Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ekonomie v jedné lekci / Henry Hazlitt

Zbyněk Klíč

Ekonomie v jedné lekci je výjimečná kniha a Henry Hazlitt je výjimečný autor. Knihu, kterou vydal Liberální institut, nazývá vydavatel slabikářem ekonomie. Ukáže vám, jak rozpoznat dobrého ekonoma od špatného, a tím vám, kdo se chcete seznámit se základy ekonomického myšlení, vytvoří mantinely, jež, budete-li dobrými ekonomy, ani při studiu pokročilejších textů nikdy nepřekročíte.

Ekonomie v jedné lekci vznikla krátce po 2. světové válce, v době, která nebyla zdravým ekonomickým zásadám příliš nakloněna. Stát regulující ekonomické aktivity hrál jako po každé válce významnou úlohu v hospodářství. V jedné polovině Evropy se pod sovětským vlivem přímo experimentovalo se socialismem, v druhé polovině Evropy se v poválečné náladě nového světového řádu znárodňovaly jen některé podniky, regulovaly jen některé ceny a pouze některá odvětví.

Když v roce 1948 publikoval Paul Samuelson první vydání své základní učebnice ekonomie, která stále obsahuje mnoho z omylů tehdejší doby, přiznal, že byl pod velkým tlakem jak silných levicových, tak i konzervativních kruhů. Henry Hazlitt se na rozdíl od Samuelsona nesnažil být centristický. Věděl, že píše proti duchu doby. Psal o tom, co pokládal za zdravé základy ekonomie a snažil se vyvrátit nejkřiklavější ekonomické omyly své doby.

Na textu napsaném před více než padesáti lety není ani s plynoucím časem třeba nic měnit a více než milion prodaných výtisků a stále nové překlady do dalších jazyků tento názor potvrzují. Svědčí to také o tom, že základy ekonomické vědy jsou univerzální, nadčasové, a tedy platné bez ohledu na právě populární názory většinového mínění.

Inu, Ekonomie v jedné lekci je přesně pro ty, kteří chtějí srozumitelnou formou porozumět ekonomickým zákonitostem dnešní složitě doby a trochu se o Vánocích potrápit náročnou literaturou. Hurá do toho, Ekonomie v jedné lekci za to stojí!Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 25852 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA