Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Přichází konec levné vody v Česku?

Oldřich Vlasák

18.01.2008, MF DNES

Mnoha občanům České republiky hrozí kvůli rozhodnutím ministerstva životního prostředí a špatně dojednaným podmínkám vstupu do Evropské unie výrazné zdražení vody. Proč?

Náš stát se zavázal, že voda z kanalizace všech obcí s více než dvěma tisíci obyvatel musí být do konce roku 2010 vyčištěna podle evropských norem, jinak se nesmí vrátit zpět do přírodního koloběhu. Tyto přísné podmínky byly dojednány před několika lety v přístupových dohodách mezi Českou republikou a Evropskou unií a náš stát se v nich přihlásil k jedněm z nejtvrdších podmínek z hlediska ochrany vod v Evropě.

V České republice je zhruba 623 aglomerací nad 2 000 obyvatel. Stavba čističky odpadních vod a potřebných sítí je přitom technicky, investičně i účetně náročná a podle odborníků dlouhodobá záležitost.

Na základě provedené analýzy bylo zjištěno, že ke splnění evropských podmínek je potřeba investice v rozsahu zhruba 50 miliard korun. Předpokládalo se její zajištění jak z prostředků evropských fondů, tak z národních zdrojů a samozřejmě i z příspěvků soukromých investorů - provozovatelů čističek.

Z důvodu velmi slabé komunikace českého ministerstva životního prostředí se žadateli, tedy obcemi a městy, došlo k nekoordinovanému vyjednávání s Evropskou komisí o využití prostředků z eurofondů. (konkrétně jde o Operační program životní prostředí, který je druhým nejsilnějším programem a obsahuje 18,4 procenta z celkového množství peněz určeného pro Českou republiku, tedy asi z 740 miliard korun na léta 2007 až 2013).

Podle posledních informací je třeba dořešit čističky ve 187 aglomeracích a kanalizaci u 218 aglomerací. Bohužel ve 134 obcích nejsou v současné době zajištěny ani projekty na tyto akce! Další negativní zprávou je, že prostředky vyhrazené na čištění odpadních vod ve státním rozpočtu jsou prozatím nedostatečné a dosahují pouze dvanácti procent z celkových potřeb.

Z evropských zdrojů se uvažuje o objemu prostředků ve výši čtyřiceti procent a investoři sami by jich měli zajistit zhruba 20 procent. Z toho vyplývá, že 28 procent financí, tedy 13 miliard korun, stále není zajištěno. To signalizuje, že splnění směrnice o čištění městských a obecních odpadních vod je vážně ohroženo a že bez aktivního přístupu české vlády a ministerstva životního prostředí se tento problém nevyřeší.

Navíc Podmínky přijatelnosti pro využití strukturálních fondů Evropské unie, které před koncem roku dojednalo ministerstvo životního prostředí, neumožňují využití těchto prostředků hlavně pro velké vodárenské projekty, které byly dlouhodobě připravovány a mají zajištěno kofinancování. Tento krok bude v konečném důsledku znamenat výrazné zdražení vody.

Tímto vývojem dojde v České republice k silnému tlaku na nabourání současného solidárního systému určování cen vodného a stočného a je možné očekávat velké rozdíly v jednotlivých krajích a aglomeracích. K tomu nám ještě při nedodržení stanovených podmínek hrozí i vysoké pokuty ze strany Evropské komise.



Oldřich Vlasák
Ing. Oldřich Vlasák
Poslanec Evropského parlamentu za ODS
 
  Přístupy: 29128 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA