Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Vzpomínaní na Václava Havla III

Emanuel Mandler

V Předchozí části rozhovoru s Václavem Machálkem jsme se dozvídali o existenci opoziční skupiny Demokratická iniciativa,, v níž byli tři bývalí tvářisté (Doležal, Mandler, Štindl). Tato skupina usilovala o spolupráci s Chartou 77, ale Václav Havel to odmítal, po věcné stránce také proto, že Charta sama sebe definovala jako organizaci ne-politickou, výlučně morální.. A tak Charta založila opoziční politickou skupinu HOS (Hnutí za občanská práva), která nejprve spolupracovala s DI, ale posléze od této spolupráce na zákaz Václava Havla upustila. Nepochybně zásluhou Václava Havla se také nepodařilo uskutečnit jednání o programu pro převzetí moci od komunistů..

Otázka Hovořil jste o neochotě Charty 77 vytvořit v předvečer převratu program. Mohla se i v tom nějak projevit nadvláda morálky?
Pan Machálek A jak! Je snad možné jinak přesvědčit lidi, že stačí, aby cinkali klíči a režim se zhroutí, než přesvědčením, že se to (působením Morálky) zařídí samo? Ale byly také ještě jiné věci.
Především týden před převratem, když Demokratické iniciativě bylo jasné, že s ní nebude spolupracovat nikdo z opozice. prohlásila se nezávislou (opoziční) politickou stranou. Mělo to velký ohlas; z celé republiky přicházely stovky dopisů s přihláškami.

Otázka To se ovšem Václava Havla netýká.
Pan Machálek Jak to že ne? Stačilo ještě čtrnáct dní a bylo by to přemazalo celý ten nápad s veselicí 10. prosince. Jenomže: dva dny po událostech 19. listopadu odpoledne (8 dní poté, co se DI prohlásila politickou stranou) chartisté a význační disidenti se sešli, aby se připravili na večer, kdy mělo vzniknout Občanské fórum. Neměli zájem na tom, aby se této schůzky zúčastnili i zástupci Demokratické iniciativy. Jak je z této přípravy vyloučit?
Stal se zázrak. Dva dny poj událostech na Národní třídě, když už StB nefungovalo, přece jen sáhlo k ojedinělé akci. Estébáci si došli ke všem členům předsednictva Demokratické iniciativy a „zatkli“ je. Drželi je v odloučení od světa skoro až do půlnoci. To už bylo Občanské fórum založené.

Otázka Rozumím-li tomu dobře, domnívá se pan Mandler, že Václav Havel zorganizoval jeho zatčení 19. listopadu.
Pan Machálek Nemyslí si to. Takovou černou práci neobstarávají šéfové. Ve vedení Charty bylo dost lidí, kteří sami mohli dostat nápad zařídit spolu s StB, aby se vedení Demokratické iniciativy nedostalo na odpolední schůzku a večer se nemohlo zúčastnit založení Občanského fóra. Byl to výborný nápad, vše bylo výtečně zorganizováno a nakonec – nakonec to nevyšlo. Karel Štindl nějakým způsobem unikl estébákům, přišel na odpolední schůzku a večer, když ještě ostatní členové vedení DI úpěli na služebnách StB, podepsal za Demokratickou iniciativu ustavení Občanského fóra.

Otázka Co tomu říkal Václav Havel?
Pan Machálek To je složitá věc. Především v počátcích Občanského fóra si pojistil svou pozici jednak spoluprací s komunisty (Čalfa), jednak tím, že Občanské hnutí bylo „uspořádáno“ jako hnutí bez instituce členství a bez organizace. Jeho schůzí se mohl zúčastnit každý. Lidé se do Občanského hnutí jen hrnuli a to bylo pro Havla výhodné. Nevyjasněný, neorganizovaný dav nemůže nic rozhodnout. Vytvořil proto s několika dalšími takzvaný krizový štáb, který rozhodoval o všem. Kolik lidí (plénum) se to dozvědělo, bylo celkem jedno. Vše řešil krizový štáb.
Pokud pak jde o Demokratickou iniciativu jako takovou, i to bylo snadné. Její představitelé nebyli zvoleni do žádných funkcí a Havel Mandlerovi výslovně zakázal vystupovat před veřejností. Když ale náš zapisovatel směl jít na VŠE, byl ve velké síni jakožto představitel strany přivítán mohutným pískotem studentů.
Havlovi a Občanskému fóru nezáleželo na tom, jaký má strana program a co dělá. Jediná správná instituce byla ne strana, ale hnutí. Těžko si nevzpomenout na Havlovu Moc bezmocných, která kladla důraz na dočasné organizace a namítala, co jen mohla, proti politickým stranám jako takovým.
Zní to neuvěřitelně, ale členům komunistické strany se v této skrumáži velmi dobře dařilo. Výsledek toho i dalších akcí Občanského fóra má svou dohru i dnes.

Otázka (poslední) Jak hodnotí pan Mandler Václava Havla celkově po politické stránce?
Pan Machálek Oceňuje jeho energii, vytrvalost a schopnost působit na lidi. Dodnes mu nejde do hlavy mechanismus, jímž si Havel pořídil tak velkou popularitu v zahraničí. Naopak si neváží jeho teoretických idejí a je přesvědčen, že působily a dodnes působí společensky negativně. To se v první řadě týká jeho spolupráce s komunisty. Těžko asi kdy náš zapisovatel zapomene, že v době, kdy Občanské fórum jednalo o tom, jak vyjít s komunisty, byl zavřen na policejní služebně na Vinohradech a že jeho zatčení přinejmenším souviselo s jednáním Občanského fóra



Emanuel Mandler
autor je historik a publicista
 
  Přístupy: 43572 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA