeme muset zabývat, i pokud jde o výši, výši daní. To je legitimní úvaha a myslím, že začneme tu debatu vést zatraceně brzo. Počítám, že na jaře roku 2011, velmi konfliktním způsobem, připomínám. Jestli sestavení rozpočtu na 2010 tou balíčkovou metodou bylo nesmírně obtížné a nejsme na konci, tak sestavení rozpočtu na rok 2011 považuju za něco neskutečně obtížného.



Václav MORAVEC, moderátor


Vysvětluje své představy premiér Jan Fischer. Oběma nejsilnějším stranám, respektive budoucímu premiérovi chce předat návrh úřednické vlády, jak řešit problém státního ... Stojíte jako kandidáti na post budoucího premiéra vůbec o takové doporučení, nebo ať si ho Fischer, lidově řečeno, usuší? Pane předsedo Topolánku?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já musím říct, že většina těch doporučení, tak jak je konzultujeme, vychází pořád ze závěrů Národní ekonomické rady vlády. Já chci říct panu předsedovi Paroubkovi, že my jsme zcela jistě nezaspali. My jsme učinili zhruba patnáct opatření ještě v roce 2008 a právě mimo jiné i ten schodek je dán tím, že jsme učinili řadu opatření, která směřovala k posílení naší exportní schopnosti, posílení úvěrové schopnosti speciálně malých a středních firem. Těch opatření, nebudu se k nim vracet, od odpisů počínaje až po Českomoravskou záruční banku a podporu úvěrů podniků, které mají nějaké objednávky konče, k tomu se vracet nechci. To, co navrhuje a bude navrhovat případně Fischerova vláda, nemůže vycházet z jiné logiky, než z logiky, kterou zanechal mnou zřízený NERV - Národní ekonomická rada vlády. Toto je jediná tabulka, kterou ukážu, výše veřejného dluhu. Ten poslední, ta poslední kolonka třicet procent se stahuje k roku 2008, protože myslím si, že není úplně zřetelné. Je tam vidět přesně to, kdo zadlužoval Českou republiku a jakým způsobem. A my v době krizi určitě teď nebudeme schopni nějakým razantním způsobem okamžitě těch problém řešit, proto my ...



Václav MORAVEC, moderátor


Co byste tedy jako premiér dělal? Co byste jako premiér dělal?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Proto my máme celou řadu návrhů, tak se podívejte, z čeho se skládá ten veřejný dluh. Ten se skládá z deficitu veřejného rozpočtu, ze státního dluhu, skládá se z dluhu mimorozpočtových fondů, skládá se z dluhu místních a krajských rozpočtů a z dluhu zdravotních pojišťoven. Všechny tyto rozpočty jsou pod velkým tlakem, všechny víceméně tendují k větším deficitům. Ať jsou to zdravotní pojišťovny, to zrušení poplatků je podle mne neskutečná chyba, ale tak to socialisti musí vědět. Místní rozpočty, podívejme se, jak se dostaly pod stejný tlak jako státní rozpočet, nemají takový výběr z té sdílené daně, dostávají se do problému, řeší to větším zadlužováním. My jsme v roce 2008 například Jihočeský kraj předali s přebytkem v řádu asi osmdesát miliónů, dneska na rok 2009 byl plánovaný schodek čtyři sta šedesát dva miliónů Středočeský kraj, Rathovo hospodaření. To znamená i tam existuje tlak na růst toho dluhu. A ten státní dluh, to jsou nastavené mandatorní výdaje ve výši osmdesáti procent a jediné řešení, a někdo musí mít odvahu to říkat, řešení celého toho problému je právě v totální restrukturalizaci mandatorních výdajů, posílání peněz skutečně potřebným a ne takové plošné zvyšování, jako dělá sociální demokracie ...



Václav MORAVEC, moderátor


Kolik byste tím ušetřili?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Protože my máme ... No, tak my se musíme dostat v řádu, my máme dneska připraven ten plán do roku 2017, my se dostaneme, pokud se nestane nic mimořádného jako tato krize, k vyrovnanému rozpočtu, musíme mít takový nějaký plán. A v zásadě jsou možné kroky, za prvé totální fiskální obezřetnost v této době, za druhé reformy zdravotní, sociální a důchodová a za třetí samozřejmě rozhodnutí v jakési fázi, jestli ten dluh budeme v času umořovat anebo ho budeme splácet. Většina zemí obsluhuje nějaký dluh. Česká republika dneska obsluhuje dluh se sedmdesáti sedmi miliardami korun, což je mimo jiné, já nevím, čtyři sta padesát domovů důchodců a osm obrovských nemocnic a podobně. Chci tím říct, že my si nemůžeme dovolit další míru zadlužování, proto jakkoliv řeči, to jde z toho příjmu, z toho příjmu. Všechny ty nové pozměňovací návrhy a nové návrhy, které dala sociální demokracie, jdou fakticky proti mandatorním výdajům a fakticky jdou do schodku, protože není možné nezaplatit důchody, není možné nezaplatit stavební spoření, půjdou do schodku, budou zhoršovat naši situaci z hlediska obsluhy toho dluhu a budeme ubírat investice prostě do školství, do vzdělávání, do dalších prostě oblastí, které všichni říkáme, že jsou naší prioritou. Je to úplně nesmyslné. Je třeba říct lidem, že v době krize není možné mít vyšší sociální standard jako v době mimo krizi. Já si myslím, že lidé to už pochopili. A je třeba obsloužit ty, kteří do té sociální sítě padají v důsledku krize, ale v žádném případě nezvyšovat plošnost těch opatření, ale spíše cílenost, spíše to, aby dostali skutečně ti, kteří potřebují. A samozřejmě stát musí šetřit, stát musí výrazným způsobem omezit běžné výdaje, ale to nejsou kroky na měsíce, spíše na léta. My jsme je zahájili a teď prostě se bojíme toho, kdo přijde prostě v květnu do Strakovy akademie, aby pokračoval v té plýtvavé politice těch osmi let vlády sociální demokracie, která způsobila ten neskutečný nárůst toho státního dluhu tak, jak se o něm bavíme.



Václav MORAVEC, moderátor


Pane předsedo Paroubku?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak víte, já tady mám jednu stranu z knihy, vás to možná překvapí jaké, Václava Klause Kde začíná zítřek. Já z ní budu citovat jenom velice krátce, abych nezdržoval: "Vývoj hrubého domácího produktu v první postkomunistické dekádě byl velmi dramatický. Výsledek bylo to, že v období 1990 - 1998 jako celku reálný HDP stagnoval. Růst za následujících deset let, tedy do roku 2008 dosáhl čtyřicet sedm celých čtyři desetin procenta, čili HDP státu se zvýšil téměř o polovinu." Takže to nepíše Jiří Paroubek, to píše Václav Klaus.



Václav MORAVEC, moderátor


Možná už čestný předseda ČSSD spíš.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, já bych nežertoval. Myslím, že ...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


V době vysoké konjunktury.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já nevím, jestli byla vysoká konjunktura v roce 1998, když přišla sociálnědemokratická vláda v čase poklesu, koneckonců ve stejné situaci zřejmě zdědíme zemi i tentokrát. Pokud jde o, o životní úrovně, o životní úroveň, pane předsedo, já, jestli jste si všiml, nebo vy, pane Moravče, tak já jsem hovořil o zachování životní úrovně. My neslibujeme lidem nesmysly, to, že teď není skutečně možné v tom čase krize, jestli bude trvat rok, dva nebo tři, nemůžeme slíbit nějaké navyšování životní úrovně, ale co, o co se pokusíme, je zachování životní úrovně. To si myslím, že je rozumný slib a na tom samozřejmě trvám. Pokud jde o to, co tady říkal pan předseda Topolánek, já myslím, že ..., já nechci být osobní, ale přeci jenom si to neodpustím říct, prostě ODS ekonomice této země nerozumí, ani pan předseda jí nerozumí, nemáte kolem sebe žádné ekonomy a je to prostě vidět. Za poslední dva roky jste navýšili veřejný dluh, a to ještě neznáme všechno, o dvě stě osmdesát miliard korun.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


To jsou strašný /nesrozumitelné/.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já se vrátím ještě k těm úsporám. My samozřejmě máme velký zájem o to, jaký bude odkaz Fischerovy vlády. My jsme dali určité tipy také vládě Jana Fischera, na co by se měla zaměřit. My 10. ledna budeme mít k dispozici už ucelenější materiál, asi ne nějak příliš rozšířený, takže takové věci, na kterých se i shodneme určitě, to znamená rozbití kartelu třeba v otázce vypisování tendrů, vypisování výběrových řízení, pokud jde o liniové stavby, tedy jinak řečeno o dálnice. Tam si myslíme, že je předražení až o dvacet procent. Pokud trvá tahleta zlodějna, tak lidé nám nebudou věřit, ani vám, ani nám a pak jim můžeme říct, šetřete na sobě. No a ti lidé ...



Václav MORAVEC, moderátor


Na tom se asi shodnete, protože to jsou závěry, to jsou i závěry ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... tomu prostě nebudou věřit.



Václav MORAVEC, moderátor


... Národní ekonomické rady vlády.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Čili šetřeme, šetřeme na státu, nešetřeme tolik na lidech, nebo podle možností vůbec na lidech.



Václav MORAVEC, moderátor


Můžete mi teď oba dva ještě, než ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pokud jde o další ...



Václav MORAVEC, moderátor


Promiňte, pane předsedo, než vstoupíme do druhé hodiny, do druhé hodiny Otázek ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Čili hovořil bych o nějakých deseti námětech.



Václav MORAVEC, moderátor


Chtěl bych, abyste mi stručně oba dva začali odpovídat na, nazval jsem si to takový Premiérský dotazník, to znamená, které kroky byste dělali, pokud byste byli premiéry České republiky po těch květnových volbách. Otázka první, snižovali byste počet ministerstev a která ministerstva jsou zbytná? Stručná odpověď Jiřího Paroubka:



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Nemyslím si, že je potřeba snižovat počet ministerstev. Je potřeba, aby efektivně pracovaly, je potřeba se zaměřit na strukturu těch ministerstev, je potřeba snižovat výdaje, udělat audity výdajů jak provozních, investičních, energetické audity, snižovat prostě výdaje v téhleté oblasti. Domnívám se, že tam je možnost ušetřit až miliardy korun.



Václav MORAVEC, moderátor


Snižování počtu ministerstev?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Nedal jste mi možnost reagovat na řadu ne úplně pravdivých informací, ale já to pominu. Všechno to, jenom jedna věta, tu si neodpustím. To, co jako říkáme udržování stavu, tak zcela jistě nejsou třinácté důchody. Já neříkám, že se důchodcům tady v této zemi žije dobře, ale mají jako jediná skupina permanentně valorizované důchody. Zrušení třídenní garanční doby nemocenské je krok zpět, všichni to ví. My jsme opravdu zamezili, zamezili zneužívání toho systému, aniž by se snížila zdravotní úroveň lidí, aniž by se snížily počty návštěv lidí u doktora a u lékaře. A za třetí poplatky, to snad už ani největší škarohlídi prostě si nemyslí, že je to nesmysl. To znamená, to jenom k tomu udržování stavu.



Václav MORAVEC, moderátor


A teď odpovězte, stručná odpověď na tu otázku.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já si myslím, že se nejedná jenom o ministerstva, ale o centrální úřady jako takové. Musí pokračovat ten trend, ...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Určitě.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... kdy máme několik inspekčních úřadů, které se dublují, triplují ve svých činnostech. My jsme se pokusili to zahájit, měli jsme na to málo času, budeme v tom pokračovat. Ministerstva jsou zbytná. Koaliční vlády většinou neumožňují rušení ministerstev jednoduše. Místní rozvoj je úplně nesmyslné ministerstvo, pro hlídání strukturálních fondů je možná agentura, která to udělá efektivněji. Žádné jiné další činnosti, které by nemohly přejít jinam, turismus, ekonomizace ministerstva kultury, pokud by bylo zachováno. Samozřejmě, že je možné rušit ministerstva, ale bez rušení agendy, bez redukce různých povinností, různých regulatorních prostě opatření, bez omezení toho velkého státu, to prostě je nesmyslný krok sám o sobě. To znamená, musí to jít ruku v ruce s tím, že se bude zjednodušovat legislativa.



Václav MORAVEC, moderátor


Přepněte si na zpravodajskou čtyřiadvacítku. Za pár okamžiků pokračujeme v diskusi předsedů dvou nejsilnějších politických stran v zemi - Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Pokračujeme na ČT 24 hned po stručných zprávách.



Václav MORAVEC, moderátor


Připomínám, že hlavními hosty Otázek zůstávají předsedové dvou nejsilnějších politických stran v zemi, předseda ODS MirekTopolánek. Ještě jednou vítejte na čtyřiadvacítce, dobrý den.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Dobrý den a pěkné poledne.



Václav MORAVEC, moderátor


A předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Ještě jednou i vám hezký dobrý den, vítejte na čtyřiadvacítce.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Dobrý den.



Václav MORAVEC, moderátor


Pokračujeme v premiérském dotazníku. Další otázka, která v tom dotazníku je, které tři kroky byste udělali jako první v případě, že se stanete premiérem České republiky? Jiří Paroubek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak určitě zpracování, zpracování vládního prohlášení, to je první krok, a z toho vyplývají ty další kroky. Ona je otázka, kde bude Česká republika za 4 měsíce, takže to v tuhle chvíli bych asi těžko řekl.



Václav MORAVEC, moderátor


MirekTopolánek.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Když jsem na tu otázku odpovídal před... v roce 2006, tak jsem říkal, nechal bych si uvařit dobré kafe, tak takhle žertovat nejapně už nebudu. Já si myslím, že Fischerova vláda připraví několik podkladů, které je třeba řešit bezprostředně po volbách, řekl bych optikou toho volebního výsledku a té volební koalice. A to je samozřejmě krizový nebo ten scénář exit strategy, jak se nazývá. To jsou kroky, které musíme realizovat ihned. Určitě to bude náprava některých nesmyslů, které vždycky před volbami prostě přijdou, včetně těch kroků, které se budou dít možná v lednu a v dubnu. To musí být kroky, které musí přijít velmi rychle. A pak to jsou samozřejmě věci spojené se zahájením prací nebo pokračováním prací, protože ta doba, kdy jsme odešli z vlády, není tak dlouhá. To jsou věci na důchodové, zdravotní reformě. Nepochybně tam musí být zahájeny okamžitě. Pokusím se je dát dohromady a tady nesouhlasím s Jiřím Paroubkem, znovu ty nejlepší ekonomy a nejlepší odborníky v této zemi. Takže není pravda, že bychom kolem sebe neměli odborníky, je to naopak.



Václav MORAVEC, moderátor


Další otázka se týká právě penzijní reformy, protože jste ještě nebo vaše politické strany ještě před několika lety slibovaly, že výnosy z akcií, respektive dividend ČEZu by měly jít na penzijní reformu. Nejdou, protože jdou například na dopravní infrastrukturu a podobně. Z čeho byste financovali penzijní reformu, když se používají dividendy z ČEZu, lidově řečeno, na lákání státního rozpočtu? Jiří Paroubek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak podívejte, to je těžká otázka v situaci, kdy je tady světová krize. Tak já myslím, že pokud jde o důchodový systém, tak můžeme uvažovat nebo uvažujeme o určitých parametrických změnách. Řada z nich byla, byla provedena. V tuhle chvíli víme, že nějaký kolaps toho systému nehrozí. Ekonomové, kteří tomu rozumějí, a to je potřebná, to je určitá specializace ekonomů, tomu nerozumí každý ekonom, tak říkají, že někdy za 20 let to může vést k nějaké, nějaké fatální situaci. Nikdo z nich mi neřekl, co to bude ta fatální situace. Ten chlapec, kterého jste si sem přivedli jako experta, který říká něco o státním bankrotu, no, tak myslím si, že se pohybuje v říši fantazie nebo jste ho sebrali na Silvestra.



Václav MORAVEC, moderátor


Ne, ten chlapec dělal poradce a byl blízkým spolupracovníkem vašeho vicepremiéra Martina Jahna.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


To je možné, ale pak...



Václav MORAVEC, moderátor


To je Aleš Michl, ten chlapec.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já ho pozoruju dlouhodobě, proto jsem ho trošku, trošku jaksi naznačil, že o jeho odbornosti v této oblasti nemám žádné, žádné velké iluze. Takže...



Václav MORAVEC, moderátor


Teď tedy z čeho byste financoval, vraťte se k té původní otázce.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


V tuhle chvíli, v tuhle chvíli se domnívám, že je potřeba se věnovat krizi, no, a pokud jde o tuto otázku, tak jakmile krize odezní, tak to budeme řešit. To znamená, že se tady otevírá možnost jak použití tedy těch výnosů, o kterých jste hovořil nebo použití části výnosů z prodeje, například některých státních aktiv, které zbývají, a podobně. To je otázka, to je možnost poměrně široká.



Václav MORAVEC, moderátor


Podotázka právě k té, v této otázce, kterou jsem si poznamenal, je, zda by podle vás mělo dojít v souvislosti s penzijní reformou k odprodeji části akcií energetického gigantu ČEZ, ano, nebo ne?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Mně to připadá v téhle situaci jako otázka číslo 36, důležitosti. Já se domnívám...



Václav MORAVEC, moderátor


Z čeho tedy chcete, když říkáte, penzijní reformu považujete za /nesrozumitelné/, takže z čeho jí chcete financovat.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Bilance těch aktiv, bilance finančních a nefinančních aktiv českého státu přesahuje 2 miliony korun, takže jsme schopni nalézt podle mě prostředky, většinou se hovoří pouze o těch velkých privatizacích. Já si myslím, že jsme schopni stokrát málo dát dohromady jedenkrát moc. Mně to připadá účelnější. U ČEZu já bych v té situaci, která je dneska v rámci energetické bezpečnosti, s takovým krokem nekoketoval. My jsme provedli poměrně brilantní tah s tím, že jsme vlastně odprodali, odprodali část akcií za velmi výhodnou cenu, v průměru, myslím, 12,50 korun, abychom získali peníze, které nám socialisty nenechali v rozpočtu na financování fondu dopravní infrastruktury, těch 6 miliard, což se nám podařilo. Ale já bych si s ČEZem moc nehrál, zaprvé to je nejsilnější podnik v regionu, měl by spíše posilovat svoji roli a měl by, měl by samozřejmě garantovat optimální cenu elektrické energie. My se budeme muset rozhodnout včas, jestli chceme ČEZ, řekl bych, brabčit a rozkrádat pomocí, řekl bych, dividend, anebo, nebo jít cestou prostě navyšování ceny akcií. Já myslím, že je možná pouze jedna na to filosofie. Já se přikláním k té dividendové, v tom smyslu se dají změnit i ty programy motivační a tak dále. To znamená, ČEZ to nebude, my jsme uvažovali při prodeji letiště s jednou třetinou přímo do penzijního fondu. Já chci k tomu říct, že je třeba udělat několik mezikroků k tomu, aby se vůbec rozhodlo o tom, jestli půjdeme cestou, kterou navrhuje ODS nebo sociální demokraté, to je faktická, faktické případné spoření, ať už bude mít jakýkoli charakter lidí na důchod, těch mladých lidí na důchod. A ty kroky se týkají penzijních fondů, případně fondů, které vzniknou. Týkají se samozřejmě celé řady dalších změn. My to připraveno máme. Potřebujeme k tomu silný mandát. Znovu opakuji, všechno je to připraveno tak, aby se to netýkalo důchodců a netýkalo lidí do důchodu směřujících, jako jsem já, Jiří Paroubek. To znamená, teď jsem nemyslel jenom politický, třeba ve vašem případě, ale myslel jsem ten faktický.



Václav MORAVEC, moderátor


A váš názor na, řekněme, privatizaci části akcií, balíku akcií ČEZu?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, tak já jenom bych reagoval tu na milou poznámku pana předsedy. Někdy, když ho vidím, pana předsedu, tak mně připadá, že právě on už si vybral, kam směřuje. Ale...



Václav MORAVEC, moderátor


Abyste tam nešli oba a nehlídali své děti.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já myslím, že to nehrozí. Víte, já bych vás chtěl upozornit jenom na jednu věc.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Spousta lidí by si to přála, teda jenom mimochodem.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, pak by přišli zase jiní bojovníci a měli by lidé stejné, stejné, stejné představy o těch nových. Ono je to vždycky takové, že šéfové těch dvou velkých politických stran prostě někoho iritují, tak jako zase někdo je podporuje. Zaplaťpánbůh za to. Pokud...



Václav MORAVEC, moderátor


ČEZ.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pokud jde o ten ČEZ, já to nevylučuju do budoucna, že je možné hovořit i o této záležitosti, je možné, v tuhle chvíli bych se na ni rozhodně nesoustřeďoval, protože je možné jít tou cestou použití dividend. Ale nedomnívám, že je to aktuální záležitost, já bych tady mohl unavovat čísly za poslední 3 roky, jak se vyvíjel včetně roku 2008, jak se vyvíjel důchodový účet. Ten se nevyvíjel zase nějak špatně. Já bych chtěl jenom také říci, že pokud dojde ODS, pokud by nedejbože vyhrála volby, a to je v rukou, rukou občanů tohohle státu, kteří se na nás dívají, teď už v zredukované podobě, teď už zredukované podobě.



Václav MORAVEC, moderátor


Ne, 400 tisíc, nejsledovanější pořad čtyřiadvacítky v celém týdnu.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Pokud jde o takzvané opt-outy, které pravice připravuje, tak jsou samozřejmě zatížením státního rozpočtu, je potřeba to otevřeně říct. Je to věc, která na Slovensku třeba způsobovala v roce 2008 polovinu schodku státního rozpočtu, aspoň tak jak mně to říkal slovenský premiér, možná že máte lepší informace od slovenské...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Oni zvolili ten systém povinného opt-outu.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... od slovenské opozice. Ti to vidějí možná jinak, protože oni to zaváděli na rozdíl od současné slovenské vlády. Takže opt-outy vedou ve svých důsledcích k určitému, k určité sociální diferenciaci, další ve společnosti. Je potřeba tyhle ty věci vidět, že o to skutečně půjde v těchto volbách. My dáváme přednost, jak jsem řekl, tomu průběžnému systému financování, parametrickým změnám. Podle mého názoru žádná dramata nebudou. Pokud jde o současné důchodce a ti, kteří se do toho důchodu hrnou, nehrnou tak jako my s panem Topolánkem, no, tak těch se to bude týkat, těch se to už týkat nebude.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ty parametrické změny byly fakticky provedeny. Jsou pouze tři parametry, s kterými se dá hýbat, ty hlavní. Zaprvé, to je větší platby do systému a my máme největší platby v rámci OECD a měly by být tendence je spíše snižovat než zvyšovat. Zadruhé, snižování důchodu nepřijatelné nemáme zázračně vysoké důchody. A zatřetí, zvyšování věku odchodu do důchodu v souvislosti, řekl bych, s delším věkem dožití. To jsou tři parametry. My jsme provedli ten parametr velmi dramaticky a s nesouhlasem levice a to je pozdější odchod do důchodu, který je v zahraničí standardní, hýbat s těmi prvními dvěmi, jak jsem řekl, je téměř nemožné. To znamená, bez změny systému parametrické změny významně již ten systém prostě neoživí, a to říkají všichni, kteří tomu opravdu rozumí.



Václav MORAVEC, moderátor


Další premiérská otázka, respektive otázka z mého dotazníku pro možné budoucí premiéry. Pokud byste měli říci nejpodstatnější bod v programovém prohlášení, které by vzniklo za vás jako za premiéra, jaký bod by to byl? Jiří Paroubek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já myslím, že zcela nepochybně boj proti krizi, boj s nezaměstnaností, snaha o udržení životního úrovně lidí, to je první oblast. Druhá oblast, zdravotnictví, fungující zdravotnictví, dostupné zdravotnictví. A třetí oblast je boj proti korupci. To jsou ty hlavní oblasti programu.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já, protože jsem dostal slovo jako druhý, já bych použil pouze jeden bod, protože to všechno ostatní vyplývá z běžné agendy prostě té vlády. Já si myslím, že klíčový pro každou příští vládu je boj proti korupci. Já bych preferoval ten bod číslo 3, jak říkal Jiří Paroubek.



Václav MORAVEC, moderátor


Boj, boj proti korupci. A to je teď zajímavá věc, protože na to jste se shodli. Premiér Jan Fischer i ministra vnitra Martin Pecina počítají s tím, že úřednický kabinet dotáhne do konce svůj protikorupční balíček. Do sněmovny ho pošle do konce ledna. Vláda počítá například se zavedením institutu agenta-provokatéra. Tady jsou slova ministra Martina Peciny z druhé poloviny prosince.



Martin PECINA, ministr vnitra /21. 12. 2009/


Na agentovi-provokatérovi bysme se shodli, protože to je asi politicky nekorektní název, to znamená protikorupční agent, tak říkáme institut, který v různých zemích funguje. Já jsem od začátku říkal, že je problém, závažný problém najít tu hranici mezi agentem, který dělá předstíraný převod věci, což je ale věc, která se dneska běžně dělá a soudy ji uznávají, a mezi agentem skutečně provokatérem, který bude chodit a aktivně pobízet lidi k trestné činnosti. Když vám dneska přijde někdo nabídnout úplatek, tak jste si jistý, že to prostě není provokace, protože takové věci dělat nesmí. V okamžiku, kdy vám někdo přijde, v okamžiku, kdy schválíme protikorupčního agenta a budete mít nějakou takovou nabídku, byť ne třeba zcela konkrétní a mlhavou, tak aby to prošlo soudem pro lidská práva, tak budete na pochybách, jestli prostě budete tam mít ten prvek toho rizika. Já si myslím, že nejdůležitější u korunního svědka i u agenta-provokatéra není počet odhalených případů těmito instituty, ale ten odstrašující efekt, který takováto opatření budou mít.



Václav MORAVEC, moderátor


Vysvětluje ministr vnitra Martin Pecina. Vládní protikorupční balíček obsahuje zavedení institutu korunního svědka. Počítá i s možným přerušením a následným zastavení stíhání obviněného, který by pomohl s objasněním organizované kriminality. Jednoduchá otázka, prosím o stručnou odpověď ano, nebo ne: přistoupí vaše politické strany na zrychlené projednávání vládního protikorupčního balíčku, aby nespadl pod stůl? Odpověď Mirka Topolánka:



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


To neumím rychle odpovědět, protože jsou tam věci, které pokládám za pozitivní a jsou tam samozřejmě věci, které jsme dlouhodobě odmítali a pokládám je za nesmyslné. Celé mi to připomíná tady ten typ těch balíčků a sám jsem jich několik přinesl, takže vím přesně, o čem mluvím, že to je trochu stínování řešení.



Václav MORAVEC, moderátor


Poučení z vlastních chyb, tedy říkáte, že balíček protikorupční byste nesestavoval.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ne, já si myslím, že to řešení, to řešení prostě je v něčem jiném, to není v zákonech o střetu zájmu, které se nakonec dají obejít. To není v zákonu, který řeší lobbing, protože se to dá obejít. To není v zákonech, které prostě jenom mají nakrmit prostě určitou mediální a veřejnou poptávku, ale ten problém neřeší. Ten problém korupce přece se dá řešit jedině systémově a dá se řešit tím, že celý systém zprůhledníte, dokončí zprůhlednění systému na úrovni obcí a krajů, zavést pravomoc NKÚ v obcích a krajích. To prostě jestli nedojde k tomu, a to vím, že vyvolá možná nevoli u starostů za ODS, možná že se jim to nebude líbit, já trvám na tom, že NKÚ má mít rozšířené pravomoci do obcí a krajů, aby mohlo tak jak do centrálních úřadů a institucí. Musí samozřejmě existovat prevence v tom, že, že, že musí se zjednodušit celý systém. Musí se odstranit, protože míra korupce Topolánkova věta čísla 1 takzvaná, míra korupce je přímo úměrná množství přerozdělovaných státních peněz a počtu razítek po cestě. To teprve se budeme divit, co udělají strukturální fondy, jakým způsobem se čerpají, jakým způsobem, až se zpětně budeme probírat tím, jak vlastně to bylo zabezpečeno. Já vidím největší problém v tom, že se rozděluje hodně peněz, že se rozděluje někdy netransparentním způsobem a že chybí postih. Nikdo z těch ministrů, kteří tam sedí, fakticky nebyl schopen došetřit případ, žádné státní zastupitelství to nedozorovalo tak, aby se to dostalo k soudu. To znamená, pokud agent-provokatér, vábnička znovu, náhradní řešení, není to řešení systémové, já na ně nevěřím na ta systémová řešení. Já věřím na prevenci, průhlednost a postih. Ale systémově řešeno, tak aby se snižovala plošně i ta malá korupce na úřadech od stavebního úřadu počínaje, nejenom ty velké korupční skandály, kterých jsou plné noviny.



Václav MORAVEC, moderátor


Počkejte, když jste si pochvaloval závěry NERVu, tak ale i NERV má zavedení institutu agenta-provokatéra pro případy podezření z korupce, strana 70.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Nemusím souhlasit se vším, co mí kolegové připravili.



Václav MORAVEC, moderátor


To znamená, většinově to, co říká Pecina, v protikorupčním balíčku bude mít podporu ODS ve sněmovně?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já to neumím takto říct. Budeme se o tom bavit, protože já to nevím. Protikorupční balíček, který řeší agenta-provokatéra, není, není protikorupční balíček. To je jenom stínování řešení. Já prostě neříkám, že na všechno řekneme ne. Naopak, ale musí to být zahájena nějaká diskuse. Kdyby, kdyby sáhl do skříně, já nevím, dole vlevo do nějaké Langerovy skříně a našel tam ten materiál strategie boje proti korupci, tak by nemusel vymýšlet prostě nějaké hlouposti.



Václav MORAVEC, moderátor


Vy podpoříte ve sněmovně, MirekTopolánek na to jednoznačně neodpověděl, ve zrychleném řízení projednávání protikorupčního vládního balíčku?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já bych především chtěl ocenit, že vůdce gerily si vede docela dobře na tom ministerstvu vnitra. Pan předseda teď potvrdil, že to nejsou, není dílo bývalého ministra. Takže já jsem jenom rád, to bych velkou důvěru v to neměl. Ale víte, pokud jde o toho protikorupčního agenta, teď už se to jmenuje trošku jinak než ten agent-provokatér, tak je to snad pro mě trochu přijatelnější. I když z povahy tak trošku s tím lidský problém mám. Nicméně pokud to povede ke změně situace, ke snížení korupce, pokud... a lidé od nás očekávají činy, lidé od nás neočekávají, že budeme klohnit tady, s odpuštěním, volební programy, který pak nikdo nenaplní, tak já chci slíbit...



Václav MORAVEC, moderátor


Zatím se tomu tak dělo, co se týče korupce, ano.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Zatím se, zatím se to tak dělo. A já bych se zeptal, protože jsem si četl samozřejmě volební program ODS minulých voleb, pana předsedy, co se jim tedy vlastně podařilo v té korupci, a nemusí mi na to odpovídat, v té, v tom protikorupčním boji udělat, kam jsme se jako země posunuli. Pokud já vím, tak to žádný velký úspěch nebyl.



Václav MORAVEC, moderátor


Jsme se propadli dokonce.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, právě o tom hovořím, ale o tom pan předseda asi hovořit moc nebude. Takže pokud jde, já nevím, co je obsahem toho balíčku teď, pokud to bude rozumné, a já předpokládám, že vůdce gerily asi...



Václav MORAVEC, moderátor


Se vám to nějak zalíbilo, nejdřív jste tady...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Mně se to strašně líbí, i když někdo připravuje expresivní, hovoří v expresivních výrazech takhle zajímavých, protože je to něco tvůrčího. Pokud to bude rozumné, a já předpokládám, že ano, tak se dá hovořit o zrychleném projednání. Čili podmíněné ano.



Václav MORAVEC, moderátor


Podmíněné ano.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


A jinak to, co říkal pan předseda, zprůhlednit, role NKÚ, s tím plně souhlasím, to jsou, to je cesta správným směrem.



Václav MORAVEC, moderátor


A proč to neuděláte ještě před volbami, aby vy dvě nejsilnější politické strany jste se na tom dohodly, když, zase budu citovat z Národní ekonomické rady vlády, zveřejnění všech uzavřených smluv veřejné zprávy na internetu.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


To už probíhá v některých krajích, třeba v Pardubickém kraji.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já vám něco řeknu, kdyby bylo možné se domluvit, a já předpokládám, že se na tom domluvíme a někdo s tím musí přijít a nechodit prostě s detailními věcmi, s jednotlivostmi typu agent-provokatér. Kdyby někdo přišel s tím, že každý, kdo má akcie na doručitele, se nemůže zúčastnit soutěže o státní zakázku, tak já budu první, kdo zvedne ruku, i když tam nesedím.



Václav MORAVEC, moderátor


Počkejte, ale, ale s tím přijdete vy. Přece proboha jste dvě nejsilnější, kdo by s tím jiný měl...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Ne, od toho je tady proboha ta vláda. Já teda musím říct, že zase si nehrajme, už takhle vládne Poslanecká sněmovna, vládne ta, já tomu říkám koalice šrotovného, prostě vládne, a je tady nějaká stínová Fischerova vláda. Vláda musí přijít s tím návrhem, vláda to musí projednat, vláda to musí předložit. Abychom si... když je tak úspěšná, tak oblíbená, tak musí taky něco připravit.



Václav MORAVEC, moderátor


No, ale Jan Fischer také říká, že potřebuje podporu dvou nejsilnějších politických stran, a to se mu nedostává.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Zatím se mu daří, zatím se mu daří nechtěně se opřít pouze o levici ve sněmovně.



Václav MORAVEC, moderátor


Teď jsem to nepochopil.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, já jestli to chápu...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já myslím, že všechno, co prochází dneska sněmovnou, prochází na nějaké bázi komunistů, socialistů a bývalých různých přeběhlíků a podobně. To znamená, to je fakticky ta vládní koalice.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


No, tak já myslím, že nemá smysl s tímhle polemizovat. Ale jestli já jsem dobře chápal tohle, s čím jste přišel, s tím protikorupčním agentem, tak já to považuju za jistou zkratku, kde jste chtěl ukázat, že je to možná ta nejkontroverznější věc toho balíčku. Pokud tam budou jinak věci, které jsou plus mínus...



Václav MORAVEC, moderátor


Institut korunního svědka.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


... v těch, v těch programech politických stran podobné nebo dokonce stejné a jak jsem se na ně díval, tak jsou hodně stejné, no, tak proč bychom se na nich nemohli dohodnout.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


My jsme přišli, a není to realizováno, s návrhem určitého speciálního protikorupčního senátu soudního řízení. My jsme přišli s celou řadou návrhů. Budeme podporovat to, co nám připadá rozumné. Přece musíte vědět, že před těmi volbami se nic už pořádně neprojedná a populistické návrhy, které se schválí v devadesátce v prvním čtení, tak to teda musím říct, že na to bylo dost času předtím.



Václav MORAVEC, moderátor


Ale problém je, že po volbách se to pak také neschválí, co se týče korupce.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já si myslím, že...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Vůdce, vůdce gerily tady nebyl před tím rokem.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


... ta budoucí, budoucí koalice bude mít, a já jsem to jasně pojmenoval jako problém číslo 1, a nejlépe je vycházet z toho, co funguje a z toho, co je připraveno. Mně připadá ten Pecinův návrh trochu jako ad hoc, vytažení těch jednotlivostí. A většinou se ta mediální pozornost soustředí na několik věcí. Zaprvé zákon o střetu zájmu, který nikdy, ať je napsán jakkoli, my jsme se snažili rozšířit počet těch osob, které budou sledovány, tak to mají být manželky, milenky, sestřenice, kam až půjdete s tím sledováním. Všechny ty zákony nakonec postihují slušné lidi, a to se týká samozřejmě agenta-provokatéra, odposlechů a netýkají se nakonec těch lumpů, protože ty se tomu vždycky nějak vyhnou. To znamená, zákony se mají dělat proti lumpům a ne proti slušným lidem, proti té většině, kterou pokládám za slušné.



Václav MORAVEC, moderátor


Ale, ale ty zákony spíš jsou dělány proto, aby tady bylo prokorupční prostředí. Když se podíváme zase na to, co navrhovala Národní ekonomická rada vlády, zavedení systému černých listin, založená na tom, že stát připouští do soutěže o veřejné prostředky pouze subjekty, které hrají v souladu s pravidly hry a ostatní ze hry vyřazuje. Stačí se podívat na pražskou ODS.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Dneska už to tak je, prosím vás, dneska už to tak je. Dneska máte...



Václav MORAVEC, moderátor


Opencard v Praze.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Opencard je typický, já tomu říkám double Ján, to je Janoušek, Jansta. Já budu hodně zvědavý, jak Pecina...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Janstu do toho nehrabejte.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já teda, pane kolego, byl bych rád, kdybyste zrovna v tomto případě nezvedal hlas. Myslím si, že to není nic stranického, protože...



Václav MORAVEC, moderátor


Jen dodám, že...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Opravdu, opravdu ten není konstruktérem.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Pane moderátore, to není nic stranického, takhle prostě fungují některé zakázky v Praze a já budu velice zvědavý na pana ministra Pecinu, jakým způsobem a s jakou horlivostí ten případ bude šetřit. Protože není možné, aby tady zůstala takhle jenom ležet na stole, vybublala, prostě týden se někde hrála a pak skončila. A to není, a teď to není jenom Opencard Praha. Prostě až bude, až bude ta policie šetřit ty případy seriozně, až je došetří a že bude někdo seriozně dozorovat, tak já řeknu ano, už to funguje. Já ten pocit nemám.



Václav MORAVEC, moderátor


Měl jste ten pocit u Jiřího Čunka?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


U Jury Čunka to bylo trochu naopak. Tam prostě selhal vyšetřovatel tím, jak překračoval zákonné pravomoci, selhal dozorující, dozorující státní zástupce, vytvořil se z toho mediální skandál. Já teď nevím, jestli Jiří Čunek něco udělal, nebo neudělal. Každopádně mě porušení všech zákonů po cestě vedlo k tomu, že jsem se musel za něho postavit, protože tady v konečné platnosti neplatí takzvaná presumpce viny politiků, ta je možná mediální, ale platí presumpce neviny. A musí platit zákony. Jestli je porušuje vyšetřovatel a porušuje je státní dozorující zástupce, tak prostě ten případ je předem odsouzen k nezdaru. Každý advokát ho rozbije.



Václav MORAVEC, moderátor


Jste si vědom toho, že to, jak se chovala vaše vláda...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Justiční mafie, proboha.



Václav MORAVEC, moderátor


Ano, tak...



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


To byl úplně umělý mediální problém.



Václav MORAVEC, moderátor


Mediální problém, který podle vás neměl vůbec racionální základy.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já ji vidím jinde v té justici, já vidím justiční mafii v justici jinde, než tam, kde byla jmenována mediálně samozřejmě.



Václav MORAVEC, moderátor


Kde vy vidíte justiční mafii?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


No, skoro všude. To jsou příběhy prostě, nad kterýma zůstává...



Václav MORAVEC, moderátor


Takže ji vidíte ještě víc než Marie Benešová? Vy vidíte velkou justiční mafii, zatímco Marie Benešová vidí částečnou justiční mafii.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já si myslím, že to je… já nemám rád, použil jsem sám mediální zkratku, za to se možná omlouvám, ale Pecina opravdu je vůdcem, řekl bych, který vede tu skupinu těch sociálními demokraty nominovaných ministrů a je velmi agresivní v té vládě. A jsou podle mých informací, nicméně zkratka justiční mafie samotnou sice poškodila strašně moc. Těch lidí, kteří jsou tam většinou jmenováni, se podle mě netýká. To se týká neschopnosti soudit, neschopnosti soudit stejně. To je ten, celá ta justice, já teďka nesmím o Ústavním soudu, to, co předvedl Ústavní soud v loňském roce, předseda, nechci říct, jako že to je justiční mafie, a to bylo porušení, já nevím čeho všeho.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Ústavy.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


I ústavy.



Václav MORAVEC, moderátor


A to je zajímavé, že na tom se shodnete, na kritice Ústavního soudu. Ale teď mi...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


V této konkrétní věci ano.



Václav MORAVEC, moderátor


Teď mi odpovězte vy, pane předsedo Paroubku, respektive vy byste asi měl reagovat na tu námitku, že člověk vám blízký právník Jansta je spoluzodpovědný za Opencard.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já nevím, jestli pan Jansta sedí v městské radě, to myslím, že ne, že pan Jansta ani nebyl tím šéfem toho útvaru, který vypsal to výběrové řízení. Já myslím, že je to taková zoufalá snaha odvést tu pozornost od těch Opencardů a Viamontů a všech těch pomníků po té vaší éře. Já jenom doufám, pane předsedo, že pan Pecina nebude řešit vůbec nic. Já myslím, že to bude věcí policie a státního zastupitelství.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Samozřejmě.



Václav MORAVEC, moderátor


Počkejte, ale, ale vás nezaráží to, že když se podíváte na případ Opencard nebo takzvaného Janouškova konta ve Švýcarsku.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tam jsou taky sociální demokrati nějak podporováni nebo... jak u toho konta, to já...



Václav MORAVEC, moderátor


Že policie, policie dodnes po půlroce nemáme žádný výsledek?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Je to samozřejmě divné a to bychom chtěli změnit, proto s tou korupcí něco musíme udělat.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já musím říct, že Praha je problém sui generis, já ho nepokládám vůbec za stranický. Tam sice vznikla, tam vznikla...



Václav MORAVEC, moderátor


Vy máte i jiné, jiné kraje, Viamont zmínil.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak až někdo prokáže, že prostě Viamont se nějakým způsobem...



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Vy jste taky nic neprokázal Janstovi.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


No jistě, ale já chci říct, že v Praze to funguje trochu jinak, to nefunguje na stranické bázi a bez těch double Ján, prostě se v Praze nic nehne. Takže mě to bude taky zajímat, jak to celé dopadne, protože to poškozuje mimo jiné i ODS a v tomto případě podle mě nespravedlivě. Protože podívejte se, ta velká koalice nevznikla, ale podívejte se na ty zastupitele za socdem, jakým způsobem jsou, řekl bych, obslouženi ve svých pravomocích. Takže ten pražský problém byl jako samostatnou kapitolu a myslím si, že to sem úplně nepatří, ale já jsem si nezačal, že.



Václav MORAVEC, moderátor


Když vám položím další otázku z premiérského dotazníku a ta směřuje k zasahování vlády do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Věc, která bude největší zakázkou firmy, která je polostátní. Jaká je vaše představa o vstupu budoucí vlády do tohoto supertendru? Pane předsedo Paroubku?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já myslím, že to je jedna z největších zakázek, které tady budou. Samozřejmě vláda musí být informována. Myslím, že jak jsme hovořili o tom s panem předsedou, tak na to máme velmi podobný názor i v té korekci, která tady byla, určitá snaha, která se tady projevila zúžit, třeba počet účastníků v tom tendru. A já jsem to velice ocenil to stanovisko pana předsedy. Lidé teď neví asi, o čem tak úplně hovořím. Ale je zkrátka dobré, aby tam bylo více účastníků, kvalifikovaných účastníků, aby vláda měla ty věci pod kontrolou, ne v tom směru, aby rozhodovala, kdo to bude dělat. Je tam skutečně ta výběrová komise, v té musí být kvalifikovaní lidé a já se domnívám, že ty věci musí být naprosto transparentní a to je taková zakázka, že jednak ovlivní hrubý domácí produkt, průmyslovou výrobu v zemi, zaměstnanost. Takže vládu to musí samozřejmě zajímat.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


My jsme se o tom samozřejmě bavili. Já jsem taky pro to, aby vláda byla pravidelně informována, což za mých vlád bylo. My jsme dostávali informace o takových strategických rozhodnutích. Vláda má kontrolu, protože jediným akcionářem v tomto případě je ministerstvo financí. Takže valná hromada nakonec stejně rozhodne a valná hromada v tomto případě je stát. Nicméně nesmí porušit přitom zákon o akciových společnostech, nesmí porušit zákon, protože tam jsou minoritní akcionáři, kteří pokud ten stát bude dělat netransparentní kroky, bude ohrožovat vlastně fakticky ten tendr, tak, tak určitě si to nenechají líbit. V tomto smyslu to není stoprocentně vlastněná společnost státem. My od toho očekáváme samozřejmě řešení celé řady problémů počínaje energetickou bezpečností a já nevím čím vším. A taky mimo jiné je to zajímavé pro české firmy. Já jsem pro to nechat, ten tendr bude probíhat, já bych řekl, 2 roky, tak zhruba doba, kdy se o tom dá uvažovat, nezasahovat do toho tendru, nikoho dopředu neupřednostňovat, nikoho dopředu nediskvalifikovat a vláda musí mít tu kontrolu danou, zaprvé, řekl bych, svými zástupci, svými zástupci na valné hromadě, případně v dozorčí radě, ale to stejně nakonec to bude muset rozhodnout na základě doporučení té výběrové komise, představenstvo, případně dozorčí rada, případně valná hromada. A v tomto smyslu to není nikdy ta vláda.



Václav MORAVEC, moderátor


Teď vás poprosím o stručné vyjmenování firem, které personální změny, ve kterých firmách se státní nebo polostátní účastí byste jako premiéři, byla-li by nějaká taková firma či firmy, navrhli ministrovi financí či ministrům ekonomickým? MirekTopolánek.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já jsem se snažil do toho významně nezasahovat. Ty změny byly pouze tam, kde buď nebyly ekonomické výsledky nebo byl důvod.



Václav MORAVEC, moderátor


Vidíte nějakou takovou firmu v současnosti?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Mě trochu zaskočilo rozhodnutí ministra Peciny a samozřejmě orgánů na poště, teď ne ani tak odchod pana Sedláčka, jako příchod nové paní ředitelky. Musím říct, že... ale to je spíš můj osobní pocit, já si myslím, že u státní firmy nebo polostátní firmy je důležité to, aby ten člověk vlastně zabezpečoval chod té firmy, jako by to byla firma privátní v tom smyslu výsledku, protože stát nebývá tím nejlepším vlastníkem. Já žádné změny dopředu neplánuji, pro mě je to otázka výsledků tohoto konkrétního podniku a případně záměru, který s ním máme. Jestliže dneska a my jsme začali pracovat na v rámci strategické bezpečnosti, energetické bezpečnosti státu na případném sloučení MERA a ČEPRA, což je pouze zatím vize v této chvíli, tak aby stát měl vždycky stoprocentní kontrolu nad trubkami, když to řeknu zjednodušeně, a nikdy nepřipustil jakékoli rozmělňování tohoto státního podílu aspoň v dané chvíli a daných pětiletkách, když si o tom budu žertovat. Tak samozřejmě to s sebou nese nějakou práci, pro kterou potřebujete konkrétního manažera, protože manažeři se rozlišují na manažery-údržbáře, kteří nějakým způsobem kontrolují daný stát, manažery-vizionáře, kteří něco budují a manažery-řezníky, což jsme potřebovali v ČSA. To jsou ti, kteří řežou náklady a tu firmu vytahují z těch největších problémů. Takže podle mě to je otázka filosofie, co s tím podnikem ten stát chce dělat, jestli ho chce prodat, jestli ho chce udržovat, jestli ho chce rozdělit a podobně. Takže já tam nemám na to nějaký konkrétní názor.



Václav MORAVEC, moderátor


Personální změny, které by viděl Jiří Paroubek, jsou-li nějaké?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já se přiznám, že o tom jsem mnoho neuvažoval, spíš v obecné rovině a dám jeden takový příklad, myslím dobrý příklad. Chtěl bych říci, že my nechystáme žádnou noc dlouhých nožů, že by všichni manažeři měli dostat šanci. Samozřejmě ne každý ji využije v tom směru, že bude chtít podávat plně kvalifikovaný výkon. Já bych chtěl ukázat na jednom z příkladů z jednoho kraje, kde to jde. Krajská zdravotní v Ústeckém kraji, kde vlastně zůstal stejný management té Krajské zdravotní, která v loňském roce dělala ztrátu, měla ztrátu 180 miliard korun. No, a v tom letošním za ten, myslím za rok 2008, ztrátu 180 milionů korun. A za ten minulý rok já očekávám zisk někde mezi 100, 120 miliony korun. Jsou to titíž lidé, dostali šanci, pracují slušně a já si myslím, že je to možné v řadě těch podniků takto docílit.



Václav MORAVEC, moderátor


Říkal jsem, že rok 2010, v úvodu těchto Otázek, je rokem supervolební. Volby do Poslanecké sněmovny se mají konat v květnu. Je pro vás klíčové a budete o tom chtít mluvit s prezidentem republiky, v jakém termínu se volby mají konat, protože prezident má k dispozici rozptyl od toho, řekněme, svátečního víkendu, 7.- 8. května, až po poslední květnový víkend? MirekTopolánek.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Tak já si myslím, že u toho prvního termínu, jak už jste sám naznačil, důvody, proč by to být neměl. Protože to je termín sváteční a v tom smyslu ohrožuje ty volby tím, že ti lidé prostě k těm volbám z tohoto důvodu, nic se neprokázalo, je to určitý přístup k tomu, že by být neměly. Jinak je mi to úplně, úplně jedno. My potřebujeme ten termín co nejdříve, abychom mohli samozřejmě vůbec plánovat délku kampaně, ukončení kampaně, nástroje kampaně a podobně. To znamená, doufám, určitě se budeme o tom budeme s prezidentem bavit na obědě 6. ledna, na který jsem byl pozván. A nepřipadá mi to zase tak důležité. Jedině z důvodu těch technických lhůt prostě.



Václav MORAVEC, moderátor


Jiří Paroubek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak podívejte, je to výsostná pravomoc prezidenta republiky, nicméně ty důvody, které tady zmínil pan předseda, jsou, domnívám se, rozumné, protože málo platné je demokratická soutěž. K ní patří také co největší účast voličů. Takže ta nejvyšší účast voličů podle mého názoru může nastat spíš od té poloviny května nahoru, takže poloviny května zhruba v těch dvou, třech termínech.



Václav MORAVEC, moderátor


Prezident Václav Klaus podle informací Otázek uvažuje právě o 14. a 15. květnu. Bylo by dobře, aby volby vlastně byly co nejdřív, nebo už těch 14 dní nehraje roli, protože čím dříve by volby byly, tím lépe?



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Z toho pohledu určitě ano.



Václav MORAVEC, moderátor


To znamená 14. - 15. květen.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Já myslím, já myslím také, že jsou, že jsou i racionální důvody, nejen pocitové, ale racionální důvody. Například to, že ta nová vláda bude potřebovat pracovat na státním rozpočtu pro ten následující rok. Takže je praktické, aby to měla ve svých rukou už někdy na začátku června.



Václav MORAVEC, moderátor


To znamená, že se přikláníte k tomu termínu 14. - 15. Co máte na srdci, když půjdete na separátní obědy s prezidentem republiky a o čem především s ním budete chtít mluvit? Jiří Paroubek.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak já se přiznám, že jsem o tom ještě nehovořil, tím nechci urazit pana... že jsem o tom ještě neuvažoval, tím nechci urazit pana prezidenta, ale určitě budeme hovořit o tom, co je před námi v těch příštích čtyřech měsících a možná celém roce. Takže to bude asi ta hlavní agenda.



Václav MORAVEC, moderátor


MirekTopolánek.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já taky nemám připravenou žádnou agendu, kromě toho termínu voleb, což je určitě jeden z důležitých bodů. Musím říct, že to beru spíš jako zdvořilostní, trochu slavnostní záležitost, vážím si toho pozvání, ale speciální agendu nemám.



Václav MORAVEC, moderátor


My se pravděpodobně sejdeme, pokud podle průzkumu veřejného mínění budete předsedy dvou nejsilnějších politických stran, až v květnu v této, v této sestavě, a to před sněmovními volbami. Pokud byste ale na závěr tohoto pořadu měli něco osobního od srdce popřát svému dnešnímu spoludebatérovi, co by to bylo? Začněme u Mirka Topolánka.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Já si myslím, že stejně jako jiným lidem, tak i Jiřímu Paroubkovi bych popřál hodně zdraví, politika je řemeslo, které, které útočí, útočí na naše zdraví. Možná daleko, daleko radikálněji než u jiných profesí. Popřál bych, aby byli zdraví jeho blízcí a aby měl čas na výchovu svého nového dítěte, čímž nechci být jízlivý, že bych chtěl říct, že po květnových volbách toho času bude mít víc. Nechci být až tak jízlivý. Myslím si, že zdraví a trochu víc pohody a menšího mediálního zájmu bych mu ještě popřál, protože samozřejmě oba trpíme častými útoky a častými výmysly médií. Takže to bych mu popřál taky.



Václav MORAVEC, moderátor


Jiří Paroubek by popřál co Mirku Topolánkovi?



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Tak určitě bych mu popřál klid a rodinnou pohodu. Myslím, že to je ten základ i pro dobrý pracovní výkon, když to chci vidět z hlediska produktivity. Samozřejmě zdraví a toho štěstí trošku méně, pane předsedo.



Václav MORAVEC, moderátor


MirekTopolánek, Jiří Paroubek, děkuji za účast v Otázkách a přeji vám vše dobré v roce 2010, na shledanou.



Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/


Taky pěkný rok.



Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/


Na shledanou.

 
  Přístupy: 3648 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA