Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Nezapomeňme!

Sylva Vaněček Šauerová

(aneb Slušný, korektní a věcný … s úctou váš primátor a horolezec)

No, tak já bych se velice rád v krátké době sešel s lidmi, kteří, které sociální demokracie nominovala do rad, do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a zeptal bych se jich na jejich, jejich, řekněme, pohledy na věci, jak se dívají například na pořady České televize typu, jak jsem včera viděl pořad pana Šímy Na hraně, nebo jak vídám každou středu pořady pana Martina Komárka a pana Šímy, které podle mého názoru jsou ... Bez obalu myslíte. Bez obalu, a myslím si, že tam je ještě nějaký další, já už si ani nepamatuju, jak se to jmenuje, to je na hranici politické pornografie” (Interview BBC, 18. dubna 2005).



Dělat z komunistů neustále strašáka je stupidita, řekl v sobotu novinářům v souvislosti se svým prohlášením, podle něhož by ČSSD v budoucnu mohla vládnout společně s KSČM
. Podle Jiřího Paroubka už nejsou časy Sovětského svazu nebo Kominterny a komunisté si nemohou přát být neustále v izolaci. „V našem zájmu je, aby i tato strana byla integrována do demokratického politického systému země“ (ČTK, 23. 4. 2005).


*Patřil jste k politikům, kteří připouštěli vznik menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů. Proč jste se pro ni nerozhodli a oživujete koalici?
Bylo potřeba udělat si plusy a minusy každé varianty. Já bych se menšinové vlády nebál, v řadě směrů je to lepší východisko. Strana ale není momentálně připravena na boj. A to by vyžadovalo tvrdý boj s prezidentem i médii. A úžasně bychom našim protivníkům usnadnili volební kampaň. Hlavně ODS by svou bezprogramovost mohla nahradit antikomunismem. To teď nemůže.

* Pro vás by opravdu nebyl problém vládnout s komunistickou stranou za zády?
Já dneska vidím mnohem větší nebezpečí v ODS.

*Čili připouštíte, že příští volby nevyhrajete.
Myslím, že je nemusíme vyhrát, ale že po nich můžeme být ve vládě
.
* Chápeme to dobře tak, že by vám stačilo tolik hlasů, aby bez vás nebylo možné složit většinovou vládu?
Přesně tak. Před dvěma měsíci tu byl průzkum, podle kterého by po volbách bylo možné udělat úplně rovnocenně levicovou nebo pravicovou vládu. Třeba budeme moci jít do menšinové vlády, i když ty volby nevyhrajeme. Kdyby ODS vyhrála a neměla zajištěnou většinu …” (MfD, 23. 4. 2005).


*Podle zápisu ve svazku StB jste se s nimi setkal třikrát, ne jednou, jak jste v minulosti uváděl. Na kolik schůzek si tedy vzpomínáte?

Podle stylizace vaší otázky mám pocit, že jsem u výslechu. Doložil jsem jasně dvěma dokumenty, že jsem nikdy nespolupracoval se Státní bezpečností. Tím je z mého pohledu celá záležitost uzavřena. Obě lustrační osvědčení najdete na webových stránkách www.mmr.cz pod hlavičkou tiskové zprávy. Já jsem materiál, který údajně máte k dispozici, nikdy neviděl.
* V jednom zápise se píše, že jste odsuzoval osoby s protisocialistickými názory, zvláště z okruhu Charty 77. Proč jste je odsuzoval?
Nejsem si vědom toho, že bych něco takového dělal. Údajný zápis jsem nikdy neviděl, a považuji ho tedy za naprostý výmysl.
* Odkud znala StB jméno vašeho papouška Roko, podle jehož jména jste byl ve svazcích veden?
Papouška přinesla do manželství moje žena. Již několikrát jsem uvedl, že opravdu netuším, jak papouška mohla Státní bezpečnost znát. …
* Podle zápisu StB jste na první schůzce spolupráci neodmítl, naopak jste ji přislíbil a domluvil se na další schůzce. Co vás k tomu vedlo?

Znovu opakuji, tento materiál jsem nečetl, a ani číst nechci. Je od začátku až do konce nevěrohodný. Žádnou spolupráci jsem nikomu nikdy nepřislíbil …” (MfD, 27. 4. 2005).


Jiří Paroubek v programovém prohlášení vyhlásil nesmiřitelný boj korupci
. „Domnívat se, že stát umírá, že vládu nahradil ekonomický sektor je bláhové. S korupcí musíme jednou provždy skoncovat,“ prohlásil předseda vlády (online.euro.cz, 13. 5. 2005).



Pokud si premiér Jiří Paroubek udrží nynější popularitu mezi lidmi, má velkou šanci vést ČSSD do voleb v roce 2006. To je něco, s čím ještě před měsícem nikdo na politické scéně nepočítal. „O volebním lídrovi budeme rozhodovat v září či v říjnu, ve chvíli, kdy už budeme mít k dispozici průzkumy veřejného mínění,“ prohlásil včera Paroubek. „Rozhodneme se podle toho, kdo z nás bude působit na veřejnost tím nejvěrohodnějším dojmem,“ řekl premiér po setkání se šéfem ČSSD Stanislavem Grossem, s nímž se dosud jako s volebním lídrem počítalo (MfD, 21. 5. 2006).



Premiér pohrozil prezidentu Václavu Klausovi, že ho vláda nepustí na oficiální zahraniční cesty. „Pokud nebude vystupovat v rámci směrnic, které dostane od vlády, na některé zahraniční cesty prostě nebude jezdit,“ řekl Paroubek. Každou zahraniční cestu prezidenta, stejně tak jako premiéra, schvaluje vláda na návrh ministerstva zahraničí. „Za zahraniční politiku prostě odpovídá vláda a já očekávám, že to pan prezident při svých oficiálních cestách do zahraničí bude respektovat …” (MfD, 27. 5. 2005).


Premiér Jiří Paroubek neuvažuje o odvolání ministra zemědělství Petra Zgarby. Ten je podezřelý ze střetu zájmů v kauze devítimilionové státní dotace, kterou Zgarba prosadil loni ještě jako poslanec pro svou obec Lípa-Petrkov, a která by měla být letos využita i k výstavbě původně nezamýšlené odbočky kanalizace k jeho pozemkům. „Na odchod z funkce to není. Zgarba není nečestný, je jen nezkušený,“ řekl včera MF DNES premier (MfD, 9. 6. 2005).



Premiér Jiří Paroubek včera v televizi Nova nevyloučil, že by v budoucnu místo několika zdravotních pojišťoven mohla být jen jedna. Podle premiéra by to mohlo pomoci od špatné finanční situace ve zdravotnictví. Nápad však není součástí připravovaných krátkodobých změn ve financování zdravotnictví (MfD, 13. 6. 2005).



Premiér Jiří Paroubek vyzval dopisem guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu k vysvětlení výroků některých členů bankovní rady, kteří v minulých dnech veřejně kritizovali rozpočtovou politiku vlády a zpochybnili přijetí eura do roku 2010
. „Jsem znepokojen situací, že někteří současní představitelé ČNB vyjádřili opakovaně ohrožení základního cíle ČNB politikou vlády,“ uvedl premiér ve svém dopise. Narážel tím na skutečnost, že několik členů bankovní rady veřejně zpochybnilo vládou stanovený a bankou odsouhlasený plán pro přijetí eura. Paroubek si také postěžoval na viceguvernéra banky Luďka Niedermayera, že českou ekonomiku veřejně charakterizoval jako přeregulovanou a v tisku napadal vládní politiku v oblasti rozpočtu, důchodů a zdravotnictví (MfD, 17. 6. 2005).



Komunisté jsou náramně spokojeni: sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek jim umožnil udělat další krok z politického ghetta. Včera navečer si pozval předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka do Kramářovy vily, aby se s ním poradil před svou cestou do Číny, a také kvůli krachu euroústavy (MfD, 21. 6. 2005).



Na ulici chce premiér Jiří Paroubek poslat policisty, kterým v sobotu utekl během domovní prohlídky obviněný miliardář Radovan Krejčíř
. „Premiér požádal ministra vnitra, aby určil tvrdé kázeňské postihy těchto pracovníků, například ve formě přeřazení na výkon běžné policejní služby na ulici, nebo pozastavení výkonu služby, případně zrušení pracovního poměru,“ tlumočila Paroubkovy požadavky jeho mluvčí Lucie Orgoníková. Bublan je podle svých slov připraven premiérovi vyhovět /!!!/ (LN, 22. 6. 2005). „Očekávám, že ministr vnitra a policejní prezident hned ve středu kauzu uzavřou, a že to bude tvrdý zásah proti viníkům i jejich nadřízeným včetně propuštění lidí”, řekl Paroubek pro MF DNES během letu do Číny. „Bylo to buď kolosální selhání, nebo korupční jednání policie“, míní premiér a zdůrazňuje, že jeho trpělivost je u konce (MfD, 22. 6. 2005).



Premiér Jiří Paroubek se po návratu z Japonska a Číny sejde s Václavem Havlem. Chce totiž znát obsah rozhovorů, které vedl bývalý prezident s americkými politiky za svého nedávného pobytu ve Washingtonu. Na setkání s bývalým prezidentem Havlem se už domluvili. „Názory významných amerických politiků, s nimiž Václav Havel hovořil, jsou i pro mě určitě zajímavé a rád bych je znal,“ řekl Paroubek. … S Havlem bude předseda vlády podle všeho hovořit i o jeho některých aktivitách v případě dodržování lidských práv na Kubě, v Barmě či Bělorusku. „Hlavní ale budou ty zkušenosti z Ameriky,“ prohlásil premier (MfD, 24. 6. 2005).


* Které zákony chcete prosadit s komunisty?
V tuhle chvíli nevím. Ale od 15. srpna se chci ponořit do sněmovního dění mnohem víc než dosud. Ale v zásadě mě nezajímá, kde ty zákony získají podporu, zajímá mě, aby byly prosazeny (MfD, 9. 7. 2005).



Spolupráci na skutečně levicové koncepci vládnutí” nabídl ČSSD naposledy na sobotním jednání vedení KSČM její předseda Miroslav Grebeníček. Podle Grebeníčka nastala v politice změna: „Na domácí scéně je nesporně novým prvkem vláda Jiřího Paroubka... V osobě nového premiéra se do čela vlády dostal organizačně vcelku zdatný a zkušený pragmatik, který rok před volbami stojí před nutností odvrátit katastrofu vlastní strany”, řekl mimo jiné předseda komunistů (LN, 27. 6. 2005).


Jestli chcete slyšet můj tip, tak příští vládu bude sestavovat sociální demokracie,“ řekl včera Paroubek. Své sebevědomí přičítá neustálému zvyšování obliby u voličů, které průzkumy ukazují. Na otázku, s kým by tedy sociální demokraté příští vládu sestavili, ale premiér odpovědět nechtěl, protože je prý předčasná. „Vláda může být i menšinová,“ řekl pouze Paroubek (LN, 1. 7. 2005).



Paroubek chce, aby předvolební témata strany určily průzkumy veřejného mínění
. „Během podzimu bude na základě výzkumů veřejného mínění možné vymezit, která tři čtyři témata budeme rozvíjet,“ řekl Paroubek o strategii své strany v rozhovoru pro deník MF Dnes. „Je důležité a dobré, když strany vědí, co lidi trápí,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková z pražské Vysoké školy ekonomické (LN, 11. 7. 2005).


Premiér Jiří Paroubek nevěří, že jeho kamarád Bohumír Ďuričko aktivně spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). U Ďurička měl v Chorvatsku na pronajaté lodi Paroubek strávit část dovolené (LN, 23. 7. 2006).


* Jak hodnotíte sobotní zákrok policie na Tachovsku? Určitě víte i o množství zraněných.
Určitě byl ten zákrok policie adekvátní
, šlo o nelegální akci. Brzy připravíme určité změny legislativy, aby se už takové akce neopakovaly …” (MfD, 1. 8. 2005).



„Pan Steigerwald se snaží v článku Paroubkův technomasakr namluvit, že policejní zásahy nařizuje zlotřilý předseda vlády. Pan Steigerwald, stejně jako paní Šustrová z LN, má opravdu pozoruhodné představy o fungování státní moci. Zdůrazňuji, že má podpora důslednému postupu policie byla doprovozena podmínkou „pokud bude porušen zákon“. Nic více, nic méně. … Jako premiér demokratické země důsledně dodržuji její zákony. Předseda vlády v demokratické zemi nemůže úkolovat policii, stejně jako nemůže nic nařizovat státním zástupcům ani soudcům či soudním znalcům. A předseda vlády nemůže dokonce nařizovat ministrovi vnitra něco, co je výlučně v jeho kompetenci. Doporučuji v této věci i věhlasným komentátorům, aby si prolistovali alespoň pár základních zákonů” (MfD, 3. 8. 2005).



Sociální demokraté, povzbuzeni lepšícími se výsledky v průzkumech, už plánují, že by i po roce 2006 chtěli dál vládnout - třeba i menšinově a za cenu otevřené podpory komunistů. „Mohlo by to být třeba tak, že KSČM při hlasování o důvěře vládě opustí sál,“ naznačil cestu premier v televizním duelu s M. Grebeníčkem. Na Grebeníčkovi bylo vidět, jak dobře se mu ty věty poslouchají: „No ano, možnosti jsou různé. ČSSD může být postavena před volbu: s ODS, či s námi,“ dokázal, že si je vědom vlastní ceny. „Premiér Špidla kdysi nedokázal zúročit 111 hlasů pro levici ve Sněmovně a byla to politická negramotnost. Premiér Paroubek má jistě svou hlavu,“ pochválil Grebeníček Paroubka a následný záběr kamery odhalil, že rozehrál správnou strunu: na premiérově tváři se objevil široký spokojený úsměv (MfD, 22. 8. 2005).




V pondělí večer se Paroubek sešel s předsedou komunistů Miroslavem Grebeníčkem a šéfem jejich poslanců Pavlem Kováčikem
. Společně se dohodli, že komunisté podpoří velkou část vládních zákonů, které se projednávají na právě probíhající schůzi sněmovny. Komunisté na schůzce navíc přislíbili, že pomohou ČSSD prohlasovat nový Zákoník práce (LN, 21. 9. 2006).


S blížícími se volbami dávají sociální demokraté najevo, že chtějí za každou cenu prosadit některé body svého programu - bez ohledu na koaliční partnery, ve spolupráci s opozičními komunisty. Úplně jiná hlasovací koalice než ta, kterou uzavřeli sociální demokraté s lidovci a unionisty, funguje stále častěji v Poslanecké sněmovně (MfD, 21. 9. 2006).



ČSSD včera tvrdě napadla lidovce za to, že hlasovali spolu s ODS pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise o privatizaci Unipetrolu. „Jejich chování je skandální. Jinde by vyletěli z koalice. Jen proto, že chci zachovat stabilitu alespoň do konce roku, tak to neudělám hned dneska,“ prohlásil na adresu lidovců rozčilený Jiří Paroubek a dodal: „Kdybych byl Gerhard Schröder, vyletěli by z koalice ještě dnes” (LN, 22. 9. 2005).



My jsme ukázali, že umíme spravovat tuto zemi. Že nejsme neumětelové jako naši političtí odpůrci, kteří neřídili v životě ani dvoreček se slepicemi”, volal na desítky sociálních demokratů v sále a mocně přitom máchal rukama. V jeho projevu to nepěkně odnesli vládní lidovci. „A já chci také říci pánům Kalouskům a Topolánkům, pokud máte tu sílu, odejděte od těch svých konspirací, trapných schůzek a podrazů a učiňte výzvu. Já jí přijmu, pokud jde o předčasné volby, já se jí nebojím”, řekl. … „Kdybychom přátelé, si před časem neudělali prostor nalevo, pokračoval by pan Kalousek v tom svém vydírání. Ale ty zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat třeba i s komunisty. A kdyby tady spadli marťani, tak je budu schvalovat s marťany, pokud budou členy Poslanecké sněmovny”, naznačil Paroubek způsob, jakým chce vládnout. Paroubek se ostře pustil i do prezidenta Václava Klause (LN, MfD, 26. 9. 2005). „Nikdy nepřipustíme, abychom nechali sedět na Pražském hradě Václava Klause. S jeho absurdními a kuriózními návrhy v oblasti sociální a zahraniční politiky nesouhlasíme,“ prohlásil Paroubek (MfD, 26. 9. 2005). „Nejsme oportunisté, kteří se skloní, když má někdo 70 procent důvěry”, řekl na adresu hlavy státu. Při prezidentské volbě, za níž se ČSSD veřejnosti omluvila, selhala podle něj celá tehdejší elita strany. „Příště už se to nesmí a nebude opakovat”, uzavřel Paroubek. Zdaleka nejvíce to ale odskákala média. Sdělovací prostředky jsou podle premiéra ještě větší nebezpečí pro ČSSD než lídři ODS a KDU-ČSL (LN, 26. 9. 2005).



Premiér Jiří Paroubek se včera dohodl se šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem, že společně obejdou KDU-ČSL a ODS, které spolu chtějí prosadit sněmovní vyšetřovací komisi k privatizaci Unipetrolu
. Socialisté a komunisté chtějí také takovou komisi, ta by ale vyšetřovala privatizací celého chemického průmyslu…. Paroubek navíc počítá, že by komisi vedl někdo z KSČM. Dokonce včera s Grebeníčkem vytipoval komunistické poslance Václava Exnera a Zuzku Rujbrovou … Dnes vypršelo ultimátum, které v pondělí dostali lidovci od ČSSD. KDU-ČSL měla Paroubkovi slíbit, že už nebude ČSSD „kopat do kotníků“ a hlasovat s ODS. Jde právě o komisi k Unipetrolu (LN, 30. 9. 2005).


Dalším zajímavým momentem recepce na čínské půdě bylo nepřehlédnutelné souznění přítomných představitelů ČSSD a KSČM
. Kdyby se daly vztahy sociální demokracie a komunistů hodnotit jen podle této včerejší události, tak „rudá koalice“ vznikla dávno před volbami (MfD, 30. 9. 2005).



LN Pravicoví senátoři navrhli zákaz propagace komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení. Vy se k nim připojíte?

Ta novela by znamenala i to, že by komunistická strana ani nemohla kandidovat ve volbách, protože by prostě nemohla vést svoji volební kampaň. Já nemůžu s takovýmto návrhem souhlasit. Považuji ho za nemoudrý a politicky stupidní.
LN Myslíte, že jsme měli komunisty zrušit už před šestnácti lety, jak jste tehdy sám navrhoval, a když už se to neudělalo, tak se s nimi dnes má normálně jednat?

Podívejte, před šestnácti lety byla jiná situace. Nicméně osobně považuju za největší politickou hloupost svého života, že jsem se k téhle věci připojil.

LN Pane premiére, mně se nelíbily útoky na vaši ženu. Ale říkáte, že jste o tom s lidmi v Rakousku mluvil do hloubky. To asi ne, když jste tvrdil, že tam fungují tiskové soudy, a ony tam nejsou.


Paní redaktorko, já se tou věcí zabýval někdy před rokem. Já jsem řekl, že tam fungují tiskoví soudci a nějaký váš moula z toho udělal, že fungují soudy. Za to já nemůžu.
LN Nevím, proč musíte urážet novináře a nadávat jim do moulů.

Ale vy jste mě právě teď obvinila z toho, že já jsem řekl nepravdu. Uvědomujete si to vůbec?
LN Uvědomuju.

Tak prosím, chovejte se slušně.
LN Co je na tom neslušného? Já jsem vám řekla, že jste mluvil o tiskových soudech, které tam neexistují.

Já jsem vám řekl, že jsem mluvil o soudcích a že někdo, kdo je moula, to zpotvořil.
LN Slyšela jsem vyjádření vaše i vaší mluvčí. Tak je nás asi hromada moulů a všichni jsme zkreslili vaše vyjádření.

Podívejte, i kdyby to tak bylo, tak jenom oddalujete ten problém. Jsou tady prostě balkánské poměry.

LN Můžu vám podat ruku na rozloučenou?

Nevidím k tomu důvod (LN, 10. 10. 2005)



V případě opakovaného negativního stanoviska prezidenta republiky (ke jmenování D. Ratha ministrem zdravotnictví - pozn. zprac.) se obrátím na Legislativní radu vlády a na právnické fakulty jednotlivých univerzit,“ prohlásil Jiří Paroubek. „Podle jejich závěrů se rozhodnu, zda podám návrh na zahájení řízení u Ústavního soudu,“ dodal (22. 10. 2006).


Premiér Jiří Paroubek chce hovořit s řediteli televize Nova a Prima o telefonickém hlasování diváků v jejich nedělních politických debatách
. Výsledky minulého hlasování, v němž prohrál s předsedou ODS Mirkem Topolánkem v poměru 36 ku 64 procentům, včera označil Paroubek za „skandální pokus o manipulaci s veřejným míněním“.ČSSD podle premiéra hodlá kontrolovat vlastními průzkumy výsledky televizních anket i v budoucnu (LN, 26. 10. 2005). „Ještě o tom budu s oběma pány řediteli mluvit. Já to říkám s plnou vážností, lidé se tam nemohli dovolat”, tvrdí premiér s vážnou tváří. (MfD, 26. 10. 2005).



Nárůst dluhů, zmrazení reforem veřejných financí a privatizace a zároveň přijetí eura v roce 2010
. Tak má podle Jiřího Paroubka vypadat hospodářská politika vlády ČSSD, kterou představil v rozhovoru pro agenturu Reuters. … Dluh Česka se prý může zvyšovat až k hranici 60 procent hrubého domácího produktu země, což je limit pro přijetí eura. … Své představy hodlá podle Reuters prosazovat i v menšinové vládě, kterou by podporovali komunisté. „Agentura zcela zkreslila obsah rozhovoru,“ namítl premiér (LN, 27. 10. 2005).



Při výročí 17. listopadu 1989 premiér obhajoval „námluvy“ s komunistickou stranou
. Tak silnou výzvu komunisté od českého premiéra ještě nedostali: změňte se a můžete být ve vládě. Jeho slova podtrhuje i to, že byla vyslovena v předvečer výročí masakru studentů na Národní třídě. Jiří Paroubek nicméně striktně odmítá, že by s KSČM počítal do vlády už pro nadcházející volby. „Námluvy“ s komunisty vysvětluje premiér Jiří Paroubek i tím, že je v zájmu Česka, aby se patnáct či dvacet procent komunistických voličů mohlo plnohodnotně podílet na prosperitě republiky … "Je Komunistická strana Čech a Moravy pro demokratický režim nebezpečná? Není. Komunisté nepřipravují revoluci, nemají skladiště zbraní... Pracují naopak v zastupitelstvech, pracují v parlamentu. No je to nebezpečí pro demokracii? Znovu říkám, že ne. V zemi existuje absolutní sociální smír - takový tady nikdy nebyl. Ani v moskevském Kremlu nesedí Stalin," prohlásil Paroubek. A v poněkud ostřejším tónu pokračoval: "Jenomže kde se takové zákazy zastaví? Kdo bude následovat po komunistech? Socialisté? Homosexuálové? Cyklisté? Nebo kdo ještě přijde na řadu?" (MfD, 18. 11. 2005)



„Já osobně bych podpořil jeho zrušení,“ řekl MF DNES Paroubek a podpořil tak návrh na zrušení lustračního zákona, který včera předložila komunistka Zuzka Rujbrová. Zákon je podle Paroubka založen na principu kolektivní viny. „Je nedokonalý, nepostihl ani všechny špičky komunistického režimu,“ uvedl Paroubek (MfD, 24. 11. 2005).


LN Proč se hodláte připojit ke snaze komunistů zrušit lustrační zákony?
Neřekl jsem, že se k tomu hodláme připojit. Řekl jsem, že lustrační zákony v tuto chvíli splnily svoji úlohu a nevidím důvod, aby platily dále. Už například proto, aby se nemohlo psát v Lidových novinách, že třeba fotograf, který mě fotí, byl agentem StB. Mě už to prověřování stovek lidí v mém okolí obtěžuje. Takovýto hon na čarodějnice musí přestat” (LN, 24. 11. 2005).



V premiérově okolí se totiž pohybuje další - už čtvrtý v řadě - někdejší pomocník komunistické tajné policie
. MF DNES zjistila, že tím člověkem je Miloš Schmiedberger, "oficiální premiérův fotograf". Podle seznamu ministerstva vnitra zaregistrovala StB Schmiedbergra jako agenta v polovině 70. let. "Já nevím, jestli byl agent," říká Paroubek o Schmiedbergrovi, s nímž už spolupracuje několik let … Schmiedberger pracoval pro IV. správu, která se zaměřovala na boj proti emigrantům (MfD, 24. 11. 2005).


K lustračnímu zákonu pár dní poté : „Jsem ochoten dát svůj soukromý názor na rok, na dva k ledu” (MfD, 25. 11. 2005).



Jiří Paroubek předvedl, že má jako premiér ČSSD pevně v rukou. Hravě v ní v sobotu prosadil, aby těsně před volbami uspořádala mimořádný sjezd, na němž se chce nechat zvolit šéfem strany. A svou sílu Paroubek demonstroval i tím, že na uzavřeném zasedání oznámil, že z šestého místa volební kandidátky strany v Moravskoslezském kraji vypadne exministr zemědělství Jaroslav Palas. „Necítím k němu osobní zášť, ale budu navrhovat jeho vyškrtnutí,“ řekl svým kolegům Paroubek. Palasovi vyčítá, že v době, kdy byl ministrem, podepsal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pro stát nevýhodnou smlouvu, kvůli níž stát nedávno ztratil většinový podíl ve firmě Setuza (MfD, 12. 12. 2005).


Publicistický pořad Bez obalu
, který každý týden sledovalo více než šest set tisíc diváků, včera skončil. Česká televize ho po třech letech ruší a včera večer vysílala jeho poslední díl. „Já pro to slzy neroním”, reagoval premiér Jiří Paroubek (MfD, 19. 12. 2005).




Premiér se ohradil proti článkům v novinách, jejichž autoři psali o jeho údajném vlivu na zrušení pořadu České televize Bez obalu
. „Interpretace, že byl snad pořad zrušen na můj popud, je zcela nepravdivá”, řekl Paroubek novinářům. … „Ne náhodou celá věc vznikla v Mladé frontě. Dnešní článek je z pera Karla Steigerwalda, bývalého bolševika, svazáka a normalizačního scénáristy, nyní pohůnka ODS, který se pohyboval po linii Klaus-Macek-Salzmann. Ten článek je nestydatý”, neodpustil si Paroubek osobní útok proti komentátorovi. Karel Steigerwald ve svém článku píše, že Paroubek o pořadu řekl, že se pohybuje na hranicích politické pornografie. „To je lež”, ohradil se Paroubek. Něco podobného prý řekl, ale o pořadu Budování státu. … Paroubek to odmítl se slovy, že ten autor článku "není normální". „Zásadně odmítám interpretaci některých médií, především MF DNES a Lidových novin, které tuto kampaň vyvolaly, že byl pořad ČT zrušen z politických důvodů, dokonce snad na můj popud. Tato interpretace je zcela nepravdivá”, dodal premier (idnes.cz, 20. 12. 2005).



Premiér … uvedl, že hlavními soupeři ČSSD není šéf ODS Mirek Topolánek, ale zejména političtí komentátoři a „jim podobní redaktoři ČT“, a rád by po volbách jako „jeden z prvních“ prosadil mediální zákon, „který tuto zemi vyvede z balkánského pojetí“ žurnalistiky (LN, 29. 12. 2005).



„Vážení a milí spoluobčané, dámy a pánové, poprvé v roli premiéra mám možnost pozdravit Vás s novým rokem. Mám z toho velkou radost ... … Chci vyjádřit rozhodnou vůli k zásadnímu pokroku. Především pokud jde o vymýcení jedovatého býlí korupce. Hesel, slov a slibů bylo přespříliš. Nyní jde o to, abychom konkrétními opatřeními v legislativě, v policii i soudnictví inteligentně připravili razantní výpad do řad korupčníků. … Současné rozbujelé finanční podvodnictví se sbližuje s organizovaným zločinem, který dále rozšiřuje též svůj temný byznys v drogách a prostituci. Jde mi o nové účinné zásahy do celé organizační i kádrové struktury policie i justice s ambicí dosáhnout konečně rozhodný zlom. Musíme naši zemi očistit od kriminálních živlů a jejich podhoubí ...” (Jiří Paroubek, předseda vlády ČR, vystoupení v parlamentní TV 24.cz , aktualne.cz, 1. 1. 2006).



… Proto se ani nelze divit, že Václav Havel v neděli televizním divákům sdělil, že vůbec nejhorší povolební variantou by byla velká koalice ODS a ČSSD. Na otázku moderátora, zda není ještě horší menšinová vláda sociální demokracie s podporou komunistů, řekl: „To je samozřejmě také špatné řešení. Já nevím, ale ta... zas... tolik to nesleduji všechno, ale nevzpomínám si, že by ta sociální demokracie někdy řekla, že chce vládnout s komunisty nebo že by byla schopna vládnout s komunisty...“ Pokud to Václav Havel nesleduje, tak malé vysvětlení. Zřejmě se však k němu nedostane, protože prohlásil, že na jaře přestal číst noviny, i když v tomtéž rozhovoru tvrdil: „... pozoruji, jakým ptákovinám se věnuje nekonečná pozornost v novinách...“ Jenže spolupráce ČSSD a KSČM, kterou on odbývá, není žádná ptákovina. Navíc je to právě Jiří Paroubek, kdo komunisty povýšil na stranu, jež by mohla mít po 16 letech opět koaliční potenciál. A je to právě premiér, který uvažuje o povolební tiché koalici s KSČM a do budoucna i o koalici vládní. Pokud to Václav Havel nepostřehl, není k tomu moc co dodat (MfD, 3. 1. 2006).



Michal Kraus se zatím nemusí bát, že by přišel o místo v čele kandidátky ČSSD v Libereckém kraji
. Včera se za něj opět postavil premiér Jiří Paroubek. Nemá pochybnosti, že by se Kraus dopustil něčeho špatného, i když se zapletl s podnikatelem Františkem Rigem, který si odpykává už druhý rok ve vězení za stamilionový bankovní podvod. "Nechystám škrtání na kandidátce. Pokud se během měsíce dvou ukáže, že porušil zákon, tak třeba změním názor," řekl Paroubek. Kandidátky bude vedení ČSSD potvrzovat dnes na jednání předsednictva. Kraus se na podzim 2001 vypravil spolu s podnikatelem Rigem do Ghany a společně tam podepsali smlouvu o nákupu akcií tamního podniku na kakao. Rigo přitom MF DNES řekl, že peníze měl sehnat Kraus z úplatku za jistou nejmenovanou státní zakázku. „Nedopustil se žádného trestného činu”, hájí Paroubek Krause a odvolává se na právní expertizy, které si nechal udělat (MfD, 14. 1. 2006).



Kdo si v ČSSD dovolí kritizovat něco, co premiér Jiří Paroubek kritizovat zakázal, toho čeká tvrdý trest
. Přesvědčit se o tom „na vlastní kůži“ mohl o víkendu poslanec Oldřich Němec. Kritizoval svého kolegu, bývalého šéfa poslanců Michala Krause, za to, jak nevěrohodně vysvětluje svou cestu do Ghany s podnikatelem Františkem Rigem. A Paroubek ho za to nechal v sobotu předsednictvem vyhodit z liberecké kandidátky ČSSD. „Končí legrace. Prostě když vedení strany vydá příkaz, že se nebude nikdo vyjadřovat k té kauze, pokud o ní nic neví, a pan Němec o ní nic nevěděl, ale přesto se velmi autoritativně vyjadřoval na adresu poslance Krause, tak byl vyškrtnut z kandidátky,“ oznámil premiér a volební lídr ČSSD Paroubek (MfD, 16. 1. 2006).



Připomeňme si také, že po žalostných experimentech pravicových vlád byl český průmysl v polovině 90. let zcela rozvrácen a zdálo se, že mu už nepomůže nic,“ zahájil Paroubek svůj útok na programové konferenci ČSSD … A jako už tradičně se premiér pustil i do médií. Zejména Lidové noviny a MFD by podle něj měly „přiznat barvu“. Paroubek dokonce neváhal vyjmenovat titulky, které se mu v posledním týdnu nelíbily. A aby nemohlo dojít k mýlce, dovysvětloval spolustraníkům rovnou jejich pravý význam. „Nafouknutá bublina, to znamená v podstatě já,“ všiml si například premier (LN, 30. 1. 2006).


ČSSD s pomocí komunistů a unionistů dokázala odvolat Vlastimila Tlustého z dozorčí rady České konsolidační agentury
. … Komunisté mají za svou pomoc vládě dostat odměnu - vůbec poprvé by se do agentury, která spravuje státní podíly ve firmách a obchoduje s těžko dobytnými pohledávkami státu v řádu miliard korun, měla dostat komunistka Zuzka Rujbrová (MfD, 3. 2. 2006).



Pět minut a třicet čtyři sekundy. Tak dlouho trval rozhovor redaktorů Hospodářských novin s premiérem Jiřím Paroubkem
. Pak ho redaktoři přestali bavit a vypoklonkoval je. Za patnáct let své žurnalistické praxe nic takového nepamatuji. Pana premiéra bolely zuby. Lezla na něj chřipka. Nebyl zkrátka ve své kůži. Hádám, že to se přihodilo týž den dalším statisícům lidí v nejrůznějších oborech. Netuším, kolik z nich vyhodilo z kanceláře své partnery v diskusi. Pan premiér to udělal. Podle průběhu rozhovoru nikoliv proto, že měl normální, obyčejné lidské starosti, pro něž má normální člověk pochopení. Stačilo říct a rozhovor se nemusel konat. Pan premiér ale nedokázal odpovídat na otázky. Pravda, koho by to neštvalo, když se redaktoři zarputile ptají, kde hodlá vzít na své volební sliby. Pan premiér na tohle neodpověděl, kvůli zubům, nebo proto, že nevěděl jak. Rád by rozhovor dokončil, ale s jinými redaktory. Asi s takovými, kteří se budou ptát jenom na zdraví a na to, čeho všeho krásného se pod jeho vládou můžeme dočkat. Tak takové redaktory ovšem Hospodářské noviny nemají. Naštěstí. Pane premiére, rádi rozhovor dokončíme. Ať za vámi ale přijde kdokoliv, bude se ptát stejně. Pořád nám vrtá hlavou, kde se ty peníze vezmou. Uděláte si na nás ještě alespoň dalších pět minut? (Petr Šimůnek, Pět minut s premiérem, HN, 10. 2.2006).



Premiér Jiří Paroubek v rámci odpovědí na interpelace ve Sněmovně prohlásil: „Já jsem na rozdíl od pana Mitrofanova nikdy nebyl členem komunistické strany.“ Toto tvrzení není pravdivé, nebyl jsem nikdy členem žádné politické strany. Ale i kdybych členem KSČ v minulosti byl jako mnozí spolupracovníci premiéra Paroubka, ani v tomto případě by moje veřejně vyjádřené názory neměl posuzovat z tohoto hlediska” (Alexander Mitrofanov, Právo, 10. 2. 2006).


Pár příkladů z poslední doby: Kolega Václav Dolejší se šel premiéra zeptat, zda je vhodné, když na jeho estrádě Jiří Krampol říká vtipy o tom, že Romové kradou, a on se u toho usmívá. „Dejte s těmi nechutnostmi pokoj,“ vykřikl Paroubek a po kolegovi mrštil papírem (MfD, 11. 2. 2006).



„Se Slávkem se známe jako v těch pohádkách Boženy Němcové. Dlouho, dlouho, někdy před šestnácti lety, těsně po revoluci, když byly první volby do pražského zastupitelstva, tak se tam Slávek objevil, stejně jako já. Já za sociální demokracii, on za nějakou podivnou stranu, už ani nevím, jak se jmenovala… Zkrátka on byl tehdy v radniční koalici a já v opozici. Na mě se dívali trochu jako na bolševika, takovýho malýho…” (LN, 18. 2. 2006).


Kdyby místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký věděl, že se jeden jeho interní dopis ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi dostane nyní k novinářům, zcela jistě by nebyl tak upřímný a otevřený. Horký v něm totiž do naprostých detailů popisuje, jak a kdo chtěl koncem loňského roku vydat zatykač na „nepřítele státu“, kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Vyplývá z něj, že se rozvědka, která o vydání zatykače soud loni v prosinci žádala, „oháněla“ přáním premiéra Jiřího Paroubka.

„Pro předsedu vlády by bylo velmi nepřijatelné, pokud by se Pitrovi podařilo uprchnout,“ zdůvodňoval podle Horkého žádost o zatykač kancléř rozvědky Vladislav Novák. Kopii dopisu má MF DNES k dispozici. Horký autenticitu dopisu potvrdil. Stejně tak ministr spravedlnosti Pavel Němec připustil, že dopis dostal. Premiér Paroubek zasahování do kauzy Pitr odmítl. „Rozhodně jsem do těch věcí nezasahoval, a jestli má někdo nějaký jiný důkaz, tak ať ho předloží,“ prohlásil včera. Na poznámku, že existuje dopis soudce Horkého, Paroubek reagoval: „Podívejte, to může říkat, co chce” (MfD, 24. 2. 2006).



Přímo na televizní obrazovky se tak dostal spor mezi náměstkem Jiřím Vyvadilem a ministrem Pavlem Němcem. Opravdová bitva se však odehrává spíše mezi Strakovou akademií a ministerstvem spravedlnosti. Premiér Jiří Paroubek je totiž Vyvadilovým největším spojencem. Právě on náměstka poslal na schůzku s nepravomocně odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem. Němec však o ničem nevěděl (MfD, 27. 2. 2006).


„Už u stolu jsem říkal, že budeme znárodňovat a uděláme koalici s komunisty, pokud vyhrajeme volby,“ řekl premiér na předávání ceny Podnikatel roku na pražském Žofíně. „Pochopitelně jsem žertoval,“ dodal vzápětí (LN, 2. 3. 2006).



Nejnovější výpad premiéra Jiřího Paroubka proti prezidentovi Václavu Klausovi hrozil přerůst v pořádnou mezinárodní ostudu. Paroubek jen den před příletem ruského prezidenta Vladimira Putina do Česka pohrozil Klausovi dopisem, že na Hrad nepošle své ministry k podpisu dvoustranných česko-ruských smluv. Rozčililo ho totiž, že se dokumenty slavnostně podepisují na Pražském hradě, a ne v jeho vlastním sídle na Úřadu vlády. Chybělo málo a Rusové mohli dvoustranné smlouvy podepisovat sami, což by byl v diplomacii nevídaný skandál. Premiér totiž požadoval, aby byl slavnostní podpis formálních dokumentů na poslední chvíli přesunut do sídla vlády. „Pokud k tomu nedojde, může se stát, že příslušní členové vlády se k podpisu smluv na Hrad nemusí dostavit,“ píše Paroubek v dopise prezidentovi (MfD, 3. 3. 2006).




* Jak můžete říkat, že vám chybí (poslanec Michal Kraus - pozn. zprac.), když chcete bojovat proti korupci? Přijde vám v pořádku, že se podepsal v euforii jako director pod dopis s ghanskou státní privatizační agenturou, to mu věříte?
Paroubek: Koho tím poškodil? Porušil nějaký zákon, vznikla někomu škoda? Já myslím, že ne.

*Kde berete sebevědomí, že to vedete dobrým směrem? Nejste ani předsedou strany, nikdy jste žádné parlamentní volby nevyhrál a místopředsedu jste také nevyhrál bůhvíjak výrazně.
Jednou se musí začít, paní Jílková. Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání. A o tom jsem nikdy nepochyboval.
*
Poslání od koho?
Poslání. To znamená možná od nějaké nejvyšší bytosti
. Takže předpokládám, že dokážu sociální demokracii vyvést ze situace, ve které byla.
Co říkáte tomu, že pýcha předchází pád?

To se také může stát. Samozřejmě. Ale věřím, že lidé budou rozumní a zhodnotí to, co jsme pro ně udělali a co ještě uděláme.


… V tuto chvíli platí minimálně to, že není jiný vhodný kandidát na premiéra.
* Než vy?
Nežli já
.
* A časem třeba na prezidenta...
Nevylučuju, že třeba za nějakých sedm let bych o tom uvažoval
. Osobně bych dával přednost přímé volbě.
(MfD, 15. 3. 2006).



Jiří Paroubek se netajil tím, že by mu udělalo radost, kdyby se po volbách do Sněmovny vůbec nedostala KDU-ČSL
. "Ta strana se velmi nadějně přibližuje k pěti procentům. Tomu musíme přizpůsobit taktiku. Nejvíc věřících volí ČSSD. Proto mé promluvy o Bohu a vyšší bytosti nejsou od věci," vysvětloval své nedávné výroky, ve kterých například upozorňoval, že chodí do kostela (idnes.cz, 26. 3.).



Sociální demokraté chystají atak na KDU-ČSL i Stranu zelených. „Obě tyto strany je třeba zahnat pod hranici pěti procent, která je nutná ke vstupu do Sněmovny,“ řekl premiér Jiří Paroubek při svém nedělním vystoupení na krajské konferenci v Plzni. „Musíme zabránit vzniku koalice mezi ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených,“ zdůraznil Paroubek a na adresu lidovců prohlásil, že tato strana se ke zmíněné hranici již blíží (Právo, 26. 3.).


Premiér o víkendu opět tvrdě zkritizoval vlastní volební štáb, krajské lídry a tentokrát také místopředsedu pro řízení Martina Starce. „Má trpělivost je u konce! Takový amatérismus není možný!“ hřímal v sobotu na účastníky konference. „Pokud nedojde k okamžité nápravě, budu navrhovat personální změny třeba i na úrovni místopředsedů,“ vyhrožoval. (LN, 27. 3.). „Poslal jsem 422 SMS a 300 se jich vrátilo jako špatných,“ přiznal se šéf ústecké krajské ČSSD Petr Benda (Právo, 27. 3.).



Plzeň - Volební vítězství se nám v této chvíli vzdaluje. Tak znělo varování, se kterým přijel včera předseda vlády Jiří Paroubek za členy ČSSD z kraje na jejich konferenci v plzeňském Parkhotelu. Paroubek přitom zatroubil k útoku na rivaly ČSSD na úrovni krajů. Premiér socialisty strašil zejména povolební koalicí ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Předseda vlády také prohlásil, že po osmi letech u moci je jeho strana silně opotřebovaná. „Po volbách musíme vytvářet stranu novou, bez korupčníků,“ řekl.
A co Paroubek svým lidem před volbami ordinoval? „Je třeba zaútočit na naše protivníky v krajích. Tady máte dost dobrý materiál. Nemusíme si brát servítky, neberte si je,“ radil premiér (MfD, 27. 3.).


Panu Steigerwaldovi chci říci pár věcí. Nikdy jsem neřekl, že „mám poslání vyšší bytosti“. Tvrdit něco takového už není novinářská nadsázka nebo humor, je to hloupé, hulvátské a lživé” (MfD, 31. 3. 2006).



„Jen jsem reagoval na to, co řekl. Jen jsem opakoval to, co bylo v pátek v Lidových novinách. Ale myslím si, že z vašich otázek čpí, pane redaktore, to, že vám je někdo připravil na sekretariátu ODS. Možná že jsou jiné otázky než pan Gandalovič. Pan Gandalovič není pro mě žádný problém” (LN, 3. 4. 2006).



Žádné exemplární vyloučení z ČSSD se v případě Zdeňka Doležela, bývalého tajemníka premiéra Jiřího Paroubka, konat nebude
. Předsedovi vlády stačí, že bude Doleželovi, kterého policie obvinila z pokusu o podvod v kauze Unipetrol, pozastaveno členství ve straně. Paroubek, zdá se, má k prohřeškům straníků rozdílný přístup. „Nemá smysl ho vylučovat. Pak se třeba ukáže, že je nevinný a může být dál členem strany,“ řekl včera MF DNES předseda vlády. Nedávno Paroubek volil mnohem tvrdší přístup k úředníkům z ministerstva dopravy, kteří se zapletli do biolihové aféry. „Jsou to lidé pro mě naprosto nepřijatelní, v ČSSD skončí,“ řekl na adresu Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové, vyšetřovaných v souvislosti s podezřením na korupci u zakázky na přimíchávání biolihu do benzinu (MfD, 8. 4. 2006).



„ODS a pravicová média, zejména MFD a Lidové noviny, ale také známí „estéti“ pravicové politiky, jako např. p. Železný, často rozvíjejí myšlenky o zhrubnutí a vulgarizaci české politiky po mém příchodu do čela vlády před necelým rokem. Chci se proto zeptat těchto „kritiků“, jaké že vulgární slovo (či slova) jsem vlastně použil v době, kdy jsem předsedou vlády. Tedy, konkrétně jaké a kdy jsem je použil.

V posledních týdnech vlastně denně debatuji s „obyčejnými“ občany. Oni naopak říkají něco jiného, a sice že dobře rozumí tomu, co říkám, neboť je to srozumitelné. Stejným způsobem jako já jsou napadáni ze strany ODS a jejích souputníků také ministři Jandák a Rath. Také oni se vyjadřují velmi jasně a lidem srozumitelně. Proto ty osobní útoky na ně. … To, jak česká veřejnost oceňuje Vítězslava Jandáka, je vidět na průzkumech veřejného mínění. Také v případě Davida Ratha se postupně mění postoj veřejnosti. Hysterie velké části médií vůči němu vyčpěla. … ODS ani média, která ji podporují, ovšem nemají ani za mák zájem o věcnou diskusi nad programy stran. Proto rozehrávají pseudoaféry a osobní útoky vůči klíčovým osobnostem ČSSD. …To koneckonců dokazuje zbabělé chování Mirka Topolánka, který se již dva měsíce vyhýbá utkání se mnou v některém z televizních pořadů. … Místo toho se zbabělými výmluvami a vytáčkami snaží tomuto souboji vyhnout. Je to ubohé a nehodí se to pro člověka, který by chtěl být premiérem této země. Je mi ho opravdu líto!” (Právo, 15. 4.2006).



Policie vyšetřuje stamilionové odměny, které provázely prodloužení miliardových smluv státní České pošty a ČSOB
. Příběh extrémně vysoké provize, kterou banka vyplatila lidem napojeným na politiku, aspiruje na post jedné z největších korupčních afér. Právník blízký ČSSD dostal od ČSOB třetinu ze třísetmilionové odměny za to, že banka může i nadále na přepážkách České pošty nabízet služby své Poštovní spořitelny (aktualne.cz, 18. 4. 2006).



„Je o mně všeobecně známo, že neignoruji výzkumy veřejného mínění. To ovšem neznamená, že je nečtu s vědomím zkušeností z minulých volebních klání a umím si je dávat do souvislostí. Proto jednoznačně věřím, že ČSSD, i když nyní podle různých výzkumů ztrácí na ODS 3-6 procent, znovu v červnových volbách, a to potřetí zvítězí. Mám-li být upřímný, jinak to být ani nemůže … Samozřejmě že děláme i chyby a že je možné zaznamenat i selhání jednotlivců. Ale je nesmyslné pro třísky nevidět les. A ten les za vlád ČSSD rozkošatěl a zmohutněl. Jak to ovšem tak bývá, mnozí (nikoliv všichni) novináři či opoziční politici se soustřeďují prvoplánově na ty třísky. Ale my naopak věříme, že zejména ještě dnes nerozhodnutí voliči budou u volební schránky vidět mohutný a košatý les a nezamění prosperitu a jistoty, které jsme jim my, sociální demokraté, mohli zaručit místo chaosu experimentů, jež mohou vést na jedné straně jen ke zbohatnutí hrstky a na druhé straně k chudobě většiny. … Jinými slovy: Jsem si jist, že ve volbách zvítězíme. Koneckonců nikdo jiný nemůže této zemi s takovou věrohodností zajistit jistoty a prosperitu než my …” (Právo, 22. 4.).



Paroubka pobavilo společné páteční prohlášení slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy a šéfa ODS Mirka Topolánka. Oba se shodli, že slovenské reformy se staly vzorem pro Česko. „Myslím, že není větší případ politické hlouposti a stupidity, než jsou obsaženy v tomto prohlášení, toho už snad nemůže být ve své aroganci schopna ani ODS,“ reagoval premier (Právo, 24. 4.).



Předseda vlády Jiří Paroubek je připraven příští týden zveřejnit smlouvu mezi Úřadem vlády a advokátní kanceláří Miroslava Jansty. Jansta je neformálním poradcem premiéra, jeho kancelář však nyní prověřuje policie kvůli provizi od ČSOB za pomoc při uzavírání smlouvy se státní Českou poštou ve výši 119 milionů korun. V médiích se přitom nedávno objevily spekulace, zda vysoká odměna nesouvisela s financováním ČSSD. S finanční výpomocí sociální demokracii bylo Janstovo jméno spojováno už v minulosti. Paroubek se již dříve od celého případu distancoval. „Já si myslím, že na tom opravdu nic není. Je to normální standardní smlouva mezi advokátní kanceláří a Úřadem vlády: (MfD, 24. 4. 2006).




Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek odmítá údajnou citaci svých slov o odkazu února 1948, kterou v roce 1978 otisklo Svobodné slovo
(„Pro nás mladé, kteří jsme Únor 1948 neprožili jako osobní zkušenost, je toto datum především historická událost, kdy byla s konečnou platností rozhodnuta otázka politické moci, došlo k likvidaci pozic exponentů buržoazie v politickém životě republiky. Nyní, třicet let po Únoru 1948, jsou pro nás mladé ideje Února živou výzvou. „Pochybuji, že jsem to někdy řekl,“ reagoval včera pro Právo Paroubek (Právo, 25. 4.).



Ukazuje se něco, co bych nazval jako studená občanská válka, co rozpoutala ODS a ty satelitní organizace, které se k ní hlásí a které tento trend antikomunismu naprosto intolerantního a nepochopitelného, nenávistného stupňují. Není divu, že nejrůznější patologičtí jedinci této atmosféře podléhají a fakticky konají špinavou práci za ty, kteří pro ni vytvářejí podmínky … myslím si, že v tuto chvíli jde o útoky na samu podstatu demokracie, o zastrašování kde koho, ať už se jedná např. o bývalého prezidenta …” (Právo, 28. 4.). Ty podle něj šíří trend nepochopitelného a nenávistného antikomunismu. „Mám na mysli především Mladou frontu DNES a Lidové noviny, konkrétně pány Steigerwalda, Mandlera, Šafra a Komárka, ale také některé další publicisty,“ řekl Paroubek. Práci některých novinářů označil za slovní pyrotechniku, která vyvolává intoleranci ve společnosti (LN, 28. 4. 2006).



Občanská demokratická strana se svými satelitními organizacemi a spřátelenými novináři, kteří ODS dlouhodobě podporují - mám na mysli především Mladou frontu Dnes a Lidové noviny - vyvolává v zemi dlouhodobě silně antikomunistickou atmosféru. V nedávném televizním pořadu se mě zeptali, zda mám důkazy o provázanosti ODS s MFD a Lidovými novinami. Samozřejmě že neexistuje např. formalizovaná smlouva mezi tou politickou stranou a zmíněnými deníky. Mám však k dispozici za několik měsíců prováděný každodenní rozbor zaměření komentářů v obou těchto novinách. Jestli je deset procent článků v obou novinách zaměřeno jako pozitivních či alespoň neutrálních vůči soc. dem., tak je to mnoho.

V minulém týdnu už například míra útoků Lidových novin přesáhla všechny meze, takže jsem nucen uplatnit vůči tomuto deníku dvě žaloby. Jedna žaloba je kvůli článku pana Spurného, ve kterém autor mj. naznačuje, že jsem dal pokyn k vraždě „podnikatele“ Mrázka. A hned další den se v týchž novinách v rozporu se skutečností tvrdí, že jsem před 28 lety jásavě vítal Vítězný únor a likvidaci buržoazie …” (Právo, 5. 5. 2006).


Co je teď vaším bezprostředním cílem?
Vyhrát volby. Rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU a zelených
.
Věříte, že vyhrajete?
Na sto procent. Dřív se takovému tvrzení někdo smál. Teď už se nikdo nesměje
(LN, 15. 5. 2006).




Mám-li říci svůj dojem, tak pravicové strany by v tuto chvíli nevyhrály volby,“ řekl premiér po své přednášce v pražském Goethe Institutu. Podle Paroubka zpravidla všechny průzkumy podceňují výsledek komunistů. Jestliže STEM přisoudil KSČM 13 procent preferencí, realita může být mezi 17 a 18 procenty, míní premiér. … Paroubek předvídá, že jeho duely s šéfem ODS Mirkem Topolánkem budou mít jasný průběh (Právo, 17. 5. 2006).



Doufám, že se pan Topolánek tentokrát slituje a přijde místo pana Gandaloviče (ústeckého primátora a lídra ODS ve zdejším kraji), u něhož jsem se posledně bál, že začne modrat, jak se potil. Možná, že to je důvod, proč zrušil debatu v ČT.“ Již dříve Paroubek uvedl, že Topolánka semele jako kafemlejnek (Právo, 19. 5.).




„ODS se před volbami zcela plánovitě vyhýbá věcné debatě o programových konceptech. Dá se to pochopit, tyto debaty pro ODS dopadají špatně. Nahradila je proto trvalými účelovými útoky zejména na mne, ministra Jandáka, ministra Ratha a další představitele sociální demokracie. Tyto útoky vede ODS opět většinou nepřímo, prostřednictvím „spřátelených“ novinářů, politologů, profesních svazů atd. A současně obviňují ČSSD z vulgarizace politiky. Už před měsícem jsem ODS vyzval, aby mně kdokoli doložil, kdy jsem byl v průběhu své premiérské funkce vulgární. Bez odezvy, protože neexistuje jediný takovýto příklad … Pro nás je naopak zásadní trvale liberální atmosféra v zemi bez „mackovských“ excesů a prosperující společnost, která dává prostor pro život. A to každému, aniž by se musel ptát, zda po komunistech přijdou v honu na čarodějnice na řadu socialisté, po nich třeba liberálové typu Václava Havla, gayové, Romové a další menšiny.” (Právo, 24. 5.).




Paroubek si myslí, že Topolánek se výčtem 15 kauz ČSSD snaží odvrátit pozornost od svého televizního prohlášení o Paroubkově údajném „spojení s pražským podsvětím a s organizovaným zločinem“. Paroubek se Topolánkovu nařčení brání trestním oznámením a Topolánek tvrdí, že se na proces těší.
„Znovu ho vyzývám, ať do této věci nezatahuje nikoho jiného a ať dokáže, že před kamerami a milióny diváků zbaběle nelhal,“ uvedl předseda ČSSD. „Teď se zbaběle snaží najít si alibi a mluví o tom, že jsem odpovědný za každého sociálního demokrata současnosti i minulosti,“ dodal Paroubek.„Vedu nekompromisní boj s korupcí včetně uplatnění presumpce viny v politické straně, jejímž jsem členem. To je to, co panu Topolánkovi vadí a čeho není schopen u sebe, ve svém okolí a ve své straně dosáhnout,“ shrnul Paroubek (Právo, 25. 5.).



Jiří Paroubek si chce z komunistů "vychovat" koaličního partnera
. Po letošních volbách s nimi ještě není ochoten ve společné vládě zasednout, po těch dalších už možná ano. Premiér v rozhovoru pro HN říká, že přivést KSČM do vlády je jeho dlouhodobý plán: „Měl bych chuť je zatáhnout do systému naplno” (HN, 26. 5. 2006).



Víte, pane redaktore, já tyhle výroky samozřejmě beru jako předvolební rétoriku člověka, který ze zoufalství vsází na to, že bude namáčet sociální demokracii do nějakých pseudokauz. Nebo do kauz, které už dávno vyšuměly. Na druhé straně se ale obávám, že on tu rétoriku už nepoužívá jen účelově, že jí už také sám trochu věří. Proto jsem mu doporučil pobyt v psychiatrickém sanatoriu mého přítele Jana Cimického, s pro něj jistě sympatickým názvem Modrá laguna. Tam by se mu snad ulevilo … Jsem spokojený s jeho výsledkem. Podle průzkumu agentury STEM jsem vyhrál v poměru 60:40 - to je rozdíl dvou tříd … Takhle to prostě je - ODS ví, že v regulérní debatě na mě žádný z jejích představitelů nemá … Já nemusím být tak nervózní, jako pan Topolánek - díky tomu, že v té "play-off" mám výrazný náskok, voličidiváci si určitě pamatují výsledky našich předchozích debat. … A konečně : ve vší skromnosti se domnívám, že jsem bystřejší než můj protivník. Tak to prostě je …” (Právo, 27. 5. 2006).



„Podívejte, v Ústí mě pan Gandalovič v těch esemeskách „porazil“ tuším v poměru 51 ku 30. A několik dní poté se střetl v televizní debatě s panem Bursíkem. Náš souboj nebudu hodnotit, ale pan Bursík, jak jsem to viděl, byl jednoznačně kompetentnější než pan Gandalovič. Pan Gandalovič přesto opět slavně zvítězil, dokonce o plných 68 procent hlasů! Takže jestli tady někdo výsledky manipuluje, a to dokonale a dlouhodobě, tak je to ODS” (Právo, 8. 4. 2006). „Moje první utkání s panem Gandalovičem proběhlo z jeho strany naprosto slušně a korektně. Podle průzkumu veřejného mínění v něm prohrál v poměru 39:61, čili to bylo v podstatě k.o.” (Právo, 27. 5. 2006).



Premiér Paroubek odpověděl na otázku Hospodářských novin, zda čte komunistické Haló noviny, takto: „Já je čtu pravidelně, stejně jako čtu třeba Lidové noviny. A řeknu vám, že mi je mnohem hůře z Lidových novin” (LN, 27. 5. 2006).



ODS podle Paroubka jen hledá alibi pro svou očekávanou volební prohru. „Proč bychom odposlechy na pana Topolánka vytahovali, on nám přece jako šéf ODS vyhovuje?Pane Topolánku, špičková politika není pro vás … Především půjde o to, kdo bude premiérem této země, jestli já, nebo pan Topolánek. Vyberte si,“ (Právo, 29. 5. 2006).


Zkrátka a dobře: Stoupáme znovu, potřetí, k vítězství” (Právo, 29. 5.).


Kubice : Státní správu prorostla mafie
(aktualne.cz, 29. 5. 2006).


„Část policistů se snaží rozhodnout volby pomocí 'estébáckých' metod”, soudí Paroubek, podle něhož by ODS po případném volebním úspěchu nastoupila cestu k policejnímu státu. „Fackami a lží chtějí vyděsit a zmást lidi v naší zemi," řekl předseda vlády (LN, 30. 5. 2006).


„I když se Jirka umí kontrolovat a nikdy se neopije, po půl litru vína, jako každý mužský, se trochu vytahuje,“ posteskla si Zuzana Paroubková (LN, 30. 5.).



Civilní kontrarozvědka (BIS) disponuje poznatky o činnosti některých podnikatelských a finančních skupin, které se snažily ovládnout velmi lukrativní a státem dotované oblasti výroby biopaliv
. … Kontrarozvědka rovněž upozornila na to, že různé podnikatelské a finanční skupiny využívají klientelismu a neloajálnosti některých představitelů státních orgánů. "Zmíněná uskupení pronikají do státních institucí, kde si cíleně budují kontakty, zejména na úředníky s rozhodovací pravomocí," konstatuje BIS. "Velmi nebezpečné jsou aktivity navzájem propojených skupin osob disponujících právními znalostmi, různými kontakty a vlivem v oblasti legislativního procesu, které se formou korupce a vzájemných závazků snaží vytvářet síť účelových vztahů v justici, policii a politice," uvedl tiskový mluvčí BIS Jan Šubert (novinky.cz, 31. 5. 2006).



„Bezpečnostní informační služba nedisponuje žádnými prověřenými informacemi, které by dokazovaly propojení premiéra a členů vlády na organizovaný zločin. Materiál předložený panem Kubicem považuje BIS s výjimkou případu Antropoid ... za souhrn vybraných prvotních operativních poznatků …” (TV Prima, 31. 5., ČTK, 1. 6.).


Pan Kubice je lhář, křivopřísežník a hnusný člověk”... „Je to politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz,“ komentoval zveřejnění Kubiceho závěrů premiér Jiří Paroubek. Podle něj se ODS za pomoci některých „spřátelených“ policistů pokouší zvrátit výsledek nadcházejících voleb. (LN, 31. 5. 2006).


Za politický gangsterismus včera označil nařčení ODS a plukovníka Jana Kubiceho na adresu špiček soc. demokracie předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek
. Obvinil ODS z pučistických praktik.

Paroubek včera uvedl, že v právním státě nerozhoduje o kauze poslanec či policista, ale dozorový státní zástupce. „Já bych řekl, že to, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz. To jsou slova, která mě nejvíce napadají v souvislosti s posledním činem, špinavým činem ODS,“ řekl Paroubek (Právo, 31. 5. 2006).

Na středeční tiskové konferenci ČSSD k aktuálním událostem se premiér Paroubek opřel do prezidenta Klause: „Za jeho vlády došlo k bankrotu a morálnímu rozvratu země.“ Paroubek varoval občany před volbou ODS. „Chtějí bez udání důvodů ohrozit vyhazovem 4,5 milionů zaměstnanců a statisíce nájemníků. Zdraží teplo, vodu, veřejnou dopravu.“ Podle premiéra ODS rozpoutáním skandálu chce odradit lidi aby nešli k volbám (online.euro.cz, 31. 5. 2006).



Přijdu, až se mi omluvíte. Zatím o mně píšete samé lži, a proto jsem na vás také podal dvě žaloby,“ řekl premiér, který je k Lidovým novinám již tradičně velmi kritický. Loni v srpnu Paroubek označil LN za nejreakčnější noviny v Česku a v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny dokonce uvedl, že čte raději komunistické Haló noviny než Lidové noviny (LN, 31. 5. 2006).


Premiér Jiří Paroubek během tiskové konference několikrát při otázkách novinářů znejistěl. Nejvíce ho zaskočil dotaz reportéra TV NOVA, který se odvolal při své otázce na aktuální zprávu BIS. Ta údajně potvrzuje zprávu Kubiceho. „Nemám takovou zprávu, asi půjde o osobní názor pana mluvčího BIS”, řekl Jiří Paroubek (lidovky.cz, 31. 5., podobně Právo, LN, 1. 6.).



„Já si myslel, že budeme mít nějaký profilový rozhovor, já už víc o tom nechci hovořit (o Kubicem - pozn. zprac.), zejména ne s Lidovými novinami,“ ukončil rozhovor a zavěsil. Na další telefonáty ani textové zprávy už nereagoval (LN, 1. 6. 2006).


„Milá Olinko, všechno nejlepší k tvému životnímu jubileu. Předseda vlády Jiří Paroubek, 17. květen 2005.“ Přání je určeno Kočkově manželce Olině (MfD, 1. 6. 2006)



„Já bych chtěl říci, že to byl boj proti všem. Musím říct, že bohužel také proti médiím, aspoň řadě lidí v médiích, novinářům, kteří pracovali v žoldu Občanské demokratické strany, typu pánů Steigerwalda, Tuny, Martina Komárka a některých dalších. Jinak musím říct, že řada lidí v médiích pracovala, myslím si, korektně a musím jim poděkovat. Ještě k těm lidem v těch médiích, kteří pracovali ve prospěch ODS: velice zjevně bych jmenoval pana Kmentu. Byl to tedy boj proti části lidí v médiích, proti jednotné frontě zločinců typu Krejčíře, lhářů typu Kubiceho, mocichtivé ODS. …Jak vidíte z volebního výsledku, volby v České republice vyhrála Občanská demokratická strana. A vy očekáváte, že jako předseda druhé nejúspěšnější strany přiznám volební porážku a podám ruku vítězům. To bych normálně udělal, ale takovéto gesto dělat nebudu. … ODS … zmobilizovala své finanční zdroje a ve spolupráci s většinou periodik, veřejnoprávní televize a rozhlasu rozpoutala nevídanou kampaň. Když ani toto nepomohlo, sáhla ODS k jiným metodám: k projevům násilí, pomluvám, osočování. Převzali v určité absurditě metody manipulace veřejnosti, které využíval totalitní režim před rokem 1989. … Pod heslem vítěz bere vše, spoléhá ODS, že se rychle ujme moci a spolu se svými agenty přisluhovači zajistí těmto osobám beztrestnost. Toto já a sociální demokracie, jímž jsem předsedou, nedopustím. Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, snad jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita. Pokud by občané uvěřili kampani ODS a jejím experimentům, jsou sami strůjci svého osudu a nelze nic namítat. Pokud volebního vítězství dosáhli nečestně, nemůžeme to v zájmu tohoto státu tolerovat. … Chtěl bych ještě připomenout panu prezidentovi, že v tuto chvíli podle propočtů, které jsou, má levice 101 mandátů z 200, to je většina. … V tuto chvíli nepředpokládám, že by pan Topolánek byl schopen sestavit vládu, která by měla v Poslanecké sněmovně 101 mandátů, které potřebuje. Prostě on tu vládu nesestaví s potřebnou parlamentní podporou, to je fakt. A myslím si, že pánové Klaus a Topolánek to musí vzít na vědomí“ (ČTK, 4. 6.).




Paroubek: „ Paroubek, prosím.“
Já: „Dobrý den pane Paroubku, chci vám popřát k volebnímu úspěchu!“
Paroubek: „Děkuji vám a nashledanou...“
Já: „Počkejte, vás ani nezajímá, kdo vám volá?“
Paroubek: „A kdo teda volá?“
Já: „Tady je Radovan Krejčíř, Seychelské ostrovy...“
Paroubek: „Ty jeden dobytku, já ......“ a zavěsil (rkrejcir.com, 4. 6. 2006).



S ohledem na to, že volby mohou být nikoliv za 4 roky, ale třeba za půl roku, tak by asi nebylo moudré zbavovat se politického lídra, který stranu přivedl k historickému úspěchu... no tak podívejte, oslabit se může (jeho pozice - pozn. zprac.), to samozřejmě ano, ale také nemusí, protože za půl roku budeme mít další volby. A měnit lídra, který vyhraje volby nebo je jedním ze dvou vítězů voleb, tak to udělá jenom hloupá a nesebezáchovně se chovající strana ... nevylučuji ani svůj odchod, ale nemyslím si, že by to sociální demokracie udělala. Protože při vší úctě - ne že bych chtěl příliš přeceňovat svoji osobu - v tuto chvíli ČSSD nemá nikoho, kdo by ji dovedl k takovému grandióznímu volebnímu výsledku kromě mne“ (MfD, 6. 6.).


Novinářům : „Jděte ode mě,“ rozkřičel se na jednu z redaktorek. „Celou dobu jste se ke mě chovali jak hovada, tak teď mě nechte bejt” (LN, 5. 6.).



„Jestli si někdo myslí, i v rámci soc. dem., že snad připustím nějakou cestu k velké koalici, tak to prostě nepřipustím … Pokud jde o program eventuální středopravé koalice, tak ať chlapci zapomenou na jakékoli experimenty, které by změnily tuto zemi v největší laboratoř střední Evropy a obyvatele v pokusné králíky. Rovná daň nebude, veřejné služby se privatizovat nebudou. Na to ať zapomenou. … Také jsem pánům Topolánkovi, Kalouskovi a Bursíkovi řekl, že bez nás si ani ruce neumyjí” (Právo, 5. 6.).



„Asi to nebylo nejvhodnější. Jenže já jsem jenom hovořil, to byla slovní pyrotechnika, ale toto se už týká mé rodiny, tam už přestává legrace”.
* Řekl bych, že vám se ta slovní pyrotechnika s únorem nepovedla.
„Ale tohle je už teror” (MfD, 5. 5. 2006).


* Jistě se chcete vrátit do premiérského křesla ...

„No, to určitě ano ... Ten poslední plán, který jsem rozvíjel 13 měsíců, tak ten se vydařil ... ten už začal být realizován v neděli ... No, tak určitě je to směřování k premiérskému křeslu ! A zejména k revanši v příštích volbách !“ (MfD, 6. 6.).


Předseda ČSSD po dnešním setkání s prezidentem Václavem Klausem uvedl, že podstata projevu byla racionální, použité výrazové prostředky ale byly chyba. Zároveň dodal, že jde z jeho strany o "první vážnou chybu", kterou za 13 měsíců v čele vlády udělal (ČTK, lidovky.cz, 8. 6. 2006). „Pokud jde o ten sobotní projev, že pokud jde o výrazové prostředky, tak to byla z mé strany chyba... Z tohoto hlediska se české veřejnosti také omlouvám”, uvedl Paroubek. K novinářům : „Omlouvám se za výrok, že by byli pánové žoldáky ODS … A každý jejich další článek nebo vystoupení, které budou hrubým útokem na mou osobu, budu zvažovat podání trestního oznámení” (ČTK, lidovky.cz, 8. 6. 2006).



Na otázku, co říká průzkumu veřejného mínění, který ukazuje, že většina občanů si nepřeje velkou koalici, Jiří Paroubek řekl: „To je ale zajímavé číslo ! A co tedy lidé chtějí ?” (ČT 1, Události, 6. 6. 2006).


Když ODS neuspěje, vládu chci sestavit já : „Já si myslím, že tu je pořád ještě šance vytvořit levostředovou vládu. ... Vznik pravicové vlády nepřipustíme” (HN, 9. 6. 2006).




Sylva Vaněček Šauerová
 
  Přístupy: 4944 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA