Věřitelům zbývaly oči pro pláč
Jiří Pospíšil
13.02.2006, Profit
Schválený zákon je kompromisem mezi dvěma návrhy. Jaký byl mezi nimi původně rozdíl?
Ty rozdíly nebyly velké. Zákon jsem předložil především proto, že vláda nebyla dlouho schopna předložit vlastní návrh. Ale například se nám podařilo prosadit, že věřitelský výbor může měnit správce konkurzní podstaty i v průběhu konkurzního řízení. Převzata byla rovněž preciznější procesní pravidla.
V čem konkrétně zákon zlepší postavení dlužníků?
Celá filozofie zákona je postavena na takzvaném věřitelském konkurzu, to znamená, že osou řízení je věřitel, o jehož peníze jde v konkurzu především. Věřitelé si mohou vybírat správce konkurzní podstaty a získávají větší možnost, jak naložit s úpadcem. Věřitelé se zároveň budou moci sami svobodně rozhodnout, zda chtějí klasický konkurz, kdy dojde v zásadě k likvidaci dlužníka a rozprodeji jeho majetku, nebo zda preferují reorganizaci. V takovém případě pak společnost fakticky řídí věřitelé, kteří jsou uspokojováni z výnosů. Zapomenout bychom neměli ani na insolvenční rejstřík, jehož zavedení zvýší komfort věřitelů, protože budou aktuálně informováni o průběhu konkurzu.
Nepřinese problémy skutečnost, že správce konkurzní podstaty sice jmenuje věřitelský výbor, ale na jeho práci bude dohlížet soudce?
My jsme záměrně chtěli posílit práva věřitelů i na úkor soudce. Na prvním místě jde totiž o peníze věřitelů a ti mají mít dominantní postavení. Zároveň jsme se snažili zavést takové vztahy, aby nedošlo k nezákonnému poškození úpadce nebo věřitele. Dosud platná právní úprava totiž umožňovala, aby se správci konkurzní podstaty domlouvali se soudci, takže věřitelům na konci konkurzu zbyly pouze oči pro pláč.
Z možnosti reorganizace jsou ale vyňaty malé a střední firmy. Proč?
Reorganizace jako taková je v celém světě omezena na velké společnosti. Zde jsme dali na tvrzení odborníků, kteří tvrdí, že reorganizace malých podniků se prostě nevyplatí.
K jaké změně dojde v postavení takzvaných oddělených věřitelů?
Oddělení věřitelé budou uspokojováni daleko více než podle dosud platné právní úpravy. Ze sedmdesáti procent se jejich nároky zvýší na devadesát šest procent, přičemž zbylá čtyři procenta z výnosu pohledávky půjdou na náklady konkurzu.
Jiří Pospíšilministr spravedlnosti