Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Nedělejme z premiéra Fischera bílého koně

Mirek Topolánek

09.10.2009, MF DNES

Dneškem vypršel mandát vlády Jana Fischera, ale přes některé výhrady se ukazuje jako schopná pokračovat v práci až do řádných voleb v květnu příštího roku.

Proto se chystáme dohodnout na programu a personálním složení. Příslib tolerance ze strany ODS však neznamená, že bychom mlčky akceptovali všechny návrhy a všechna rozhodnutí vlády. Budeme muset naopak důsledně sledovat a případně i kritizovat její kroky. Nikdo není neomylný, ani úřednická vláda.

Pokládal bych za polovičaté a neodpovědné si teď omýt ruce a bez zpětné vazby a kontroly nechat vládu dělat, co se jí zamane. Naši toleranci nechceme zaměnit s lhostejností vůči budoucnosti a dopadům vládních rozhodnutí.

I kdybychom tu měli politický kabinet, tak by v této situaci zasedli předsedové stran k jednáním.

Až by bylo připraveno nové programové prohlášení, vláda by si s ním standardně šla pro důvěru do Sněmovny.

Je škoda, že to premiér odmítá. Zvláště když tu je velká šance rozšířit podporu druhého Fischerova kabinetu o KDU-ČSL a TOP 09. Takový mandát všech demokratických parlamentních uskupení by byl velmi silný.

Projednávání Janotova balíčku, pro který nakonec hlasovaly všechny strany kromě komunistů, ukázalo, že zde existuje shoda. Je třeba toho využít a dohodnout se na programových, legislativních a personálních krocích Fischerovy druhé vlády.

Kdo by vůbec mohl mít zájem těmto jednáním bránit? Jedině ten, kdo nechce dohodu, kdo nechce kompromis, a naopak chce vyvolávat chaos. Aby v kalných vodách a za zády úřednického premiéra mohl skrytě prosazovat své lobbistické cíle a přihřívat si partajní polívčičku. ODS je proto připravena k dohodě o programu a složení druhé Fischerovy vlády, a to na stejné platformě, na jaké probíhala jednání o tzv. Janotově balíčku. Jsme také následně připraveni podporovat ty kroky Fischerovy vlády, které budou rozumné a navážou na úspěšný vývoj z posledních tří let.

Zejména podpoříme boj proti korupci a další protikrizová opatření, jmenovitě v oblasti zdravotnictví, zaměstnanosti a vzdělávání.

Stejně jako stabilizaci veřejných financí, přípravu rozumného rozpočtu na rok 2011 a lepšího systému čerpání evropských peněz po roce 2013. A samozřejmě rozvoj eGovernmentu. Tento pro občany prospěšný projekt, který si do programu dala i první Fischerova vláda, nyní svévolně torpéduje ministr vnitra za ČSSD Pecina.

Pecinovy záškodnické útoky
Právě politické kroky Martina Peciny jsou jasným důkazem, že už neplatí dohoda o první Fischerově vládě.
A že se ne každý chová tak profesionálně jako premiér Fischer či ministr financí Janota, které nominovala ODS.

Bez nové programové dohody všech demokratických stran si někteří ministři budou moci ve svém resortu vládnout jako ve svém vlastním státu ve státě. Bez kontroly parlamentu, a tedy bez kontroly voličů. Podle české ústavy však rozhoduje vláda ve sboru a zpovídá se Sněmovně. Nemá to být nesourodý tým solitérů, kde každý kope jen za svou stranu.

Taková anarchie není vhodná pro Českou republiku. Nemůže být ani v zájmu premiéra Jana Fischera. Ten by se coby úřednický premiér dostal do podřadné role bílého koně, který svým čistým štítem kryje ty, kteří v zákulisí tahají za nitky. I v jeho zájmu by měla být jasná programová a personální dohoda, která zajistí nadstranické složení kabinetu.

Vzhledem k chování Jiřího Paroubka jsem k možnosti dosažení takové dohody poměrně skeptický. Ale jak se říká, naděje umírá poslední.Mirek Topolánek
předseda vlády ČR
Osobní stránky
 
  Přístupy: 10484 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA