Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Co Klaus na Nový rok neřekl

Petr Štěpánek

Parlamentnilisty.cz mne požádaly, abych okomentoval novoroční projev prezidenta Václava Klause. Co mi tedy zbývá, než napsat, co si opravdu myslím, i když žádnou velkou radost z toho nemám.

Václav Klaus je člověk, se kterým jsem spojil téměř dvacet let svého – politického – života. Nikdy jsem s ním sice nesouhlasil úplně ve všem, leč v naprosté většině věcí ano. Vždy mi byla blízká především systémovost jeho myšlení a jeho víra ve standardní politické mechanismy. Právě v tom také vždy bývala Klausova síla.

Vzhledem k výše uvedenému to mám tedy poměrně jednoduché, i co se týká Klausova letošního novoročního projevu. Ve většině věcí s ním souhlasím.

Na obrazovce jsem si také povšiml fotografie Margaret Thatcherové v pozadí za Klausem. Její umístění na dobře viditelném místě jistě není náhoda. Naopak – je to obrázek více než symbolický. Svět zmítaný finanční krizí a falešnou politickou korektností potřebuje novou Thatcherovou a nového Reagana, nikoli falešného a prázdného Obamu či klimaticky třeštící Merkelovou.

Na jednu věc ovšem pan prezident ve svém novoročním projevu zapomněl. Když zmiňoval, že vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu bylo v naší zemi vůbec historicky první vyslovení nedůvěry vládě od roku 1918, zapomněl dodat, že právě on sám, respektive některé jemu velmi blízké osoby, byly aktivními aktéry této historické premiéry. A že to Českou republiku velmi poškodilo, navenek i dovnitř.

Je to – i pro Václava Klause – velmi neslavný primát. Pohled na člověka, se kterým jsem spojil svých dvacet politických let, kterak se staví do jednoho šiku s nejpříšernější postavou naší polistopadové éry, aby z důvodů osobní ješitnosti podrazil nohy právě svému nástupci, jenž mu podvakrát pomohl na Hrad, byl vpravdě šílený.Petr Štěpánek
Člen Rady ČTÚ, hudebník a spisovatel.
Osobní stránky
 
  Přístupy: 32842 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA