ODS uctila památku okupace
20.08.2009, zpravy.ods.cz
Vzpomínkovou akci na srpen 1968 uspořádala ODS dnes odpoledne před Národním muzeem v Praze, v místech, kde leží pomník Jana Palacha. 41 let, které uplynuly od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, si připomněli všichni přítomní hosté.
Nejdříve promluvil herec Martin Štěpánek, který zažil osudný 21. srpen v Praze, tehdy byl 21letý student. "My mladí jsme tehdy důvěřovali v politiku, ale to potom skončilo," řekl Štěpánek. V ten den pomáhal panu profesoru Vahalovi v nemocnici, když přivezli mladou zraněnou dívku. Štěpánek jel sanitkou do Motola pro krev, cestou zpátky zaslechl asi tři výstřely. V nemocnici pak zjistili, že sanitka dostala dvě střely zezadu. Dívka nakonec umřela, protože ji zasáhla do břicha odražená kulka. "V českých učebnicích je tak málo o těchto našich nových dějinách," dodal Štěpánek.
Jinou vzpomínku má na okupaci Petr Coufal. Tenkrát měl manželku v Podolí v porodnici, tak se za ní rozjel ze západních Čech na motorce. Složitě se dostal až do Podolí, cestou se snažil filmovat všechny události kamerou, schovanou pod bundou. "Točil jsem, co jsem viděl, hořící a rozstřílené domy, rozhlas, lidi, jeden voják mi chtěl kameru vzít, ale utekl jsem. Chtěl jsem filmy odevzdat, aby se dostaly do zahraničí," vyprávěl Coufal. Nakonec se filmy nikam nedostaly, naopak, v roce 1972 vyslýchala Coufala StB a filmy mu zabavila, nakonec byl jeho spis skartován. "Mladí by si měli uvědomit, jaké to bylo. Dnes jsem rád, že tady mohu říct všechno a nikdo mě za to nestíhá."
V Brně prožíval okupaci tehdy šestnáctiletý Miroslav Richter, který s kamarády strhával u Brna cedule s názvy měst a Rusy posílal místo do Brna jinými směry. "Ráno už ale byly tanky v Brně, tak jsme si s kamarády lehli na zem, aby nemohly projet. Tentýž entuziasmus jsem viděl u mladých i v roce 1989," říkal Richter.
Před Národním muzeem promluvil také 1. místopředseda ODS David Vodrážka, který tou dobou ještě nebyl na světě. "Ale o to víc si to naše generace musí připomínat. Komunistické dědictví zde stále je, v těchto dnech nesmíme brát na lehkou váhu žádné signály, získanou svobodu si nesmíme nechat ukrást," řekl Vodrážka. Senátor Alexandr Vondra zase vyzval všechny přítomné, aby nezapomněli na to, co se v srpnu 1968 dělo. "Jsme tu, abychom brojili proti zapomnění, jinak si budeme muset historii prožít znovu." Kritizoval jednání Jiřího Paroubka s Putinem a jednání ČSSD. "O co jim jde? Chtějí vrátit naši zemi do náruče ruského medvěda? ODS udělá vše pro to, aby se tato historie nikdy neopakovala," slíbil Alexandr Vondra.
U pomníku Jana Palacha potom vzplály pochodně, které zapálil Martin Štěpánek. V pátek 21. srpna se na šesti místech rozhoří vatry proti okupaci, a to v Příbrami, Kutné Hoře, Čerčanech, Kolíně, Mělníce a Nymburce. Na závěr zazněla symbolická píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka.