Nalejme si čistého vína
Oldřich Vlasák
Nová pravidla hry pro vinařský sektor jsou nezbytná. Evropské vinařství je poslední nereformovanou oblastí zemědělské politiky, kde uplatňujeme princip čím větší úroda, tím více peněz z Bruselu. Často tak jde v produkci vína o kvantitu, nikoliv o kvalitu, což si uvědomují i evropští spotřebitelé, kteří stále častěji preferují kalifornské, chilské či jihoafrické víno před našim moravským, českým, francouzským či italským.
Podpořme kvalitu a konkurenceschopnost. Ta však nesmí být založena na diskriminaci některých členských států a preferenci jiných. Pokud se skutečně chceme dohodnout na reformě vinařského sektoru, není možné souhlasit s navrhovaným zákazem užití řepného cukru pro doslazování vína.
V každém z našich států jsou různé klimatické podmínky a různé tradice. V severněji položených evropských státech se geografické podmínky diametrálně liší od jižních. U nás doma často musíme kvůli chladnějšímu podnebí víno doslazovat. Více než 200 let se tak řepným cukrem doslazuje a je to tradiční zažitý způsob.
Evropská komise navrhuje zakázat doslazování cukrem, nikoli však vinným moštem. Hroznový mošt, pokud není dotován, je ovšem minimálně dvakrát dražší než cukr. Navíc se vyrábí pouze v některých státech. V případě doslazování zahuštěným hroznovým moštem či rektifikovaným moštovým koncentrátem by se tento musel u nás dovážet ze zahraničí a byl by tak popřen jeden ze základních principů evropského vinařství - tedy určení původu vína podle původu hroznů. Navíc by tím vzrostla cena vína. To je podle mého názoru diskriminační.
Zatímco doslazování vína Evropské komisi vadí, zákaz dokyselování - tedy přidávání kyseliny vinné - nikoho netrápí. Nalijme si proto čistého vína a uvědomme si, že reforma nemůže být založena na preferenci producentů z některých zemí.
Oldřich VlasákIng. Oldřich Vlasák
Poslanec Evropského parlamentu za ODS