Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Paroubek je chvastoun

Petr Nečas

Lidové noviny, 27.09.2005

LN Paroubek vás v sobotu vyzval, abyste připravili návrh scénáře předčasných voleb. To jste v neděli učinili. Ovšem Paroubek vzápětí vaši variantu, aby se volby konaly do konce roku, odmítl. Co tomu říkáte?

Myslím, že to je typický projev Paroubkova chvastounství a nabubřelosti. Mluví rychleji, než myslí. Pak mu dojde, že to je pro něj nevýhodné, a tak svá slova bere zpět. Takže toto nijak nevybočuje z toho, co předvedl už mnohokrát.

LN Premiér tvrdí, že váš návrh postupu, podle kterého by prezident Klaus musel jmenovat třikrát premiéra, a ten by se svojí vládou třikrát nedostal důvěru sněmovny, by bylo znásilňování ústavy. Myslí si to i prezident, který to dnes nechtěl komentovat? Konzultovalo vedení ODS s Klausem tuto variantu a je pro něj přijatelná?


Nevidím důvod, proč prozrazovat interní informace vedení ODS. Nicméně, kdyby chtěl pan prezident tuto variantu striktně odmítnout, tak by ji striktně odmítl. Navíc náš návrh se drží v rámci ústavy. Zatímco přijetí zákona, který by volební období zkrátil, jak o tom sociální demokraté mluví, je zcela mimo její rámec.

LN Klaus včera vyslal směrem k ODS jasný signál, když řekl, že "některé strany" si musí rozmyslet, zda vyzvou k hlasování o důvěře vládě. Pokusíte se takové hlasování vyvolat?


V tomto volebním období jsme už několikrát prokázali, že máme dostatek odvahy hlasování o nedůvěře vládě vyvolat. Samozřejmě probíráme všechny možné varianty a ani tuto nelze vyloučit. Za situace, kdy není jasné, zda stále vládne oficiální koalice 101 hlasů, nebo ČSSD s otevřenou podporou komunistů, by podobné hlasování mohlo toto rozčísnout.

LN Kdy hodláte hlasování o nedůvěře vládě navrhnout?


Může to být v horizontu dnů či týdnů. V tomto případě však asi dnů. Ale jak už jsem říkal, probíráme všechny možné varianty.

LN Takže nyní vyčkáváte, na čem se shodnou koaliční strany a až podle toho se zachováte?


Neřekl bych, že jen vyčkáváme. Ale určitě bude zajímavé sledovat, na čem se spolu dohodnou. Pokud by se vládní strany dohodly na tom, že přistoupí na náš návrh o předčasných volbách do konce roku, kritizovat je za to určitě nebudeme.

LN Od začátku koaličního kabinetu v roce 2002 už Česko zažilo několik vládních krizí. Znesváření lídři socialistů, lidovců a unionistů se ale i po velkých hádkách vždy dohodli. Věříte, že by tomu nyní mohlo být jinak?


Je pravda, že už několikrát zašly jejich vzájemné hádky a tvrdá slova daleko. Ale zatím se vždy ukázalo, že jsou v podstatě splachovací, mají hroší kůži a jde jim v první řadě o to, jak si udržet svá vládní křesla bez ohledu na zájmy a potřeby této republiky. Nemyslím, že by tomu tentokrát bylo jinak.Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 130328 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA