Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Svých rasistů máme dost

David Vodrážka

07.12.2009, Týden

Zvát politika, který má pověst, a bohužel nejen pověst, populistického extremisty, je samo o sobě na pováženou. Pokud se diskuse s takovým člověkem má odehrát na půdě jedné z parlamentních komor, jedná se nejen o velmi chybný krok, ale potenciálně i o nebezpečné gesto směrem ke společnosti.

Každý má samozřejmě právo vyjadřovat své názory, jakkoli mohou být odpudivé, pokud se tak děje v rámci zákonných norem. Pokud by pan Geert Wilders do Česka přijel jako soukromá osoba, těžko by proti tomu mohl někdo něco namítat. V případě pozvánky od ústavní instituce je však situace úplně jiná.

Politici nesmějí hrát aktivní roli při propagaci názorů, které vedou k prohlubování vzájemné nesnášenlivosti mezi lidmi, při propagaci extremismu a jiných společensky nebezpečných jevů. Veřejná diskuse rozhodně takovou reklamou je. Naopak bychom se měli snažit dopad podobných názorů co nejvíce limitovat. Koneckonců máme v České republice problémů s rasismem rozhodně více než dost a nemusíme si je ještě dovážet z Nizozemska. Nebudu si hrát na odborníka na extremismus či náboženský fundamentalismus, ale že se nejedná jen o prázdná slova, je patrné na první pohled. Politik Wilders je scenáristou filmu Fitna (Rozvrat), který vzbudil v Evropě vlnu nevole tím, že hraj e na nejnižší lidské pudy. Dopouští se v něm účelového paušalizování, když dává rovnítko mezi islám, nenávist a terorismus. Takový přístup vedl v dějinách již k mnoha lidským tragédiím. Wilders živí v lidech nebezpečné předsudky, aby označil za viníka současných evropských problémů jednu náboženskou menšinu. Není nic snadnějšího a také nic více scestného.

Pokud i nizozemské soudy, známé svým velmi liberálním přístupem, vydají souhlas k trestnímu stíhání tohoto politika pro šíření nenávisti a diskriminace a Velká Británie mu ze stejných důvodů dokonce odmítne povolit vstup do země, jde o jasné varování i pro nás. O pozvání takového člověka do Senátu se nedá jen říct, že není třeba, ale spíše, že by být zván opravdu neměl.David Vodrážka
1. místopředseda ODS a starosta Prahy 13
 
  Přístupy: 32290 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA