Co takhle Test Study Guide written in simple Czech, profesore ?
Sylva Vaněček Šauerová
Když se ekonom Jan Švejnar ucházel o americké občanství, musel v testu státní administrativy (Department of Homeland Security) odpovídat na celou řadu otázek, mezi jinými i na to, co znamenají hvězdy na americké vlajce, jaká je jejich barva a celkový počet anebo kolik pruhů nese tento státní symbol. Nesmějme se, všechny otázky nejsou takto triviální, zahrnují i starousedlíky, kolonie, občanskou válku, prohlášení nezávislosti, ústavu, nejvyšší orgány státu, jednotlivé prezidenty etc. Dnes se tentýž Jan Švejnar uchází nikoliv o české občanství, nýbrž rovnou o post prezidenta České republiky. Je tedy přirozené, že budí oprávněný zájem všech místních médií a nás všech.
V neděli 16. prosince 2007 se tak stal – jako již oficiální kandidát sociální demokracie a Zelených – hostem Petra Šimůnka v pořadu TV Prima Nedělní partie. A děly se věci ! Snad bychom mohli Janu Švejnarovi, který žije již větší část života v zahraničí, odpustit, že neví, kde lze vidět sochy Matyáše Brauna (odpověď měla znít na zámku Kuks nebo anebo třeba v lapidáriu benediktinského kláštera v Kladrubech u Stříbra) nebo že nikdy neslyšel o gens Bohemanorum nebo Bohemanech (podle Dušana Třeštíka, Počátky Přemyslovců – Vstup Čechů do dějin, NLN 1998, totiž v české kotlině nikdy neexistoval jiný kmen než kmen Čechů, což uniklo patrně i P. Šimůnkovi). Nedokázal však odpovědět ani na otázku, kde zazněly poprvé tóny české státní hymny (Fidlovačka) a překvapen byl i dotazem, jaký nápis nese prezidentská standarta. „CO PŘESNĚ MYSL?TE ?“, reagoval zaskočeně a pak, po americku, uvolněně dodal : „Budu se muset informovat“.
Jan Švejnar neví, jak vypadá prezidentská standarta, oznámila shodně den poté všechna hlavní tisková média. Šlo o otázky záludné (leč oprávněné), jak se domnívá kupříkladu redaktor přes kulturu (!) Jan Potůček v Reflexu ? Tak to je velmi úsměvné. Především šlo vesměs o reálie, které jsou vyučovány již ve II. stupni základní školy.
Nedosti na tom. V pondělí 17. prosince 2007 zveřejnil deník Dnes rozhovor : „Švejnar : „ Jsem pevně přesvědčen, že v prezidentské volbě zvítězím“. Jedna z položených otázek začínala takto :
· Na standartě prezidenta, která vlaje nad Pražským hradem, je nápis Pravda vítězí. Václav Havel dodával, že vítězí nad lží a nenávistí...“.
Podle poznámky redakce, obsažené v poslední otázce, byl rozhovor pořízen v sobotu večer, tedy pouhý den předtím, než si Švejnara tak „vychutnal“ Petr Šimůnek v živém televizním vysílání.
Toto již vzbuzuje nejistotu. Nerozuměl snad profesor otázce Viliama Bucherta v MfD ? Nebyl – třeba ve stresu – schopen (patrně novou) informaci registrovat a memorovat ? Víme, že Jan Švejnar hovoří česky. Chápe ale také smysl vyřčených slov ? Nejde o ironii. Podobný problém stíhá řadu emigrantů, kteří žijí v zahraničí 30, 40 či více let a nestýkají se s českou komunitou. Ano, mluví sice stále ještě plynně a bez nesprávného akcentu (i když pozorné ucho ze Švejnarových slov angličtinu slyší), často se však dotazují : „Co přesně jste myslel ? Jak tomu mám rozumět ?“ Lapsus nelze jinak uspokojivě vysvětlit. Museli bychom pak totiž předpokládat, že Jan Švejnar je totálně bezstarostná osobnost, jíž je nějaká česká symbolika natolik „ukradená“, že nepokládal za nutné ani se „mrknout“ v rychlosti na Internet
To navozuje mnohé otázky, které by měly být směrovány především k redaktorům českých médií. Je skutečně důležité jenom to, jak vidí prezidentský kandidát českou ekonomiku, Evropu, globální oteplování, americký radar, nereformované komunisty či případné povolební uspořádání ? Neměly by být nejzákladnějším a zcela samozřejmým požadavkem rovněž znalosti historie státu, práva a české kultury ? Jaká to bída ! Troufám si říci, že ŽADN? z minulých neúspěšných prezidentských kandidátů uplynulých let nebyl v humanitních oborech takovým zoufalcem.
Pokud se pak týká chování Jana Švejnara : dovolil si podobnou „bezstarostnost“, když šlo o získání amerického občanství, nebo se „informoval“ až po napsání testu ? What is the supreme law of the land? What does the Constitution do? Možná by nebylo „od věci“ informovat se po příjezdu domů, co by řekli Američané prezidentskému kandidátovi, který by řekl : „Jaká konstituce ? Jaké hvězdičky ? Budu se muset informovat ...“. Děláte si z nás legraci, profesore ?
Sylva Vaněček Šauerová