Nebezpeční strážníci
Vilém Barák
MF Dnes JMK 29.3.2005
Městská policie v Brně se již několikrát pochlubila, jak dokáže zatočit s bezdomovci, kteří na parkovišti za Besedním domem za pár drobných pomáhají řidičům. Mluvčí strážníků si k ospravedlnění zásahů pomáhá historkami jako: “ ..někteří (bezdomovci) dokonce vyhrožují, že autu ulomí stěrač nebo poškrábou lak“. Já zde parkuji pravidelně, nikdy jsem se s žádnými vyhrůžkami nesetkal a pomoc „navigátorů“ vítám, protože ze sedadla řidiče nepoznáte, zda v zadní části parkoviště je volné místo nebo ne.
Parkoviště u hotelu International, které slouží hlavně návštěvníkům soudů a úřadů, magistrát s oblibou pronajímá pro soukromé akce. A tak bezdomovci vedeni neviditelnou rukou trhu skládají na hromadu přenosné značky „zákaz zastavení“, které blokují parkování i potom, co doba pronájmu plochy dávno uplynula. Proč by se ale úředníci starali, však oni mají kde parkovat. Jenom by mě zajímalo, zda z „erárních“ parkovacích míst v centru Brna, když podobné stojí běžné smrtelníky ročně minimálně 20.000 korun, platí vůbec nějaké daně.
Práci „navigátorů“ považuji za prospěšnou a pokaždé jim dávám malou odměnu. Jejich počínání bych přirovnal například k prodeji časopisu Nový prostor, kterým lidé v tísni získávají základní prostředky. Naopak loudila, který požaduje jen tak za nic peníze, posílám vydělat si je „navigováním“. Bezdomovci tvrdí, že občas od městských strážníků schytají nějakou ránu nebo alespoň vyhrůžku. Nedělá mi problém tomu věřit. Na vlastní kůži jsem zažil jednání strážníků, když se cítí v převaze. Přišel jsem sám, beze svědků o půlnoci na stanici, kde si tři městští policisté mohli navzájem dosvědčit, že jsem je napadl, uklouzl na podlaze (och, jak klasické) nebo několikrát udeřil hlavou do zdi. Scéna jako z druhořadého filmu o policejním násilí. Když se slovní konflikt vystupňoval, a byl jsem vyzván k sbírání papírků na zemi, tak na moji otázku, zda mě nechtějí náhodou zmlátit pendrekem, mi jeden ze členů hlídky odpověděl, že ano, ale bez uniformy, a že bych viděl...... Na rozloučenou mi ten samý policista řekl, že se na mě zaměří, pohlídá ......, prostě použil formulace recidivisty zastrašujícího svědky. Když už nás po celém Brně bez výstrahy šmírují kamery, tak nejvíce chybí právě v policejních služebnách.
Na dopravní přestupek může mít každý jiný názor, ale městští strážníci prostě ztratili nervy a prokázali, že nejsou odolní proti stresu. Vzhledem k tomu, že ve službě používají zbraně a přitom nezvládají agresi, jsou občanům nebezpeční, namísto aby je za jejich peníze chránili. Stížnosti k ničemu nejsou, vedení městské police odpoví frází „nic se nastalo, zapomeňte“. S takovou arogancí není daleko doba, kdy městští biřici nějakého bezbranného chudáka ukopou k smrti.
Brněnští strážníci se stávají pověstnými stejně jako pražští taxikáři. Nedávno na ně s pohnutím vzpomínal v rozhovoru pro jihomoravskou přílohu MF Dnes i moderátor České televize Jakub Železný. Policisté ověšení taktickými vestami se zřejmě cítí jako supermani a součástí jejich výcviku zcela jistě není etika chování ani téma, komu slouží a kdo je platí. Ryba ale smrdí od hlavy a strážníci, pravda trochu primitivněji, pouze převzali „móresy“ svých nadřízených, vedení radnice, exprimátora Duchoně a jeho náměstků. Co je větším znakem arogance moci než 25 miliardový přesun brněnského Hlavního nádraží? Kdo dal najevo větší pohrdání občany než bývalý náměstek Petr Zbytek, když po referendu, v kterém voliči řekli jasné ne, on jejich názor označil za pomýlený? Snad jeho sesazení z funkce samotnou ODS znamená blýskání na lepší časy.
4. dubna 2005
Vilém BarákOd roku 1996 působil v bankovnictví v oblasti rizikových pohledávek. Dnes se věnuje krizovému řízení společností. Publikuje články v MF Dnes, Lidových novinách, Respektu, Hospodářských novinách a Virtually, převážně k ekonomickým tématům. Je spolupracovníkem Liberálního institutu.