Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ozvěny z Českého Krumlova: ohlédnutí za konferencí

Tomáš Chudomel

V pátek a v sobotu se v Českém Krumlově konala konference o možnostech financování budoucího digitálního vysílání. O zajímavosti této akce svědčí počet fotografií, které jsme pro vás s Janou Dědečkovou na konferenci pořídili. Ani jednu, přátelé. A důvodem, proč Vám to sděluji, není ukázat vám náš nezájem o vás, ale přiblížit atmosféru celého dvoudenního programu. Konference byla nabitá velice zajímavým obsahem a setkání s lidmi, kteří mají co říci, a tak myšlenky na pořizování fotografií šly zcela stranou.

Pro Vás, kteří s touto akcí nemáte zkušenosti (do pátku jsem k vám také patřil) – pořádá ji společnost Česká média Jaroslava Berky a je tvořena několika bloky prezentací a následnou diskusí s osobami klíčovými v prostředí českého mediálního trhu. V rámci programu je zahrnuto i stravování z vynikající kuchyně restaurace Papa’s Living Restaurant. V širokém spektru vynikajících lahůdek by si vybral opravdu každý a na své by si jistě přišel lecjaký gurmán (bylo lehké nechat se zlákat a nejíst s rozumem). Během slavnostního rautu probíhala široká diskuse: pozorný účastník mohl zaslechnout témata od přítulnosti Kalouska po mocichtivost Grosse, od ČT krize po stávající radu ČRo, od privatizace po Modrou šanci pro bohaté, uzavíraly se sázky (se zajímavým objektem i subjektem), a byly k vidění bouřlivé debaty aktérů i pozorovatelů českého společenského života.

K hlavnímu tématu konference:

Hlavním tématem byla pochopitelně problematika životaschopnosti velkého počtu vysílatelů, který nás zákonitě čeká po přechodu na digitální způsob šíření TV kanálů. (Pro bližší seznámení s technologií vám může sloužit má minipříručka). Větší segmentace reklamního trhu nepovede nutně k jeho zvětšení, ale pouze k rozdělení současného koláče na více částí. Tady se potvrdila má domněnka o nutnosti specializace jednotlivých TV kanálů. Vize většího množství plnoformátových televizí byla prakticky označena za nereálnou. Otázka placené televize (placených kanálů), kterou jsem letmo nastínil v mé minipříručce, zůstala vlastně otevřená. Podle slov některých účastníků by bylo jejich rozběhnutí krajně riskantní a bylo by nutné podstoupit relativně dlouhou dobu záporných čísel v kolonce Zisk. Avšak stále se domnívám, že existuje několik jistých oblastí, na které by specializovaná placená televize mohla vsadit. Nechme se překvapit.

Přehodnotil jsem však svůj pohled na interaktivní možnosti DVB (nákupy přes televizi, hlasování, …) – stavěl jsem se k nim dříve poměrně skepticky, po několika prezentacích a rozhovorech jsem však došel k závěru, že lze nejen očekávat jejich hojné využívání TV diváky, ale lze určité prvky interaktivity označit i jako možné pole dalšího (i významného) finančního zdroje pro vysílatele. To je pro mě osobně skutečně přínosné zjištění.

Nemá smysl zde podrobně popisovat prezentace jednotlivých účastníků, podrobné zpravodajství včetně zvukových záznamů byste opět měli najít na stránkách ČM.

Českým médiím patří můj dík za pořádání skutečně profesionální a hodnotné konference, a taktéž všem spoluúčastníkům za jejich velikou vstřícnost a příjemnou atmosféru, o kterou se každý přítomný zasloužil.

 
  Přístupy: 176798 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 
Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA