Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Premiéra Mastičkáře: quo vadis, šumperské divadlo?

Petr Krill

25.09.2009, Deník

Necítím se být divadelním kritikem ani znalcem divadelního umění. Jsem pouhým divákem, kterému divadlo již v mládí učarovalo. Nevynechal jsem ani jednu sezonu našeho šumperského divadla a jsem častým návštěvníkem pražských divadel. Byl jsem hrdý na naše herce, když získali v jednom roce přehlídky mimopražských divadel v Praze dvě ze čtyř udělovaných cen.

Se zájmem jsem proto očekával nové divadelní sezony, s novým vedením divadla, zvláště pak po vyjádřeních pana ředitele Sviderského v tisku k personálním změnám v souboru i k ne nejlepšímu hodnocení divácké obce.

Těšil jsem se i na novou sezonu, která byla zahájena premiérou Mastičkáře v sobotu 19. září. Přiznám se, že jsem byl mírně řečeno v rozpacích. V úvodu publikace k letošnímu předplatnému vyjadřují pan ředitel a dramaturg divadla přání, aby návštěva divadla byla pro diváky svátkem, protože spokojení sváteční hosté se rádi budou vracet. Naprosto souhlasím, chybělo mi však něco, co u svátku je běžné, že hostitel, tedy pan ředitel, diváky v nové sezoně krátce přivítá. Za těch bezmála čtyřicet let, co jsem divákem šumperské scény, se nestalo, aby ředitel, ve svátku odpovídajícím oblečení, diváky při zahájení nové sezony nepřivítal. Budiž, moderní dobamájiné zvyklosti.

To, že chyběl úvod, je asi "in". Poněkud smutnější však byl pohled do hlediště, které na premiéře bylo poloprázdné, což jsem zde zažil poprvé. Byla příčinou krize, nebo dramaturgie? Možná obojí, ale zatím se hraje dál.

Mastičkář, nejstarší český dramatický text ze středověku, měl i dle paní režisérky připomenout divákům, že praktiky mastičkáře jsou podobné praktikám dnešních obchodníků. Nelze neohodnotit výkony herců, je však opravdu nutno sílu projevu zvýrazňovat tolika vulgarizmy? Možná to tak ve středověku bylo, když byl Mastičkář z půdy chrámů vykázán na ulici. Ale je třeba mladým ve stánku umění, kam chodí i na školní představení, dnes ještě zdůrazňovat, že vulgarizmy jsou součástí naší mluvy? Vždyť posláním divadla je i vychovávat.

Přijdou diváci do tohoto svátečního prostředí znovu? Nevím, zkusme se nad tím zamyslet.Petr Krill
poslanec PČR
 
  Přístupy: 10750 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA