Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Další příspěvek ČSSD k politické krizi

Zbyněk Klíč

Rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil původně plánované volby na 9. a 10. října, totiž otevřelo cestu mimořádné právní i politické nejistotě. Fiasko v podobě opětovného zrušení voleb Ústavním soudem jsme v složité ekonomické situaci naší země nemohli dopustit. ... Znamenalo by to obrovské ekonomické ztráty v podobě rozpočtového provizoria a hrozbu schvalování zákonů Senátem, kde má většinu pravicová koalice.“ Takhle vysvětloval Jiří Paroubek, proč nepodpořil rozpuštění Sněmovny.

Jen týden poté je však vše jinak. Jediná alternativa na řešení obrovského státního deficitu je na stole a ČSSD jí znovu bombarduje. Navzdory návrhu v ní navrhuje změny stínový ministr financí Bohuslav Sobotka, snížit platy ústavním činitelům o více než ostatním státním zaměstnancům chce Jiří Paroubek. Navzdory tomu, že lidé nemají peníze, požaduje vybírat vyšší daně. Občané je nebudou mít z čeho platit a pokud ano, budou je obcházet, aby jim aspoň něco v kapse zůstalo.

Je to také týden zpět, co Jiří Paroubek mával před novináři právním stanoviskem Parlamentního institutu, a tvrdil, že rozpuštění sněmovny není možné. Možná by si měl předseda ČSSD nechat udělat právní rozbor na svůj návrh snížit platy ústavním činitelům o dvacet procent. Jak totiž vyplývá z předchozích rozsudků Ústavního soudu, soudci tomu nejsou naklonění a pokud ano, musí jít o snížení proporcionální, tedy všem stejně. V rozporu s tím Paroubek navrhuje zmrazit platy státním zaměstnancům a o pětinu snížit ústavním činitelům, čili velmi neproporcionálně. Vystavuje tak Českou republiku další krizi, kdy by Ústavní soud zrušil jeho návrh, kterým předtím mimochodem změnil ten, který byl ústavně konformní. Předseda ČSSD je v tomto velmi nekonzistentní, nebo s právem nakládá tak, jak se mu právě hodí.

Další střelbou mimo zamýšlený terč je nechuť ke zvyšování DPH. Jak totiž vyplývá z předchozí praxe i vyjádření podnikatelů, zvýšení obou sazeb daně by na konečné ceny nemělo prakticky žádný dopad. Jedná se tak opět o populistický výkřik směrem k vlastním voličům, který je však znovu mimo mísu.

ČSSD také navrhuje zvýšení firemní daně a zavedení milionářské daně. První z návrhů by samozřejmě vedl k daňovým únikům a snaze vyhnout se platbě daně, tedy snížení daňového výnosu, o minimálních dopadech milionářské daně byly napsány stohy papírů. Je mimochodem zajímavé, že ČSSD navrhuje ještě vyšší sazbu než KSČM.

ČSSD opět využívá krizového balíčku na maximalizaci vlastních zisků bez jakéhokoliv ohledu na skupiny mimo její voličskou základnu. Druhou variantou je její naprostá ekonomická nekompetentnost a nepředvídatelnost, kdy v době krize chce z lidí vytáhnout ještě víc místo aby šetřila na zbytečných výdajích. Co byste ale chtěli od strany bez vystudovaného ekonoma…Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 52328 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA