Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Proč jsem dal hlas těm, kteří chtějí zrušit unii

Benjamín Kuras

MF Dnes 15.6.

Tak jsem ve volbách do Evropského parlamentu šlápl Evropské unii na kuří oko a volil jsem UK Independence Party. Spolu asi s pětinou jinak vždy věrných konzervativních voličů plus nějakým tím procentem labouristů a liberálů. Dělali jsme to neradi, ale s vědomím, že setrvačnost evropského superstátu ani Konzervativní strana nezastaví, a možná ani nechce. Politika konzervativců pod Michaelem Howardem je kyselá směs rétorické euroskepse s praktickou neschopností se o nějaký ten konzervativní princip chlapsky porvat. A začíná hraničit se schizofrenií.

Nikdy nepřijmeme ústavu a nedovolíme vytvoření superstátu. Budeme pro britské rybářství žádat navrácení britských vod. Nedovolíme Bruselu zasahovat do těch či oněch oborů britské legislativy. Prosadíme vytvoření volnější organizace, která zůstane společným trhem, ale v níž si jednotlivé státy z bruselské legislativy budou přijímat, co jim vyhovuje, a nepřijímat, co jim vadí. Blah, blah.

S těmito hesly konzervativci vstoupili do rádoby konzervativního europoslaneckého bloku zvaného Lidová strana, který ovládají němečtí křesťanští demokraté s politikou totální federalizace.

Jak si představuje, že svou politiku bude v Lidové straně realizovat? ptali se Howarda reportéři. Budeme se snažit politiku Lidové strany přivést k naší pozici, odpověděl. Jak že to? Přesvědčováním. A jak že si představuje, že zamezí nastolení ústavy? Vysvětlováním. A jak že získá zpět rybářská loviště? Jednáním.

Den před volbami se ho v ranním rozhlasovém vysílání BBC Radio 4 moderátor zeptal toto: "K tomu, abyste změnil například současné zákony o rybolovu, budete podle nynějších stanov přece potřebovat souhlas všech členských států. Vy skutečně věříte, že přesvědčíte všechny státy, které si teď u nás smějí volně rybařit, aby se dobrovolně tohoto práva vzdaly?"

"Margaretě Thatcherové se taky podařilo vyjednat leccos, co jsme nikdo nečekali," vytáčel se Howard.

"Jestliže se vám nic vyjednat nepodaří, budete alespoň uvažovat o vystoupení z EU, nebo jím pohrozíte?"

"To nepřipadá v úvahu, my budeme věci řešit jednáním," odpověděl Howard.

"Takže v EU zůstanete za každých okolností, čímž se vaše praktická politika nijak neliší od Blairovy," odstřelil ho moderátor a interview skončil slovy: "Takže jediná strana, kterou mají euroskeptici na vybranou, je UKIP."

UKIP chce prosazovat v podstatě totéž, ale místo Howardových slepých nábojů nabíjí naostro. Jestliže toho nedosáhneme, vystoupíme z EU.

Což je samozřejmě věc zatím teoretická, protože z EU nemůže Británii vytáhnout 12 europoslanců, nýbrž jen britská vláda. Tou by se UKIP musela stát ve volbách příští rok. I kdyby nakrásně, do té doby už budeme všichni svázáni ústavou.

6/17/2004



Benjamin Kuras
Od roku 1974 britský občan. Autor 15 anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích. Přispívá do českých periodik: Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, MFDnes, Xantypa.
 
  Přístupy: 32182 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA