Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Prasata, třeste se!

Martin Daneš

danes.cz

Pravděpodobnost, že vyjdete na ulici a chytíte „prasečí“ chřipku, je o něco menší, než že se nad chodníkem ze zdi uvolní cihla a spadne vám na hlavu. Přesto lidé hromadně nenakupují ochranné přílby, nýbrž vzali útokem lékárny, v nichž žádají lék účinný na zmíněný virus. V Česku nebyl dosud potvrzen žádný případ nákazy novým typem chřipky, která dle mínění odborníků není nebezpečnější než běžné typy chřipek. Smrtelným virem HIV se každý den ve světě nakazí x jedinců; na možnou prevenci lidé pozapomněli a dostatečně se nechrání, zato se - v totální disproporci s reálnými riziky - tetelí strachy před novinkou na trhu epidemií.

A veřejní činitelé se na vlně mediální hysterie přiživují nekompromisními gesty. Egypt začal vybíjet svých 250 tisíc prasat; tamní úřady si jsou dobře vědomy toho, že obavy nejsou na místě, bez váhání však využily záminky k likvidaci zvířat chovaných pouze křesťany a většinovými muslimy považovanými za nečistá.

Není to dlouho, kdy Češi harasili plnou polní v boji proti jiné módní světové epidemii, chřipky pro změnu ptačí. Po odhalení jednoho ze zdrojů nákazy poblíž Vysokého Mýta hygienici popravili, nacpali do pytlů a spálili všechny ptáky běhající po dvorech několika místních vesnic; do pytle „letěl“ i papoušek, jejíž majitelku z toho málem trefil šlak.

Likvidační četu neobměkčil ani argument, že její mazlíček nepřišel s kurem nikdy do styku. S omluvou za drobný přehmat posléze ministr zemědělství – před klapajícími spouštěmi - daroval paní osobně papouška nového, zaručeně aseptického.
Nejhorší epidemie je epidemie hlouposti; krom zdravého rozumu proti ní účinné protilátky není.Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 52572 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA