Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Bolševická rétorika Václava Moravce a prima Topolánek

Jana Dědečková

Je paradoxní, že na bolševickou rétoriku musel Václava Moravce upozornit právě bývalý svazák, dnes generální ředitel Sazky Aleš Hušák, nicméně je nutné přiznat, že ani aktivní Hušákova angažovanost v minulém režimu nemůže zastřít fakt, že měl pravdu. Moravec bolševickou rétoriku často používá vůči hostům, které se snaží dostat do úzkých. V mnoha případech se mu to daří a hosté , kteří se neumí bránit slušnému hulváctví jsou zahnání do kouta. Ne tak Aleš Hušák. Ačkoli ke konci svého talk show již značně demagogicky deptal náměstka ministryně školství Jana Kocourka, v průběhu svého vystoupení řekl několik velmi zásadních pravd. „V této zemi bude dobře v den, kdy si lidé začnou vážit těch, kdo přinášejí práci „, byla jen jedna z nich.

Václav Moravec, vyhlášen sice nejlepším moderátorem v nějaké pochybné soutěži (bohužel si nevzpomenu v které), je smutnou postavou České televize. Asi tak smutnou, jako byl svého času moderátor hlavního diskusního pořadu Novy Jan Vávra. Tradovalo se o něm, že je nesmírně pracovitý a nikdy si nebere dovolenou. Jen zasvěcení věděli, že si dovolenou nedopřál jen ze strachu, že by jeho zástupce mohl prokázat lepší moderátorské kvality. Obávám se, že podobné je to s Václavem Moravcem. Zvýšeným pracovním výkonem nahrazuje kvalitu a záměrně vytváří mýtus o své nenahraditelnosti. Nedomnívám se však, že ČT trpí nedostatkem srovnatelných, ne-li lepších, moderátorských osobností. V povolebním studiu (volby do EU) jsem se zájmem sledovala moderování Daniela Takáče a musím konstatovat, že v porovnání s Moravem byl několikanásobně lepší. Nejen rozsahem znalostí, ale především neotřelým stylem, zajímavými dotazy a objektivitou.

Pochopitelně, že nejen Moravec je příčinou, že OVM sleduje stále méně diváků. Nebo lépe řečeno, začne sledovat a po nějaké době odchází na jiný kanál. Jen hodinový diskusní pořad je velice náročný na moderátorský výkon a vyžaduje hodiny přípravy, pokud má být pro diváky zajímavý nejen pozvaným hostem, ale především obsahem. Pořad Otázky Václava Moravce trvá dvě a půl hodiny a kvantita zde vítězí nad kvalitou. Udržet u obrazovek i ty největší fanoušky politiky, není možné tímto stylem, a už vůbec ne s jedním nevýrazným a divácky vyčpělým moderátorem. Tento pořad potřebuje inovací jako sůl a nechce-li ČT jen zbůhdarma zabíjet vysílací čas, měli by se odpovědní pracovníci hluboce zamyslet, zda není nejvyšší čas změnit povolání.

Prima je prima

Tento Primou tolik oblíbený slogan vůbec neplatí doslova. Značný příklon této televizní stanice k ČSSD je více než zřejmý ze sledování zpravodajství, kde se nedá ani tak hovořit o zkreslování informací, jako o tom, že negativní zprávy z Paroubkova se prostě a jednoduše nedávají. Modré ptáky primáčtí zpravodajci opravdu nemusí a když už o nich dají nějakou zprávičku, tak z ní vyletí se značně zmáchanými křídly. Překvapením proto bylo, že se v Partii objevil předseda ODS Mirek Topolánek a moderátor Punčochář ho nedusil otázkami typu „ kdo je váš soused“ nebo „jak bylo v Toskánsku“, ale celkem slušně vedl debatu o politických otázkách. Pokud by se vám mohlo zdát, že Mirek Topolánek byl uvolněný, klidný, neironický, velmi otevřeně se vyjadřující i k vnitřním problémům ODS, politolog Jan Kubáček - odchycený zpravodajským štábem Primy někde na strání při stavbě sněhuláka, vaše pocity rozhodně posune tím správným směrem.
„Jako unavený kapitán potápějící se lodi, uštěpačný, nehovořící o programu“,
řekl politolog Kubáček a vzhledem k tomu, že mu mráz mohl vykreslit zdravou barvičku ve tvářích, nebylo možné zjistit, zda se náhodou nečervená studem nad svým blábolem. Jo, jo, Prima je opravdu prima. Ovšem jenom pro vyvolené.Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů
 
  Přístupy: 11352 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA