Stojedničková koalice ve sněmovně neexistuje. Koalice ve vládě ovšem také ne, pane Kalousku !
Sylva Vaněček Šauerová
„V Poslanecké sněmovně žádná koalice neexistuje”, protože ČSSD tam sází na spolupráci s komunisty, uvedl správně Miroslav Kalousek v nedělní televizní debatě s premiérem a volebním lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Kalousek prohlásil, že vládní koalice nyní fakticky funguje jen na exekutivní úrovni, tedy v oblastech, kde rozhoduje bez účasti parlamentu. V tomto ohledu je podle něj do voleb kabinet schopen odvést ještě dobrou práci. Ve sněmovně však je tomu úplně jinak. Tento úkol (úkol řídit vládu - pozn. zprac.) podle Kalouska Paroubek přijal loni v dubnu od tří koaličních stran, ne od voličů. „Je to vidět a já si na to nijak nestěžuji, je to prostě zpráva pro voliče, že předseda vlády se tomu úkolu zcela zpronevěřil a hledá dohodu na průsečíku soc. demokracie a komunistů,“ sdělil Kalousek. Podle Paroubka i Kalouska vláda může plnit své úkoly do voleb, i když stojedničková koalice ve Sněmovně už téměř nefunguje (ČT 1, Otázky V.M., ČTK, ihned.cz, 29. 1., LN, Právo, 30. 1.).
Jak je to s koalicí ve vládě ?
Jiří Paroubek si ve svém úvodním projevu na sobotní programové konferenci ČSSD pochvaloval menšinové vládnutí. Uvedl, že jeho vláda je úspěšná právě proto, že se od začátku chová jako minoritní. Za silnou označil možnost vytvoření menšinové vlády ČSSD po letošních volbách. „Naše úspěšnost ve Sněmovně je dána tím, že se vláda pod mým vedením od počátku chová jako menšinová vláda... Klaďme si otázku, jak bychom asi byli při schvalování zákonů úspěšní, zůstali-li bychom při sjednávání podpory v Poslanecké sněmovně jen na bázi stojedničkové vládní koalice, tedy jinak řečeno, pokud bychom zůstali na bázi neproduktivního antikomunismu,“ řekl Paroubek. Dodal, že odpoví za posluchače: „Schválena by byla jen opravdu malá část zákonů, menší koaliční partneři by získali podstatně větší prostor pro své zviditelnění a nepochybně ho využili. Ve svých důsledcích jen k prosazení svých sobeckých zájmů“ (Právo, 30. 1.).
Jiří Paroubek v Otázkách V.M. :
* Programová konference ČSSD, předvolební situace v České republice. Pane premiére, když jste mluvil na sobotní konferenci ČSSD, tak jste doslova řekl, že se musíte chovat jako premiér menšinové vlády. Není to, lidově řečeno, podraz na koaličních partnerech, že se chováte od dubna jako premiér menšinové vlády?
Tak, podívejte, já bych především chtěl docela nesouhlasit s tím, co jste řekli v úvodu, nebo co jste vy řekl v úvodu v tom nahraném šotu, že je vláda v rozkladu. Vláda není v rozkladu …
*Promiňte, já jsem řekl koaliční vláda, s důrazem na to koalice.
Já bych, jestli byste mě nechal domluvit. Že prakticky překonala takové to nejslavnější období legislativní smrti, legislativní tedy smršti Zemanovy vlády. A já bych řekl, že to je důkazem toho, že ta vláda je akceschopná.
*Otázku opakuji, nevnímáte to, že se chováte, a přiznal jste se k tomu v sobotu, jako premiér menšinové vlády, že to je podraz na koaličních partnerech?
Já si myslím, že nebyla podepsána koaliční smlouva klasická, poté, co jsem, nebo před tím než jsem se stal premiérem …
* Potřetí a naposledy, nevnímáte to jako podraz na koaliční partnery?
Já si myslím, že to není podraz. Spíš bych řekl, že ta malá snaha vyhovět, řekl bych, tomu společnému úsilí ze strany zejména lidovců, tak bych jí mohl takto kvalifikovat, ale já to nedělám.
(ČT 1, Otázky V.M., 29. 1., kdu.cz, 30. 1.)
Jiří Paroubek v rozhovoru „Vláda s lidovci se nezdá být možná“ :
* Řekl jste také, že už vlastně menšinově vládnete. Nemůže to znejistit vaše koaliční partnery?
V čem? V tom prostředí se pohybují devět měsíců, tak v čem je to znejistí? To je pořád to samé.
(Právo, 30. 1.).
Jiří Paroubek v rozhovoru „Lidovce už nepotřebuju” :
* Řekl jste, že vláda se od vašeho nástupu chová jako menšinová. Proč tedy potřebujete mít ve vládě ministry za KDU-ČSL a Unii svobody?
Já je v zásadě nepotřebuju.
* Proč je tam tedy máte?
Oni mi tam nevadí.
(MfD, 30. 1.).
Miroslav Kalousek samozřejmě VÍ, že koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody již neexistuje ani v PS, ani ve vládě a že se jeho ministři v kabinetu Jiřího Paroubka stali pouhými statisty, v podstatě vyšachovanými z exekutivního rozhodování. Předseda vlády to přiznává nyní již zcela bezostyšně a je zbytečné se tvářit, že opak je pravdou. Ministři nominovaní do vlády za křesťanské demokraty tedy již jen pomáhají Paroubkovi udržet status quo do červnových voleb. Kalouskovo tvrzení, že „vládní koalice existuje již jen na exekutivní úrovni” lze tváří v tvář blížícím se volbám přesto dobře chápat. Otázkou nicméně je, zda by nebylo politicky prozíravější - i vzhledem k Paroubkovu drzému konstatování „lidovce už nepotřebuju” - přestat si hrát na mrtvého brouka a veřejnosti vysvělit, proč i za takovýchto okolností KDU-ČSL v premiérem vychvalované „menšinové vládě” zůstává ?
Sylva Vaněček Šauerová