Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Česká média v praxi? Ctrl+C a Ctrl+V…

Veronika Vrecionová

Ve vánoční okurkové sezóně takřka všechna média informovala o průzkumu agentury STEM, přinášející informace o tom, jak dvacet let po revoluci hodnotí občané vybrané politiky a veřejně činné osobnosti. Všechny zprávy o průzkumu STEMu měly zřejmě jeden zdroj - zprávu České tiskové kanceláře (ČTK). Ze všech médií jsme se následně dozvěděli úplně stejnou zprávu: kteří z politiků jsou lidmi hodnoceni pozitivně a informaci o tom, že nejhůře hodnoceným politikem posledních dvaceti let je bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross. Nic více, nic méně. Již dlouhodobě mám pocit, že 90% českých médií funguje na úrovni středoškolského Ctrl+C a Ctrl+V a včerejšek mi bohužel dal za pravdu.


Profesor Ignacio Ramonet ve své knize Tyranie médií napsal: „v televizních novinách není hlavní informací to, co se stalo, nýbrž jak nám hlasatel to, co se stalo, říká“. Stejné je to i s inkriminovaným průzkumem agentury Stem a jeho následnou interpretací. Pokud bych chtěla parafrázovat Ramonetův výrok, zněl by asi takto: "u průzkumu není důležitý jeho výsledek, ale to, kdo a jak tyto výsledky interpretuje“. Průzkum STEMu se totiž zřejmě dá vykládat i zcela jinak, než nám ho včera vyložila ČTK, nebo dokonce STEM? Jak?

Nemám k dispozici originální tiskovou zprávu Stemu, protože není na jejich internetových stránkách umístěna, při psaní tohoto blogu jsem proto vycházela z údajů, které zveřejnila ČTK na svém serveru ceskenoviny.cz a z nichž vycházela i většina médií. Nadpis originální tiskové zprávy ČTK zněl: „Češi nejpříznivěji hodnotí Havla“. V textu se mj. můžete dozvědět, že:

Předseda ČSSD Jiří Paroubek obsadil 15. místo se 45 procenty kladných hodnocení, předseda ODS Mirek Topolánek je na 21. místě s 36 procenty.

...na konci pořadí se kromě Grosse, který získal 22 procent příznivých hodnocení, umístili ještě předseda poslední federální československé vlády Jan Stráský (24 procent), bývalý místopředseda vlády a pozdější ministr financí za ČSSD Pavel Mertlík (25 procent) a bývalý místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda (ODA), který dostal 27 procent kladných hodnocení".


(Text zveřejněný na serveru ceskenoviny.cz si celý můžete přečíst zde.)

Již na první pohled je zřejmé, že v textu zřejmě něco nehraje. Jedna věc je na informacích ČTK nejvíce zarážející. Respondenti měli zřejmě při průzkumu hodnocení politiků možnost výběru z pěti základních kategorií: "velmi příznivě", "spíše příznivě", "neznám, nepamatuji se" a "spíše nepříznivě" a velmi nepříznivě". Zpráva ČTK nám však poskytuje pouze součty hodnotících odpovědí "velmi příznivě" a "spíše příznivě"a "neznám, nepamatuji se". V tabulce přiložené ke zprávě ČTK se však nikde nedozvíme data z logicky se nabízejících kategorií „velmi nepříznivě“ a spíše nepříznivě“. Text zveřejněný na serveru ceskenoviny.cz tak následně pracuje pouze s „pozitivními“ daty, přestože lépe vypovídají o tom, kdo je Čechy hodnocen nejhůře, data „negativní“. Tedy součet hodnotících odpovědí „velmi nepříznivě“ a „spíše nepříznivě“. K nim ostatně dojdeme jednoduchým dopočtem do 100%..

Ve chvíli, kdy pracujeme s „negativními“ daty, vypadají výsledky průzkumu STEMu výrazně odlišně (viz. obrázek níže).


Nejhůře hodnoceným politikem sice po právu zůstává Stanislav Gross, na dalších místech je však pořadí zcela jiné. Na druhém místě je Mirek Topolánek, společně s Cyrilem Svobodou, následován Vlastou Parkanovou a Jiřím Paroubkem. Pokud bychom tak při sestavování textu o průzkumu STEMu vycházeli z "negativních dat," mohla by zpráva ČTK mj. znít např. i takto:

„Češi za posledních dvacet let nejhůře hodnotí Stanislava Grosse, druhým nejhůře hodnoceným politikem je předseda ODS Mirek Topolánek, společně s Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), předseda ČSSD Jiří Paroubek se umístil na pátém místě“


Tedy žádní nešťastníci Stráský, Mertlík a Kalvoda, ale Gross, Topolánek, Svoboda, Parkanová a především Paroubek - známý to milovník průzkumů, jsou nejhůře hodnocenými českými politiky za posledních dvacet let. Pokud se na to podíváme čistě stranicky, v první desítce „národních neoblíbenců“ se ocitli čtyři sociální demokraté - Gross, Paroubek, Špidla a Jandák. Nic moc příjemného pro agenturu, která dlouhodobě pracuje pro ČSSD, a to již nemluvím o tom, že současný Paroubkův nepřítel č.1. Miloš Zeman, je hodnocen respondenty výrazně lépe, než předseda ČSSD.

Nepotrpím si na teorie spiknutí, nesnažím se zde dokazovat, že průzkum STEMu byl záměrně dezinterpretován, jen chci upozornit na to, že každá mince má dvě strany…Žurnalisté by proto (pokud tedy nechtějí z lidí dělat ovce) neměli slepě kopírovat tiskové zprávy stylem Ctrl+C a Ctrl+V a občané by na druhou stranu neměli informacím médií slepě věřit…Informace o průzkumu STEMu v českých internetových médiích:


www.ceskenoviny.cz: „Češi nejpříznivěji hodnotí Havla"
www.idnes.cz: "Lidé si nejvíc váží přínosu Havla, nejhůř „oznámkovali“ Grosse"
www.novinky.cz: „Češi si z polistopadových politiků váží nejvíc Havla, nejméně Grosse“1)"Pozitivní data
na serveru ceskenoviny.cz.2)"Negativní data" (vlastní výpočet):
Poznámka pro "šťouraly": v řádcích č.27 a především č.28 je špatně uvedená stranická příslušnost Pavla Dostála (ČSSD) a Josefa Luxe (KDU-ČSL), řádek č. 25 je snad správně:-). Omlouvám se, nikdo nejsme neomylní:-).Veronika Vrecionová
Starostka středočeské obce Přezletice
Osobní stránky
 
  Přístupy: 10826 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA